Bazar niskoprzetworzonej żywności organizuje Koło Naukowe Strateg Uniwersytetu Gdańskiego (UG) w ramach projektu BoZeWsi. Można tam kupić m.in. jaja, ziemniaki, marchew, buraki, cebulę i kapustę bezpośrednio od rolników. Swoje produkty sprzedają też pszczelarze; klienci mogą też nabyć wyroby z gęsiny, regionalne wędliny bez konserwantów, świeże zioła, kozie sery, masło i domowy chleb.
Jakub Pszczoła z koła naukowego działającego na wydziale zarządzania UG powiedział, że bazar jest organizowany co dwa tygodnie w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie. Poinformował, że za każdym razem dociera tam blisko pół tysiąca klientów z całego Trójmiasta.
Przyznał, że coraz więcej rolników i producentów chce sprzedawać swoje produkty na bazarze i zaczyna brakować już miejsca do prowadzenia handlu. Zapowiedział, że wiosną planowane jest organizowanie sprzedaży na placu przy Domu Zarazy. Na razie bazar nie będzie organizowany częściej niż co dwa tygodnie. – Nie wszyscy rolnicy i producenci mogliby tak często przyjeżdżać – tłumaczył.
Jakub Pszczoła poinformował, że w maju Koło Naukowe Strateg, wraz ze Stowarzyszeniem Stara Oliwa, w ramach projektu BoZeWsi planują zorganizować jarmark niskoprzetworzonej żywności. Ze względu na duże zainteresowanie konsumentów, są ponadto plany uruchomienia w przyszłym roku bazarów w innych częściach Trójmiasta.
Podkreślił, że ideą utworzenia bazaru było nie tylko umożliwienie zakupu zdrowej, świeżej żywności wiadomego pochodzenia, ale też pokazanie rolnikom nowej formy sprzedaży i promocji swoich wyrobów. Przyznał, że ceny towarów są „trochę wyższe niż w supermarkecie, ale ciągle przystępne”.
Bazar niskoprzetworzonej żywności odbywa się w Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie w co drugi piątek, od godz. 14 do 19. Najbliższy odbędzie się 12 kwietnia.
Źródło: