Rozarium zajmuje 3000 m2 na wzgórzach i ma cztery działy poświęcone różnym grupom tych roślin. W centralnej części znalazły się podpory do prezentacji odmian pnącychOgród czynny jest od połowy marca do połowy października, a środki na jego utrzymanie pochodzą od władz miasta oraz z symbolicznych opłat za wejście (1 euro/os.). Oprócz wspomnianych nowości zazwyczaj można tam oglądać także róże prezentowane rok wcześniej.
Każdego roku w czerwcu jury złożone z ekspertów z całego świata wybiera najlepszą prezentowaną nową odmianę i nagradza prestiżowym tytułem „Złotej Róży z Baden- -Baden”. Każda z nowości może otrzymać do 100 punktów w kilku kategoriach:
- wrażenia ogólnego (do 15 pkt.);
- atrakcyjności kwiatów i pąków kwiatowych (do 15 pkt.);
- odporności na choroby (do 15 pkt.); l zapachu (do 15 pkt.);
- wyglądu liści (do 10 pkt.);
- uroku” (do 10 pkt.) oraz
- wyglądu kwiatów w trakcie przekwitania (do 5 pkt.).
Jury dokonuje oceny cztery razy w sezonie przez dwa lata.
Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu w Baden-Baden została róża I am gratefulTM (fot. 2), otrzymana przez Rosę Eskelund z Danii, jedyną kobietę w gronie liczących się obecnie hodowców róż na świecie, właścicielkę firmy Roses Forever.
Fot. 2. Rosa Eskelund ze zwycięską różą I am gratefulTM…
Kreacja I am gratefulTM (z szesnastoodmianowej serii Plant’n’relax®) należy do róż z grupy wielokwiatowych. Tworzy duże, różowe kwiaty (zebrane w również duże kwiatostany) o silnie pofalowanych płatkach (fot. 3), charakteryzujące się wyjątkową trwałością, nawet w czasie deszczowej pogody. Krzewy mają być bardzo odporne na choroby, mieć dekoracyjne błyszczące liście i kwitnąć nieprzerwanie aż do przymrozków
Fot. 3. …i zbliżenie jej kwiatów; fot. 2, 3 materiały prasowe Roses Forever
WG
Informacja pochodzi z numeru 4/2015 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”