Niektórzy spekulują, że te dwa odcienie stanowią symbole monotonii i szarości życia w czasie pandemii w 2020 r. oraz radosnej nadziei na lepszy 2021 rok.
Te dwa odcienie pojawiły się już w projektach odzieży, dodatków do wnętrz, a wraz z wiosną – wzorem ubiegłych lat – trafią również do centrów ogrodniczych oraz pracowni florystów. I chociaż specjaliści z zielonej branży nie będą mieć zapewne problemów z kolorem żółtym, problematyczna w wypadku kwiatów może okazać się szarość.
Żółci w świecie roślin ozdobnych nie brakuje prawie przez cały rok. To najbardziej widoczny kolor w palecie barw, pierwszy który zauważają ludzkie oczy. Tym kolorem ogród wybucha już wiosną. Na żółto kwitnie wiele wiosennych bylin i roślin cebulowych. Latem rośliny żółto kwitnące oraz te z liśćmi tej barwy pojawiają się w pojemnikach balkonowo-rabatowych i na rabatach. Jesienią żółte odcienie malują przebarwiające się liście, zimą –złociste rośliny iglaste. Przez cały rok floryści do dyspozycji mają duży wybór żółtych kwiatów ciętych, m.in. róż, lilii, gerber, cantedeskii, chryzantem czy charakterystycznej kraspedii.
Gorzej jest w świecie roślin z kolorem szarym, pośrednim między bielą a szarością, odcieniem określanym przez niektórych jako „kolor bez koloru”. Roślin typowo kwitnących na szaro jest niewiele, ze znanych do głowy przychodzą mi jedynie od razu szarotka i wierzbowe bazie. Dlatego szukając szarych kwiatów łatwiej będzie się wspomóc wyblakłymi błękitami (np. u mikołajków, niektórych hortensji czy lilaków) czy odcieniami różu dryfującymi delikatnie w kierunku szarości (np. modne „szare” róże ‘Early Grey’ z Ekwadoru, ale i pojawiające się w polskich ogrodach róże o lawendowych kwiatach jak Novalis®). Ten kolor jest jednak świetnym dopełnieniem dla innych, bardziej wyrazistych barw. Warto go szukać nie w kwiatach, ale np. w szarych liściach i pędach. W pojemnikach balkonowo-rabatowych można w tym celu użyć kocanek, kalocefalusa, lawendy, starca popielnego czy odmian szarosrebrzystych wrzosów, na rabatach – czyśćca wełnistego, odmian brunery wielkolistnej o srebrnych liściach, wielu ozdobnych traw, turzyc i paproci itp. U roślin drzewiastych „szare” liście będą zwykle pokryte nalotem woskowym lub kutnerem (np. u niektórych odmian fotergilli, budlei czy nawet różaneczników. Wśród ozdobnych roślin doniczkowych do dekoracji wnętrz odcienie szarości można spotkać u niektórych sukulentów, trzykrotek czy modnego w ostatnich latach starca ‘Angel Wings’.
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia gatunków i odmian roślin ozdobnych symbolizujących Kolory Roku 2021 (fot. W. Górka, I. Sprzączka)