45-lecie Wydziału Ogrodniczego UR w Krakowie

Szafirowe gody Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja, obchodzone 11–12 września w Krakowie, uświetniła ogólnopolska Ogrodnicza Konferencja Naukowa zorganizowana przez WO UR oraz Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych.

Jak informował prof. dr hab. Włodzimierz Sady (fot. 2), rektor UR, historia nauk rolniczych w Krakowie sięga końca XVIII i początku XIX w., kiedy to katolicki prezbiter, polski polityk, reformator systemu edukacyjnego, pisarz, poeta, geograf, historyk – Hugo Kołłątaj zainicjował utworzenie Katedry Rolnictwa przy akademii krakowskiej. Katedra ta powstała w 1806 r. jednak istniała zaledwie trzy lata. Ponownie sięgnięto do idei Kołłątaja w 1890 r. – od tego okresu na Uniwersytecie Jagiellońskim funkcjonowało 3-letnie Studium Rolnicze, w którego ramach prowadzono kursy ogrodnicze, a służył do tego ogród doświadczalny UJ.

Samodzielnie funkcjonujący Wydział Ogrodniczy powstał w 1968 r. w ramach Wyższej Szkoły Rolniczej (powstała w 1953 r.), która „wypączkowała” z UJ. Struktura tego praktycznego wydziału na przełomie lat ulegała wielu zmianom, które związane były z zapotrzebowaniem branży na specjalistów z poszczególnych dziedzin ogrodnictwa – produkcji, ochrony, przechowalnictwa, ekonomiki, architektury terenów zieleni (czyt. też Studia ogrodnicze na UR w Krakowie).

Fot. 2. Włodzimierz Sady, rektor UR w Krakowie

Jak informował zebranych na uroczystości (fot. 3) naukowców z licznych placówek branżowych, przedstawicieli firm pracujących na rzecz polskiego ogrodnictwa (chemicznych, nawożeniowych, nasiennych, maszynowych) prof. dr hab. Stanisław Mazur (fot. 4), dziekan WO, w ramach działalności wydziału wykraczającej także poza granice kraju w tych dniach miała być finalizowana umowa pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym w Nitrze (Słowacja), Uniwersytetem im. Grzegorza Mendla w Brnie (Czechy) oraz WO UR w Krakowie, dotycząca współkształcenia studentów II stopnia edukacji (studia magisterskie). W każdej z tych uczelni międzynarodowa grupa adeptów ogrodnictwa pobierałaby nauki w ramach specjalizacji danej placówki (po pół roku) osiągając tytuł magistra. W statucie WO UR poza edukacją wpisane są także działania badawcze oraz wdrażanie wyników do praktyki, współpraca z zakładami przetwórczymi (m.in. Alima-Gerber SA, obecnie część Nestlé Nutrition) a także upowszechnianie wiedzy i profesjonalne doradztwo, analizy gleby i materiałów roślinnych pod kątami zasobności w składniki pokarmowe i fitosanitarnym.

Fot. 3. 45 lat WO UR w Krakowie było okazją do spotkania się grona profesjonalistów z Polski i sąsiednich krajów (Czech, Słowacji, Ukrainy)

Fot. 4. Stanisław Mazur, dziekan WO UR w Krakowie

Towarzysząca jubileuszowi konferencja poświęcona była m.in. podsumowaniu działalności wszystkich polskich branżowych placówek naukowych, w tym ich współpracy na rzecz ogrodnictwa. W ramach obrad grup roboczych z dziedzin: architektura krajobrazu i rośliny ozdobne (fot. 5a), sadownictwo (fot. 5b), warzywnictwo (fot. 5c) poruszano tematy związane z genetyką i hodowlą, systemami produkcji, ochroną (konwencjonalną i alternatywną) oraz nawożeniem.

Fot. 5. Obrady w grupach roboczych: architektura krajobrazu i rośliny ozdobne…

… sadownictwo

…i warzywnictwo

Katarzyna Kupczak, fot. 1–5 K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGorzki smak brokułów
Następny artykuł31. Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bełchatowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.