Ogromne znaczenie dla rozwoju rynku roślin ozdobnych mają nowe odmiany, których hodowla jest bardzo kosztowna. Dlatego ich twórcy starają się uzyskać zwrot poniesionych kosztów poprzez system ochrony prawnej odmian bądź prawo patentowe.
Hodowca posiadający wyłączne prawo do odmiany jest uprawniony do kontrolowania ilości sprzedanych sadzonek i pobierania od nich opłat licencyjnych. Zdarza się jednak, że ogrodnicy, „przy okazji” uszczykiwania zakupionego materiału wyjściowego, ukorzeniają uzyskane w ten sposób sadzonki i produkują z nich rośliny finalne. W rezultacie takich działań na rynek trafiają nielegalnie rozmnożone rośliny słabszej jakości, powodując spadek cen. Traci wówczas nie tylko hodowca, ale także producenci roślin i ich odbiorcy. Rośliny uzyskane z sadzonek z drugiego lub trzeciego pokolenia materiału wyjściowego są zazwyczaj mniej zdrowe, co niekorzystnie wpływa na zadowolenie klientów.
Organizacja Fleuroselect zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych, a także producentów i dystrybutorów materiałów wyjściowych, podjęła działania mające na celu ukrócenie tego typu praktyk, rozpoczynając w wielu krajach europejskich kampanię dotyczącą kontroli produkcji roślin balkonowo-rabatowych. Przedstawiciele Fleuroselectu zwracają jednocześnie uwagę, że wszystkie strony skorzystają na przestrzeganiu prawa – na rynek trafią jedynie zdrowe, wysokiej jakości produkty, które z pewnością znajdą nabywców, a jednocześnie hodowca uzyska środki na kontynuowanie hodowli i rozwój nowych odmian zaspokajających oczekiwania producentów i przyszłych klientów.
W 2012 r. członkowie Fleuroselectu obejmą swoimi działaniami także Polskę. Henk Dresselhuys, przewodniczący tegorocznej kampanii, stwierdził: Nie jest naszą intencją wyłącznie wymierzanie kar. Nie chcemy wskazywać palcem poszczególnych ogrodników ani naruszać dobrych relacji z naszymi klientami. Chcemy wspólnie dotrzeć z przekazem do ogrodników i producentów, że nielegalne rozmnażanie prawnie chronionych odmian osłabia rynek i niszczy interesy nas wszystkich.
Pierwsze kontrole będą dotyczyły producentów petunii, kalibrachoi, osteospermum i werbeny, którzy mogą spodziewać się wizyt przedstawicieli holenderskiej spółki RAI (Royalty Administration International) działającej w imieniu Fleuroselectu. Podczas kontroli będą porównywane ilości dostarczonych sadzonek z ilością materiału roślinnego danej odmiany znajdującego się w uprawie (możliwość takiego nadzoru wynika z warunków umowy – sprzedaży materiału wyjściowego). W przypadku stwierdzenia nielegalnego rozmnażania sadzonek, w pierwszym roku hodowca nie będzie pobierał opłaty karnej, a jedynie wystawi fakturę obejmującą opłatę licencyjną za namnożony nielegalnie materiał roślinny. Przedstawiciele firm hodowlanych zrzeszonych w organizacji Fleuroselect mają jednocześnie nadzieję, że będzie to przestrogą dla ogrodników przed ponawianiem nielegalnej działalności.
Kampania dotycząca kontroli produkcji była przeprowadzona w poprzednich latach w Belgii, Holandii, Niemczech i na Słowenii, gdzie – jak twierdzą przedstawiciele Fleuroselectu – przyniosła zamierzony efekt. Wizyty w polskich gospodarstwach mają zachęcić producentów do działania zgodnego z prawem, odpowiedzialności i uczciwości nie tylko w stosunku do hodowców i dostawców materiałów wyjściowych, ale także w odniesieniu do innych ogrodników.
Tegoroczną kampanię Fleuroselectu w Polsce, a także w Belgii, Holandii, Niemczech i na Słowenii wspierają firmy: Danziger/Imperial Plants, Fides, Florensis, Moerheim/Beekenkamp, Sakata/PLA International, Selecta Klemm, Sunny, Syngenta Flowers/FloriPro Services oraz Volmary.
IS