Wśród nich są kreacje o kwiatach pełnych i półpełnych, zwisających i wzniesionych, w kolorach od czystej bieli, różu, fioletu, przez pomarańczowy, czerwony, aż po głęboki fioletowy. Wyjątkowa uroda kwiatów fuksji to efekt kontrastu między płatkami korony a działkami kielicha, w kombinacji z różnorodnymi odcieniami liści. W produkcji materiału wyjściowego tych roślin specjalizuje się holenderskie gospodarstwo Hendriks Young Plants.
Rodzinny biznes
Wąska specjalizacja jest typowa dla holenderskich gospodarstw ogrodniczych. Ale firmę Hendriks Young Plants, położoną na zachodzie Holandii w ’s-Gravenzande, można uznać pod tym względem za pionierską. Senior rodziny, Jan Hendriks, dziadek obecnego menadżera i współwłaściciela tego przedsiębiorstwa Freeka Hendriksa, już w 1960 r., gdy w gospodarstwach kwiaciarskich uprawiało się wszystkiego po trochu (latem nawet warzywa), skupił się na uprawie pelargonii wielkokwiatowej (Pelargonium x grandiflorum). Było to dla niego duże wyzwanie, bowiem produkcja tego mało znanego wówczas gatunku sprawiała ogrodnikom wiele problemów. W następnych latach asortyment rozszerzył się o srebrzenia krzewiastego (Argyranthemum frutescens) i fuksję.
Freek Hendriks, współwłaściciel firmy Hendriks Young Plants; fot. J. van Holstein
Powierzchnia gospodarstwa Hendriks Young Plants wynosi 3 ha, z czego większość to szklarnie. Na dachu obiektów zamontowano panele słoneczne. Rośliny uprawiane są na stołach zalewowych. Większość prac wykonywanych jest ręcznie. Firma zatrudnia 15 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy (w tym Polaków), a w szczycie sezonu – od listopada do marca włącznie – dodatkowych 25 osób.
Rośliny uprawiane są na stołach zalewowych; fot. J. van Holstein
Produkcja sadzonek i hodowla
Rośliny mateczne, dostarczone przez firmę Hendriks Young Plants, uprawiane są w tunelach foliowych w gospodarstwie w Kenii. Uzyskane sadzonki wysyłane są do siedziby przedsiębiorstwa w Holandii, gdzie ukorzeniane są w paletach o 102 otworach wypełnionych podłożem torfowym. Rośliny umieszcza się w szklarni pod instalacją zamgławiającą. Korzenie tworzą się po około czterech tygodniach (nie stosuje się preparatów wspomagających ukorzenianie) i wówczas dostarcza się je (od 36. do 20. tygodnia roku) ogrodnikom jako materiał do dalszej uprawy. Szczytowy sezon przypada w gospodarstwie na pierwsze sześć tygodni roku. Po każdym cyklu produkcji gospodarstwo jest oczyszczane i dezynfekowane.
Materiał wyjściowy fuksji oferowany jest w paletach o 102 otworach; fot. J. van Holstein
Sprowadzone z mateczników w Kenii sadzonki ukorzeniają się po około czterech tygodniach; fot. J. van Holstein
W kenijskiej filii firmy prowadzone są także prace hodowlane (od 2008 r. – na szeroką skalę), przy czym selekcja i testowanie kandydatek na odmianę odbywa się już w Holandii. Przydatność nowych odmian fuksji sprawdzana jest we współpracujących z firmą Hendriks Young Plants dziesięciu gospodarstwach ogrodniczych. Ale nie tylko, bowiem w różnych ogrodach pokazowych oceniana jest wytrzymałość na niesprzyjające warunki pogodowe. Pod kątem produkcyjnym wśród najważniejszych cech nowych kreacji wymieniane są wyrównanie i zwarty pokrój roślin oraz zachowanie ładnego wyglądu na wszystkich etapach dystrybucji tego towaru. W wyniku tego szeroko zakrojonego programu hodowlanego w 2014 r. powstała marka Bella Fuchsia® obejmująca odmiany (obecnie 13) wcześnie i obficie kwitnące, o bardzo dekoracyjnych kwiatach oraz zwartym pokroju.
Odmiana Bella Fuchsia® ‘Susanna’; fot. I. Sprzączka
Odmiany fuksji
W sumie w asortymencie firmy Hendriks Young Plants można znaleźć ponad 100 odmian fuksji, które mogą być przeznaczone do uprawy w doniczkach (o średnicy 9–25 cm, a nawet większych), w pojemnikach wiszących oraz jako formy pienne. Dostępne są także kreacje odporne na mróz. Jak poinformował F. Hendriks, aby wyprodukować roślinę do sprzedaży w doniczce 10,5 cm, od czasu posadzenia do niej materiału wyjściowego potrzeba 7–10 tygodni, w wypadku okazów w pojemnikach wiszących są to trzy miesiące, a form piennych – pięć miesięcy. W każdej z tych grup roślin są odmiany szczególnie się wyróżniające.
