Trudna sytuacja branży kwiaciarskiej

Produkcja perlargonii
Poniżej publikujemy list Polskiego Związku Ogrodniczego, skierowany Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także - za pośrednictwem Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych - do Komisji Europejskiej. Jest to apel o podjęcie decyzji, które pomogą przedstawicielom branży przetrwać czasu braku wystarczających dochodów i umożliwią wznowienie działalności po ustąpieniu epidemii koronowirusa.

19.03.2020 rok
Polski Związek Ogrodniczy w Łodzi
ul. Św. Teresy 56/58
91 – 348 Ł Ó D Ź

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Jan Krzysztof Ardanowski
ul. Wspólna 30
00 – 930 W a r s z a w a

Szanowny Panie Ministrze,
w związku z decyzją o wprowadzeniu Stanu Zagrożenia Epidemiologicznego w Polsce i związanym z tym zamknięciem granic, informujemy o sytuacji branży
kwiaciarskiej w tym producentów doniczkowych roślin ozdobnych dającej utrzymanie tysiącom osób.
Nasze produkty – kwiaty w tym doniczkowe rośliny ozdobne były dotychczas sprzedawane na giełdach ogrodniczych przygranicznych targowiskach oraz w centrach ogrodniczych i handlowych, kwiaciarniach na terenie kraju. Ograniczenie ruchu na granicy skutkuje całkowitym zablokowaniem sprzedaży naszych produktów w pasie przygranicznym. Również ograniczenie handlu na terenie kraju do najpotrzebniejszych artykułów oraz konieczność pozostawania w domach powoduje wstrzymanie sprzedaży roślin ozdobnych.
Z dnia na dzień całkowicie załamał się rynek sprzedaży roślin ozdobnych, które nie mogą być magazynowane i sprzedane w terminie późniejszym.
Cykl produkcji roślin ozdobnych jest długi i aby przygotować produkt do sprzedaży na wiosnę 2020 r., musieliśmy ponieść wysokie koszty już wcześniej.
Wyżej wymienione okoliczności spowodują wysokie straty materialne i wielki spadek dochodów.
Z tym wszystkim związany jest brak płynności w zobowiązaniach finansowych – płatnościach ZUS, KRUS, spłatach kredytów oraz w dalszej konsekwencji konieczność zwolnień pracowników zatrudnionych w naszej branży oraz upadek tego sektora rolnictwa budowanego przez kilka pokoleń ogrodników.
Branża kwiaciarska jak dotychczas była wyłączona z pomocy finansowej krajowej, w tym unijnej.
Apelujemy o podjęcie decyzji, które pomogą naszej branży w przetrwaniu czasu braku wystarczających dochodów i umożliwią wznowienie działalności po ustąpieniu niezależnych od nas wszystkich okoliczności.
Z poważaniem

Bogdan Biadała
Prezes
Polskiego Związku Ogrodniczego

Do wiadomości:
1. Minister Rolnictwa i R.W.- J.K.Ardanowski .
2. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych .
3. WGRO S.A. Prezes A.Węgielski .

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKoronawirus a branża szkółkarska
Następny artykuł60 tys. zł premii na rozwój małego gospodarstwa

3 KOMENTARZE

  1. Zgadzam się, ale temat dotyczy całej branży ogrodniczej i w imieniu całej branży powinien być pisany. Ogrodnictwo jest branżą sezonową. Co z tymi którzy nie mają przychodów od listopada a czekali na marzec, kwiecień i maj? Życzę wszystkim zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.