Złote medale Fleuroselect 2013

Organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) oraz producentów materiałów wyjściowych, co roku przyznaje złote medale nowym odmianom. Materiał wyjściowy roślin laureatek będzie powszechnie dostępny w przyszłym roku.

Celozja srebrzysta f. pierzasta (Celosia argentea f. plumosa) 'Arrabona'
Wyjątkowo atrakcyjna, żywa, pomarańczowoczerwona barwa kwiatostanów (fot. 1) to główna zaleta tej odmiany, której twórcą jest prof. Zoltán Kováts z instytutu badawczego w Budapeszcie. Członkowie jury wybierający laureatki złotego medalu Fleuroselectu zwracali także uwagę na jej długie kwitnienie (od lipca do października) oraz wyrównany wzrost roślin, które osiągają wysokość ok. 35 cm. Celozja srebrzysta f. pierzasta ‘Arrabona’ nadaje się do uprawy na rabacie (polecane jest sadzenie roślin w rozstawie 25 x 25 cm) lub w pojemnikach. Podkreśla się jej dobrą odporność na suszę oraz upał, dzięki czemu znakomicie nadaje się do sadzenia na terenach zieleni. Dobrze prezentuje się ona zarówno w jednolitej grupie, jak i w kompozycjach wielobarwnych. Producenci tych roślin powinni docenić także dobrą zdolność kiełkowania ich nasion (85–95%).

Dalia (Dahlia sp.) 'Dalaya Yogi'
Odmiana ta tworzy mocne rośliny o średniej sile wzrostu (osiągają wysokość ok. 40 cm), które wcześnie, bardzo obficie i długo kwitną. Kwiatostany są różowe z ciemniejszą, ładnie kontrastującą z barwą podstawową, nasadą kwiatów języczkowatych (fot. 2). Produkcja roślin finalnych (od posadzenia nieukorzenionych sadzonek) trwa 8–10 tygodni, zalecane jest ich uszczyknięcie na początku uprawy w celu lepszego rozkrzewienia (rośliny te nie wymagają natomiast użycia retardantów wzrostu). Dalia ‘Dalaya Yogi’ nadaje się zarówno na rabaty, jak i do sadzenia w pojemnikach balkonowych oraz tarasowych. Oprócz tej przedstawicielki grupy Dalaya, w ofercie hodowcy – firmy Selecta Klemm – dostępna jest także odmiana ‘Shari’ o różowo-żółtych kwiatostanach. Obydwie mają być bardzo tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego.

Fot. 2. Dahlia 'Dalaya Yogi'

Lewizja zagłębiona (Lewisia cotyledon) 'Elise'
Ta obficie kwitnąca już w pierwszym roku uprawy bylina charakteryzuje się mięsistymi liśćmi i bardzo trwałymi, paskowanymi kwiatami w pastelowych barwach (fot. 3). Kwitnienie rozpoczyna się po upływie 4–5 miesięcy od wysiewu nasion. Lewizja zagłębiona ‘Elise’ osiąga wysokość ok. 12–16 cm i szerokość 15–20 cm. Jury zwróciło uwagę na dobrą zdolność kiełkowania nasion tej odmiany (ok. 80%), co jest wynikiem lepszym niż dotychczas uzyskiwanym u tego gatunku. Rośliny te są przydatne do sadzenia na skalniakach i na rabatach, dobrze prezentują się także w pojemnikach. Są odporne na suszę, powinny rosnąć w dobrze zdrenowanym podłożu. Podczas przesadzania należy uważać, aby nie uszkodzić ich delikatnego korzenia. Byliny te poleca się uprawiać w doniczkach 9–12-centymetrowych, a na rabacie sadzić w zagęszczeniu 64 rośliny/m2. Na zimę wskazane jest okrycie roślin rosnących w gruncie, te w pojemnikach można zimować w pomieszczeniu. Hodowcą tej odmiany jest firma Floragran z Holandii.

Fot. 3. Lewisia cotyledon 'Elise'

Na podstawie informacji Fleuroselectu
Ilona Sprzączka
fot. 1–3 Fleuroselect

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŻegnamy Michała Henryka Fogga (1952–2012)
Następny artykułPiS przedstawia propozycje dla ministra rolnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.