Zmodyfikowane genetycznie petunie wracają do USA

Pomarańczowe petunie
fot. I. Sprzączka
Odkrycie w jaskrawopomarańczowych odmianach petunii obecności obcego dla tego gatunku DNA doprowadziło w 2017 r. sprzedawców kwiatów rabatowo-balkonowych do wycofania z rynków krajów Unii Europejskiej (jako pierwsza taki obowiązek wprowadziła Finlandia), Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz zniszczenia roślin kontrowersyjnych odmian. Są już jednak pierwsze wzmianki o powrocie pomarańczowych petunii na rynek.

Postępowanie było konsekwencją egzekwowania prawa zakazującego wprowadzania na rynek unijny nieautoryzowanych wcześniej roślin modyfikowanych genetycznie (a takiego pozwolenia nie mieli ani nie ubiegali się o nie hodowcy, producenci oraz sprzedawcy opisywanych petunii).
W UE kontrowersyjnych petunii nadal nie można produkować ani sprzedawać. Przełom nastąpił za to w Ameryce Północnej. Najpierw na ponowne wprowadzenie tych roślin zezwoliła Kanada. W styczniu br. firma hodowlana Westhoff uzyskała natomiast zezwolenie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych na sprzedaż w tym kraju petunii z genem A1-DFR, potocznie określanych jako „pomarańczowe”. To rezultat prawie 2,5-rocznej batalii hodowców przedsiębiorstwa Westhoff z urzędnikami USA i milowy krok dla branży hodowlanej – ocenił Christian Westhoff, dyrektor firmy Westhoff. Jedną z pierwszych nowych odmian w tym segmencie ma być petunia ‘Hells Fury’ dostępna dla producentów z USA wiosną 2022 r.
źródło: U.S. Department Of Agriculture, 19.01.2021 r.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOchrona roślin a strategia „Od pola do stołu”
Następny artykułInwestycje ograniczające skutki klęsk żywiołowych – wnioski do 29 marca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.