18. czerwca odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Ogrodnictwo w kształtowaniu jakości życia” z okazji 45-lecia Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jubileusz był doskonałą okazją do spotkania się przedstawicieli nauki z dziedziny ogrodnictwa z całego kraju.
Na ręce pani dziekan prof. dr hab. Zeni Michałojć liczni przedstawiciele jednostek naukowych, uczelni oraz instytucji branżowych złożyli gratulacje i życzenia. JM Rektor uczelni Pan Prof. dr hab. Marian Wesołowski przedstawił aktualną sytuację wydziału – utworzenie kilku nowych kierunków na wydziale, tj. Ogrodnictwo, Architektura Krajobrazu, Ochrona Roślin i Kontrola Fitosanitarna, Zielarstwo i Terapie Roślinne. Pomimo niżu demograficznego zainteresowanie kierunkami ogrodniczymi nie maleje, zaś poczynione w ostatnich latach inwestycje pozwalają na zaproponowanie studentom jak najlepszego zaplecza i warunków do nauki i zdobywania doświadczenia zawodowego.
W sesji plenarnej miały miejsce wykłady gości zagranicznych: prof. Nidal Shaban z Bułgarii z Uniwersytetu Leśnictwa w Sofii, który zaprezentował: „Innowacje w rozwoju edukacji rolniczej w Bułgarii”, prof. Sirichai Kanlayanarat z King Mongkut’s University of Technology Thonburi w Bangkoku w Tajlandii przedstawił: „Zarządzanie jakością owoców mango, w celu zaspokojenia potrzeb konsumentów”, dr Pembe Evci Cürük of University of Çukurova z Adany w Turcji : „Przemysł roślin ozdobnych w Turcji” , prof. Vicente Castell Zeising z Politechniki z Walencji w Hiszpanii: „Uprawa i zastosowanie roślin leczniczych w Hiszpanii” oraz prof. dr hab. Stanisław Pluta z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach „Możliwości zwiększenia zmienności genetycznej u borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum L.) na podstawie badań przeprowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa „.
Dziekani zaprzyjaźnionych wydziałów składają gratulacje gospodarzom
Pozostałe wykłady były podzielone na 4 sekcje tematyczne: Warzywnictwo, Nasiennictwo i Zielarstwo; Sadownictwo i szkółkarstwo; Rośliny Ozdobne i Architektura Krajobrazu oraz biologia, biotechnologia i ochrona roślin.
tekst i zdjęcia: Magdalena Kapłan