100 dni ministra rolnictwa

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi z prezesem rady ministrów Donaldem Tuskiem w ramach podsumowania 100 dni rządu.

– Z bieżących spraw najważniejsze to udział w pracach nad przyjętą ustawą o ubezpieczeniach zdrowotnych rolników, a także intensywne prace, wraz z resortem finansów, nad rozwiązaniami dotyczącymi podatku dochodowego w rolnictwie – poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Donald Tusk podsumowując spotkanie skupił się na kwestiach organizmów genetycznie modyfikowanych oraz sytuacji związanej z tzw. „aferą solną”. Odnosząc się do zagadnień GMO premier powiedział, że Polska chce chronić polskich konsumentów przed taką żywnością. – Jest prawo unijne, które uniemożliwia proste i jednoznaczne powiedzenie nie GMO – powiedział premier Donald Tusk.

Wśród priorytetów w pracach resortu rolnictwa Marek Sawicki wymienił reformę Wspólnej Polityki Rolnej. – W tej chwili kończymy prace nad stanowiskiem rządu polskiego w stosunku do pakietu legislacyjnego ogłoszonego przez Komisję Europejską 12 października ubiegłego roku. Podobnie jak prace nad dokumentem mówiącym o strategii zrównoważonego rozwoju wsi i rolnictwa, nawiązującym do strategii UE 2030 – podkreślił minister.

Marek Sawicki poinformował, że w resorcie rolnictwa trwają prace nad połączeniem Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także nad powołaniem Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Minister podkreślił konieczność konsolidacji działań w kontekście obecnej „afery solnej”. Istnieje potrzeba połączenia inspekcji, będących pod nadzorem ministra rolnictwa oraz przejęcia części zadań z inspekcji sanitarnej, w celu stworzenia jednostki, która odpowiadałaby za bezpieczeństwo żywnościowe „od pola do stołu” – powiedział.

Szef resortu rolnictwa poinformował o dobrym wykorzystaniu unijnych środków. – Środki PROW 2007-2013 są zakontraktowane w 76%, a wypłacone w 46%, płatności bezpośrednie za ostatni rok zostały wypłacone rolnikom w ponad 75%, co stanowi liczbę ponad 85% gospodarstw.

Źrodło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa plantacji czosnku wiosną
Następny artykuł661 tys. rolników dostało dopłaty ONW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.