W asortymencie fuksji polecanych do uprawy w doniczkach o średnicy 9–13 cm warto wymienić odmiany: Bella Fuchsia® ‘Evita’ o ładnym, zwartym pokroju i czerwono-białych kwiatach, rośliny te dobrze się krzewią, a także wcześnie i obficie kwitną; Bella Fuchsia® ‘Mariska’ o fioletowo-różowych kwiatach, które ukazują się wcześnie (jedna z najwcześniejszych odmian w asortymencie), są niezwykle liczne, a wyjątkowo dobrze rozkrzewione rośliny kwitną dłużej w porównaniu z innymi odmianami; Bella Fuchsia® ‘Sacha’ o zwartym pokroju i intensywnie fioletowo-czerwonych kwiatach.
Odmiana Bella Fuchsia® ‘Mariska’; fot. J. van Holstein
Do uprawy w pojemnikach wiszących szczególnie polecane są: Bella Fuchsia® ‘Sophia’ o cukierkowych, jasnoróżowych, lekko wzniesionych kwiatach, rośliny są bardzo silne – dobrze rosną nawet na słonecznych stanowiskach, bardzo obficie i długo kwitną; Bella Fuchsia® ‘Hilda’ o różowych kwiatach i półzwisającym pokroju, odmiana ta dobrze się krzewi, wcześnie i obficie kwitnie; Bella Fuchsia® ‘Nora’ o niezwykle intensywnym kolorze kwiatów (są fioletowo-białe), kwitnie bardzo obficie i długo.
Polecana do uprawy w pojemnikach wiszących odmiana Bella Fuchsia® ‘Sophia’; fot. J. van Holstein
Fuksja może być oferowana także w formie piennej, a do takiej produkcji poleca się m.in. odmiany: ‘Britney’ o czerwono- białych kwiatach z podwójnymi płatkami korony; ‘Ellebel’ o atrakcyjnych, biało-fioletowych kwiatach i silnym wzroście (jest to odmiana późna); ‘Paula Jane’ – bardzo obficie kwitnącą, o różowych (w odcieniach) kwiatach i wzniesionych pędach. Jak poinformował F. Hendriks, odmiana ‘Paula Jane’ jest jedną z najlepiej się sprzedających fuksji z oferty firmy Hendriks Young Plants, co wynika zapewne z uniwersalności tej kreacji – poza uprawą w formie piennej można ją oferować również w wiszących oraz tradycyjnych doniczkach.
Odmiana ‘Ellebel’; fot. I. Sprzączka
Jedna z bardziej uniwersalnych odmian fuksji: ‘Paula Jane’; fot. I. Sprzączka
Co roku do oferty trafiają kolejne obiecujące nowości. Na tegorocznych pokazach FlowerTrials® premierę miały dwie odmiany: Bella Fuchsia® ‘Miranda’ o dużych, jasnofioletowo- -różowych kwiatach i zwartym, wzniesionym pokroju (poleca się ją do uprawy w doniczkach o średnicy 9–10,5 cm) oraz Bella Fuchsia® ‘Julia’ o pełnych kwiatach, które tworzą jasnoróżowe listki okwiatu i ciemnoróżowe działki kielicha, oraz półzwisającym pokroju roślin (przydatna do produkcji w pojemnikach wiszących).
Tegoroczna nowość: odmiana Bella Fuchsia® ‘Miranda’; fot. I. Sprzączka
Marketing
Firma Hendriks Young Plants jest nadzwyczajnie zorientowana na klienta, dlatego ogrodnicy – odbiorcy materiału wyjściowego fuksji do dalszej uprawy mogą w niej liczyć na wsparcie na wszystkich etapach produkcji. Ogrodnicy, którzy dotychczas korzystali z wieloletniego doświadczenia tych „specjalistów od fuksji”, cenią szczegółowe wskazówki dotyczące stosowania regulatorów wzrostu, nawożenia i ochrony poszczególnych odmian, bo każda wymaga odmiennego podejścia.
Najgroźniejszą chorobą w uprawie fuksji jest szara pleśń powodowana przez grzyb Botrytis cinerea. Jak twierdzi F. Hendriks, można jej zapobiec przez intensywne wietrzenie obiektów uprawowych i niedopuszczenie do wzrostu wilgotności powietrza powyżej 80%.
Przedsiębiorstwo Hendriks Young Plants zapewnia także wsparcie w promowaniu końcowych produktów na wszystkich etapach procesu dystrybucji roślin.
Jolanta van Holstein
Naaldwijk, Holandia
Artykuł pochodzi z numeru 9/2017 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”