W latach 1988–2008 w Holandii prym w tej kategorii wiodła odmiana ‘First Red’. W okresie 1996–2009 jej miejsce zastąpiła róża Red Berlin@. W 1998 r. na rynek weszła z kolei odmiana ‘Passion’, która u szczytu swej popularności uprawiana była w Królestwie Niderlandów na powierzchni około 80 ha. Jednak jeden z największych jej producentów, holenderska firma Majorland (uprawy tej róży zajmowały w tym przedsiębiorstwie 20 ha), tylko w 2015 r. zlikwidowała aż 6 ha plantacji tej odmiany. Wciąż utrzymuje się jeszcze umiarkowany popyt na różę Grand Prix®, która miała swoją handlową premierę w 1994 r.
Obecnie wspomniane róże powoli zastępowane są jednak przez inne odmiany, z których za najważniejsze uznawane są trzy. Najczęściej produkowana w Holandii jest obecnie róża Red Naomi!®, wprowadzona na rynek w 2006 r. Tylko w ubiegłym sezonie w Holandii jej nasadzenia zajmowały ponad 85 ha. Hiszpańska firma Aleia Roses w 2016 r. posadziła krzewy tej odmiany na 14 ha co wywołało u holenderskich producentów obawy o możliwy spadek cen, gdyż w tym kraju prawie nie uprawia się innych czerwonych róż wielkokwiatowych. Między innymi z tego powodu w ub.r. zlikwidowano w Holandii 10 ha upraw Red Naomi!®. Hodowcy ciągle poszukują jej następczyni.
Red Naomi!; fot. mat. Schreurs
Zdaniem przedstawicieli firmy Interplant Roses rośnie zainteresowanie rynku jej odmianą Explorer® o ciemnoczerwonych kwiatach. W handlu pojawiła się ona w 2011 r., a obecnie na świecie produkowana jest na około 75 ha, w 99% w Ekwadorze. Peter Schrama z przedsiębiorstwa hodowlanego Olij Rozen B.V. wskazuje z kolei na potencjał odmiany Gladiator®, szczególnie chętnie produkowanej w krajach Europy Wschodniej.
Explorer®; fot. Interplant Roses
Remco van der Arend i Richard van der Lans z gospodarstwa Arend Roses w 2013 r. znaleźli odmianę (oferowaną przez firmę W. Kordes‘ Söhne), nazwaną później Red Eagle®, która z uwagi na jasnoczerwone kwiaty o długich pąkach także może być brana pod uwagę jako przyszłościowa. Testowano ją do 2014 r., pod koniec na powierzchni 5000 m2, a jej kwiaty dystrybuowane były przez jednego eksportera na zasadach wyłączności, co pozwoliło na uzyskanie opinii od odbiorców. Zdaniem florystów Red Eagle® to odmiana ciekawa, gdyż jest pierwszą czerwoną różą z ciemnymi krawędziami płatków, a jej dodatkową zaletą są prawie pozbawione kolców pędy. Obecnie firma Arend Roses zastąpiła 4 ha własnych nasadzeń odmiany Grand Prix® na 3,7 ha różą Red Eagle®, a na 0,3 ha – Black Baccara® (otrzymana w firmie Meilland w 2000 r.) i wciąż eksperymentuje z kilkoma nowymi odmianami o czerwonych kwiatach, które docelowo mają być uprawiane na wyłączność na 15 ha.
Red Eagle®; fot. W. Kordes‘ Söhne
Opisane odmiany to nie jedyne, które mają szansę na podbicie rynku kwiatów ciętych róż kwitnących czerwono. Na przykład na targach IFTF w Vijfhuizen w 2016 r. uwagę zwracały kreacje Commodore®, Merci Chérie®, Red Tower®, Red Berry®, ‘Ever Red’, ‘Chili Pepper’, Madam Red®, ‘Mayra’s Rose Red’ czy Pascal!
WG
Na podstawie www.vakbladvoordebloemisterij.nl
Informacja pochodzi z numeru 3/2017 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”