ZŁOTE MEDALE
Picea pungens ‘The Blues’
Świerk kłujący ‘The Blues’
Szkółka Roślin TOMŻYŃSKI, PL-42-271 Częstochowa, ul. Leśna 28, Polska
Drzewo dość szybko rosnące o unikalnym, malowniczym pokroju, zmienna co do wyglądu. Tworzy nieregularne formy z przewisającym wierzchołkiem i gęstymi, silnie zwisającymi pędami drugiego rzędu. Przewodnik często pochylony, przez to roślina nabiera fantazyjnych kształtów. Roczne przyrosty do 15-30 cm. Po 10 latach drzewo osiąga 4-4,5 m wysokości. Igły długie, kłujące, gęsto ułożone, jasnoniebieskie, intensywnie wybarwione przez cały rok. Wytrzymały na mrozy (strefa 4). Mało wymagający co do rodzaju gleb, wymaga podłoża stosunkowo żyznego, wilgotnego, ale nie mokrego, o odczynie kwaśnym. Na glebach suchych i piaszczystych rośnie powoli, także gleby z wysokim poziomem wody gruntowej nie nadają się do uprawy tej odmiany. Wymaga stanowisk słonecznych, w cieniu źle się wybarwia i nie wytwarza ładnej korony. Polecany do parków i ogrodów przydomowych. Najlepiej wygląda posadzona pojedynczo, aby można było podziwiać jego pokrój. Wyhodowany przez Larry Stanley’a ze Stanley & Sons Nursery (USA) przed 2005 rokiem i przez tą firmę wprowadzona do handlu.
Świerk kłujący ‘The Blues’
Spiraea betulifolia ‘Tor Gold’ PBR
Tawuła brzozolistna ‘Tor Gold’ PBR
Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław SZMIT, PL-06-400 Ciechanów, Pęchcin, ul. Kwiatowa 18, Polska
Niski krzew wysokości 0,6-0,8 m o koronie płaskokulistej, gęstej, średnicy do 1 m. Młode pędy czerwone.
Liście 2-4 cm długości, wiosną intensywnie żółte, najmłodsze z delikatnym różowawym odcieniem, później żółtozielone. Na jesieni przebarwiają się na żółto. Kwiaty białe, drobne średnicy 4-8 mm, zebrane w małe płaskie kwiatostany. Kwitnie w czerwcu, bardzo obficie. Całkowicie odporny na mróz (strefa 5a). Bardzo tolerancyjny jeśli chodzi o podłoże, rośnie niemal w każdej glebie, o odczynie od lekko kwaśnego po słabo zasadowy, w umiarkowanej wilgotności. Najlepiej się udaje na stanowiskach słonecznych. Przydatny do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i parków. Można używać jako rośliny okrywowej oraz do sadzenia w pojemnikach. Nadaje się na żywopłoty formowane jak i nieformowane. Pochodzi od starszej i dobrze znanej odmiany ‘Tor’ otrzymana przed 2010 w Timmermans & Stolwijk Boomkwekerij, Boskoop, Holandia.
Tawuła brzozolistna ‘Tor Gold’ PBR
SREBRNY MEDAL
Hydrangea paniculata MAGICAL CANDLE ‘Bokraflame’ PBR
Hortensja bukietowa MAGICAL CANDLE ‘Bokraflame’ PBR
Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska
Zwarty krzew dorastający do wysokości 2 m. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione, jesienią przebarwiające się na czerwono i brązowo. Kwiaty tylko płonne umieszczone w szerokostożkowatych wiechach długości do 30 cm. Kwiaty bardzo liczne i gęsto ułożone, początkowo mają zabarwienie żółtozielonobiałe, a następnie kredowobiałe. Pod koniec kwitnienia nieco różowieją. Kwitnie obficie od lipca do końca września. Odporny na mróz (strefa 5a). Najlepiej rośnie w glebach próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, lekko kwaśnych. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Polecany do ogrodów przydomowych, parków i zieleni osiedlowej. Może być sadzony pojedynczo lub w grupach. Używany do bukietów, a po zasuszeniu do suchych kompozycji. Odmiana otrzymana w Holandii przez Kees-Jan Kraan, Boot & Co Boomkwekerijen B.V. Boskoop w 2007 r. Wprowadzona na rynek: Kolster B.V. 2008 r.
