Pół wieku
Historia tego przedsiębiorstwa, z siedzibą w Civitavecchia w rejonie Rzymu, liczy przeszło 50 lat. Jego założyciel Vinzenzo Albani rozpoczął działalność w San Remo od produkcji ukorzenionych sadzonek goździków. Obecnie Albani e Ruggieri specjalizuje się w hodowli goździków, gerber, pelargonii, niecierpków nowogwinejskich i innych roślin, a także w produkcji materiałów wyjściowych. Oferuje też finalne produkty — kaktusy i inne sukulenty przeznaczone do handlu detalicznego (fot. 1). Jak podaje dyrektor handlowy tej firmy Sergio Panini, jej obroty sięgają ok. 10 mln euro rocznie.
Fot. 1. Albani e Ruggieri ma dużą produkcję kaktusów w doniczkach
Od początku istnienia przedsiębiorstwa jego właściciel używał do ogrzewania szklarni energii geotermalnej — korzysta się z niej także w obecnym miejscu, w którym powierzchnia pod osłonami wynosi mniej więcej 25 ha (w sumie firma — mająca 2 oddziały — gospodaruje na 90 ha, z czego 1/3 zajmują szklarnie i tunele). Albani e Ruggieri dysponuje ponadto matecznikami roślin balkonowych w Maroku. Od 20 lat posiada laboratorium kultur in vitro, w którym rozmnaża się m.in. gerbery oraz prowadzi część prac hodowlanych.
S. Panini podaje, iż Albani e Ruggieri działa na rynkach Europy, Azji, Ameryki Północnej (w USA) oraz Południowej i umacnia swoją pozycję.
Przede wszystkim własne odmiany
Szczególną uwagę zwracają odmiany gerbery, której hodowla w tym przedsiębiorstwie skupia się — jak zapewnia dyrektor Panini — na produktywności roślin. Informuje, iż do oferty co roku wprowadza się 10–20 nowości. Uwzględnia ona różne preferencje poszczególnych rynków, np. upodobanie Japończyków do niewielkich kwiatów, a z drugiej strony zapotrzebowanie Rosjan na gerbery o wielkich koszyczkach. Spośród obecnie sprzedawanych kreacji firmy Albani e Ruggieri bestsellerami są np.: 'Natasha' i 'Granada' (czerwone), 'Askye' (różowa), 'Black Jack' (żółto-pomarańczowa), 'Masha Orange' (ciemnopomarańczowa z czarnym oczkiem), 'Vaniglia' (kremowożółta) i 'Rugiada' (biała).
W Polsce popularnością cieszą się też m.in. 'Carillon' (pomarańczowa z zielonym środkiem), 'Solidea' (cyklamenowa). Ciekawostkę stanowi 'Lamya' (różowo-łososiowa pełnokwiatowa). W kolekcji odmian, które jeszcze nie znalazły się w oferowanym asortymencie, zwracały uwagę w bieżącym roku: pomarańczowo-żółta 'Flaverty' (fot. 2) oraz jaskraworóżowa 'Quote' (fot. 3).
Fot. 2. 'Flaverty'
Fot. 3. 'Quote'
Hodowlę goździków prowadzi na zlecenie Albaniego Flavio Sapia Constanzo z San Remo. W ofercie firmy na2006 r. znalazło się około 80 odmian wielkokwiatowych, w tym 22 nowości (np. 'Miro' — fot. 4), i ok. 55 odmian gałązkowych.
Fot. 4. Tegoroczna nowość — 'Miro', wielkokwiatowa odmiana goździka
Rodzajem, który ostatnio trafił do tej włoskiej „stajni” hodowlanej, jest jaskier (Ranunculus sp.), którego kandydatki na odmiany — zarówno do uprawy doniczkowej (fot. 5), jak i na kwiaty cięte — można już oglądać w szklarniach w Civitavecchia.
Fot. 5. Przedsiębiorstwo Albani e Ruggieri rozpoczęło też hodowlę jaskra
W ofercie roślin balkonowo-rabatowych tego przedsiębiorstwa dominują odmiany pelargonii rabatowej (Pelargonium x hortorum, syn. P. zonale), wśród których znajduje się przeszło 30 kreacji własnej hodowli. Do najpopularniejszych należy 'Polaris' o półpełnych czerwonych kwiatach (fot. 6), średnio wczesna. Dyrektor Panini podkreśla, że pelargonie hodowli firmy Albani e Ruggieri charakteryzuje szybki wzrost i rozwój, a zatem — stosunkowo krótki okres produkcji. Wśród nowych odmian niecierpka nowogwinejskiego zwraca uwagę m.in. 'Virgo' o różowo-białych kwiatach (fot. 7).
Fot. 6. 'Polaris' — popularna odmiana pelargonii z oferty tej firmy
Fot. 7. Niecierpek nowogwinejski 'Virgo'
Sadzonki ww. roślin balkonowych, sprowadzane z Maroka, ukorzenia się w podłożu torfowym, które — jak informuje S. Panini — jest mikoryzowane. Wprowadzanie pożytecznych grzybów do substratu ma zwiększać odporność roślin na choroby, a zarazem stymulować wzrost i rozwój systemu korzeniowego i części nadziemnej.