Poza odmianami w tradycyjnym kolorze czerwonym (mają około 80-procentowy udział w rynku tych roślin w Polsce) floryści mają do dyspozycji poinsecje o podsadkach białych, kremowych, cytrynowych, różowych, brzoskwiniowych, łososiowych, pomarańczowych i cynamonowych. Znane są również odmiany dwukolorowe i nakrapiane. Szczególnie ciekawe są te z grupy Princettia® (Suntory), o mniejszych niż u tradycyjnych odmian poinsecji podsadkach, które oferowane są na rynku również poza głównym sezonem sprzedaży tych roślin.
Delikatna odmiana ‘Soft Pink’ z grupy Princettia®; autor pracy: Jakub Tylman, Podyplomowe Studia Florystyka ZUT Szczecin; fot. P. Salachna
Odmiana ‘Max White’ z grupy Princettia®; autor pracy: Anna Prośniewska, Podyplomowe Studia Florystyka ZUT Szczecin; fot. P. Salachna
Odmiana ‘Dark Pink’ z grupy Princettia®; autorka pracy: Urszula Asanowicz, Podyplomowe Studia Florystyka ZUT Szczecin; fot. P. Salachna
W aranżacjach florystycznych poinsecje ładnie wyglądają zarówno w kompozycjach jednorodnych, jak i w połączeniu z innymi kwiatami ciętymi, np. różą, eustomą czy goździkiem. Uzupełnieniem mogą być dodatki w postaci suszu egzotycznego, szyszek, owoców, a także zieleń (gałązki roślin iglastych i eukaliptusów, liście traw).
Limonkowe podsadki poinsecji ładnie komponują się np. z kwiatami neriny, ciemiernika i łyszczca; fot. mat. Stars for Europe
Najatrakcyjniej wyglądają „kwiaty” pozyskane ze świeżych, zdrowych i nie przechłodzonych roślin. Pędy poinsecji są gotowe do cięcia, gdy pylniki w niepozornych kwiatach zaczynają pylić. Końce pędów powinny być przycięte ostrym nożem pod kątem 45° i umieszczone w ciepłej wodzie o temperaturze 60°C na kilka sekund, aby zatamować wypływ soku mlecznego (lateksu). Zakrzepły sok powinno się usunąć z miejsca cięcia, gdyż utrudnia pobieranie wody. Po tym zabiegu pędy umieszcza się w naczyniach z dużą ilością wody.
Barwę podsadki zachowują w wodzie przez 7–14 dni. Jakość roślin zależy od temperatury. Zbyt wysoka (powyżej 22°C) wywołuje epinastię, czyli zwieszanie się liści i opadanie barwnych podsadek. Umieszczenie poinsecji w niższej temperaturze (poniżej 15°C) skutkuje z kolei żółknięciem i zrzuceniem liści. Ponadto bardzo niekorzystny wpływ na wartość dekoracyjną poinsecji ma etylen, dlatego należy unikać jego źródeł: nieświeżych kwiatów, dojrzewających owoców i warzyw, uszkodzonych lub porażonych przez grzyby roślin, a także dymu ze świec.
Fot. mat. Stars for Europe
Fot. mat. Stars for Europe
Dr inż. Piotr Salachna
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Artykuł pochodzi z numeru 12/2106 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”
Dziękujemy serdecznie za tak szybką i sprawną reakcję. Pozdrawiamy.
Dziękujemy
Poprawione. Dziękujemy Paniom za zwrócenie uwagi i przepraszamy za pomyłkę.
Podyplomowe Studia Florystyczne ZUT
Poprawiam nie PSF tylko ZUT przepraszam wkradł się błąd
Widzę, że i moja praca została opatrzona niewłaściwym nazwiskiem… mam nadzieję, że to jedynie nieporozumienie, które zostanie w najbliższym czasie wyjaśnione i sprostowane. Pozdrawiam.
UFFFFF, jaka miła i jednocześnie niemiła niespodzianka spotkała mnie dzisiejszego dnia!
Zdjęcie mojego bukietu ślubnego, który wykonałam na zajęciach PSF ukazało się w grudniowym wydaniu Roślin Ozdobnych! Autorem zdjęcia jest prowadzący zajęcia, ale kompozycję wykonałam JA!!! Dlaczego więc nie widzę swojego nazwiska pod zdjęciem swojej pracy???? Przykre!
https://www.ogrodinfo.pl/rosliny-ozdobne/slub-z-gwiazda