Hortensja bukietowa MAGICAL CANDLE ‘Bokraflame’ PBR
BRĄZOWE MEDALE
Perovskia atriplicifolia LACEY BLUE ‘Lisslitt’ PBR
Perowskia łobodolistna LACEY BLUE ‘Lisslitt’ PBR
Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska
Niski półkrzew o pokroju zwartym, gęstym, pędy wyprostowane, dorastające do 50-70 cm wysokości, o drobnych, wąskich, powcinanych, szarozielonych liściach. Kwiaty ciemnoniebieskie z białą rurką, drobne, grzbieciste długości do 1 cm, zebrane w rozgałęzione wiechy na końcach pędów. Pąki kwiatowe i owłosiony kielich – lawendowoniebieskie. Kwiaty jak i cała roślina o charakterystycznym zapachu nieco przypominającym zapach szałwii. Odporny na mrozy (strefa 5a). Wymaga podłoża przepuszczalnego, suchego lub o umiarkowanej wilgotności. Tolerancyjny względem odczynu gleby. Polecany na rabaty bylinowe lub wrzosowiska. Przydatny do uprawy w pojemnikach. Otrzymany w 2008 roku przez Petera Catta w Liss Forest Nursery LTD, Wielka Brytania
Wprowadzony na rynek przez Ball Horticulture (USA) w 2010 r.
Perowskia łobodolistna LACEY BLUE ‘Lisslitt’ PBR
Rudbeckia fulgida var. sullivantii ‘Little Goldstar’ PBR
Rudbekia błyskotliwa odm Sullivanta ‘Little Goldstar’ PBR
Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek, PL-05-800 Pruszków, ul. Dąbrowskiej 12, Polska
Bylina o zwartym, kępiastym pokroju osiągająca wysokość do 40 cm. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście łodygowe lancetowate, odziomkowe znacznie większe- łopatkowate, ciemnozielone. Koszyczki kwiatowe liczne, duże średnicy 8-12 cm, umieszczone na szczytach pędów głównych oraz bocznych. Kwiaty języczkowe, których może być od 8 do 14, żółte, umieszczone w jednym, zewnętrznym okółku. Kwiaty rurkowe, ciemnobrązowe, osadzone w centralnej części na mocno wypukłym dnie kwiatostanowym. Kwitnie bardzo obficie od końca czerwca lub początku lipca aż do mrozów. Odmiana odporna na mróz (strefa 5a). Roślina mało wymagająca co do rodzaju podłoża, rośnie niemal w każdej umiarkowanie wilgotnej glebie o odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowiska słonecznego. Polecana do sadzenia na rabatach w ogrodach przydomowych oraz zieleni osiedlowej. Bardzo dobra do sadzenia w pojemnikach. „Kwiaty” bardzo dobrze nadają się do bukietów. Odmiana otrzymana w 2011 przez Georga G. Uebelharta w Jelitto Staudensamen GmbH, wprowadzona do handlu w tym samym roku przez Jelitto Seeds.
Rudbekia błyskotliwa odm Sullivanta ‘Little Goldstar’ PBR
Taxus ×media KAZIO ‘Komsta1’
Cis pośredni KAZIO ‘Komsta1’
Gospodarstwo Szkółkarskie KOMSTA, PL-24-170 Kurów, Klementowice 176, Polska
Krzew średnio silnie rosnący o pokroju szerokokolumnowym. Pędy sztywne, bardzo gęste. Pokrój w młodości wąski, później nieco szerszy, ale zawsze gęsty i regularny. Wytwarza kilka równoległych przewodników. Po 10 latach osiąga wysokość 1,5 m i średnicę 60-80 cm. Igły 1,5-2 cm długości i do 2 mm szerokości, zaostrzone i proste, ciemnozielone, błyszczące. Odmiana męska. Odporna na mróz (strefa 5a). Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Tolerancyjna względem światła rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu jak i w cieniu. Odmiana polecana do parków, zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych. Bardzo dobra na żywopłoty formowane oraz do strzyżenia i formowania różnych figur. Wyselekcjonowana przez Kazimierza Komstę i wprowadzona do uprawy przez jego szkółki w 2012 r.
Cis pośredni KAZIO ‘Komsta1’
Materiały organizatora