Zielona reaktywacja

W połowie maja odbyła się akcja „Zielona reaktywacja”, którą pracownia Kwiatkibratki przygotowała w ramach wydarzenia „Warszawa Czyta”. Przybyli na wydarzenie mieszkańcy Warszawy powiesili na budynku starej, nieczynnej od lat, Biblioteki Krasińskich tzw. „plomby” kwiatowe.
Działanie to ma zwrócić uwagę władzy, mediów, organizacji i mieszkańców na problem zamkniętego od lat gmachu biblioteki. Organizatorzy mają nadzieję, że zielone, kwitnące rośliny, które od teraz zdobią zabytkową elewację, chociaż trochę pomogą przywrócić budynek do życia.
 
Zielone, miniaturowe, samonawadniające się implanty posłużyły do uzupełnienia „ubytków” w elewacji budynku. Uczestnicy wydarzenia przygotowali je wykorzystując stare przedmioty: buty, fragmenty ekspresu do kawy, pojemniki na płyty CD, pęknięte doniczki, butelki, kubki i foliowe worki.Na wydarzenie zaproszeni zostali miłośnicy książek i ogrodnictwa oraz wszyscy, którym zależy na tym, by w Warszawie nie zabrakło miejsc, gdzie można aktywnie działać. Stąd też wybór miejsca – mówi Grzegorz Młynarski, współzałożyciel inicjatywy Kwiatkibratki – na budynku biblioteki powiesiliśmy instalacje , które mają zwrócić uwagę na problem niewykorzystanej przestrzeni, w której mogłyby odbywać się działania kulturalne i prospołeczne. Zielone, kwitnące rośliny mogą pomóc przywrócić budynek do życia.
 
Podczas wspólnych działań, Kwiatkibratki pokazały jak skonstruować tzw. plombę kwiatową z niepotrzebnych butelek, pudełek, głośników, puszek, elementów starego ekspresu do kawy, konewek, czy butów. W przygotowanych plombach zostały zamontowane małe zbiorniki wodne na wodę deszczową, dzięki którym rośliny mogą przetrwać od jednego do drugiego deszczu. Powstałe plomby zostały powieszone na ścianie budynku, ale, jak zaznaczają organizatorzy, w sposób, który nie ingeruje w strukturę elewacji. 
 
Kwiatkibratki projektują i dostarczają ogrodnicze narzędzia i rozwiązania ułatwiające miejskie ogrodnictwo dla całych rodzin; prowadzą pierwszy w Polsce ogrodniczy butik, organizują akcje włączające mieszkańców polskich miast w zielone i zrównoważone działania na rzecz lepszego zrozumienia i użytkowania wspólnej przestrzeni, prowadzą własne radio internetowe i dostarczają inspiracje z zakresu ogrodnictwa i rolnictwa w mieście (kwiatkibratki.pl). 
 
„Zielona reaktywacja” została zorganizowana przez Kwiatkibratki w inspiracji fragmentem książki “Cwaniary” autorstwa Sylwii Chutnik: „Sam sadził cebulki, nasionka, szczepy wszędzie, gdzie się dało, i zaangażowany był w partyzantkę ogrodową. Z tyłu kieszeni, tam gdzie zwykle wystaje grzebyk, on trzymał małe grabki i garść ziemi, aby w każdej chwili być gotowym na przesadzanie, podsypywanie i wykonywanie niezbędnych czynności mających na celu ratowanie przyrody.”
 
 
Biblioteka Krasińskich
Eklektyczny gmach przy ul. Okólnik 9 ufundowany został w 1912 roku przez Edwarda Krasińskiego jako nowa siedziba Biblioteki Ordynacji Krasińskich mieszczącej się do tej pory w pałacu Krasińskich przy Krakowskim Przedmieściu. Podczas II wojny światowej (1939) biblioteka poniosła pierwsze straty (zburzenie części wystawowej gmachu i czytelni) W maju 1941 włączono ją do Staatsbibliothek Warschau, przeznaczając gmach na Okólniku na pomieszczenie zbiorów specjalnych trzech stołecznych bibliotek: Narodowej, Uniwersyteckiej i Krasińskich. Pozostałą część ordynackich zbiorów przemieszczono do gmachów BUW, SGH i do Muzeum Narodowego. Cenne zbiory złożone na Okólniku hitlerowcy w całości spalili w październiku 1944 roku. Po wojnie ocalałe zbiory przeniesiono do Biblioteki Narodowej. Obecnie gmach stoi pusty, wrota wejściowe noszą napis „Przebywanie w budynku zabronione. Budynek grozi zawaleniem”. Na jego fasadzie znajdują się słowa: Amor Patriae Nostra Lex oznaczające: Miłość Ojczyzny naszym prawem. 
 
Za: kwiatkibratki.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPiknik Poznaj Dobrą Żywność po raz dziesiąty
Następny artykułLokalne przysmaki i rękodzieło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.