Nagrodzone nowości roślinne
Do Konkursu Roślin-Nowości zgłoszono w tym roku 19 odmian ocenianych przez międzynarodowe jury. Złotym medalem nagrodzono tawułkę (Astilbe sp.) COLOR FLASH ‘Beauty of Ernst’ (fot. 1) zgłoszoną przez firmę Ogrody o Zielonych Progach – Szkółka Bylin ze Skubianki. Bylina ta wyróżnia się wielobarwnymi liśćmi – ciemnozielonymi, czerwonymi i purpurowymi (ich odcień zależy od fazy rozwoju i warunków świetlnych) oraz późnym kwitnieniem (od lipca do września). Ponad kępą liści, osiągającą wysokość 50–80 cm, wyrastają różowe kwiatostany.
Fot. 1. Tawułka Color Flash ‘Beauty of Ernst’ – złota medalistka Konkursu Roślin-Nowości
Normal
0
21
false
false
false
PL
X-NONE
X-NONE
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}
Przyznano dwa srebrne medale – jeden trafił do Szkółek Kurowscy, które zgłosiły do konkursu zadrzewnię okazałą (Diervilla x splendens) DIVA ‘El Madrigal’PBR (fot. 2) charakteryzującą się rozłożystym pokrojem i żółtymi kwiatami kontrastującymi z ciemnymi, purpurowobrązowymi liśćmi. Krzew ten dorasta do wysokości 1,5 m. Drugim srebrem nagrodzono firmę CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. za oryginalny powojnik (Clematis sp.) ‘Taiga’PBR (fot. 3) o zawsze pełnych, dekoracyjnych, fioletowoniebieskich kwiatach z zielonożółtymi końcami działek kielicha. Roślina ta ma być łatwa w uprawie.
Fot. 2. Zadrzewnia okazała Diva ‘El Madrigal’PBR
Fot. 3. Powojnik ‘Taiga’PBR
Brązowy medal przyznano Szkółce Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan Nowaczyk za cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) ‘Karaca’ (fot. 4) wyróżniający się malowniczym pokrojem i zwisającymi pędami pokrytymi żółtymi łuskami. Krzew ten po 10 latach uprawy osiąga wysokość 2,5 m przy szerokości 1,5 m.
Fot. 4. Cyprysik Lawsona ‘Karaca’
Wśród odmian zgłoszonych do Konkursu Roślin-Nowości jury wyróżniło ponadto mieszańcowy żylistek (Deutzia sp.) ‘NCDX2’ Yuki Cherry BlossomPBR (fot. 5) zaprezentowany przez francuską szkółkę Minier. Roślina ta wyróżnia się niewielkim rozmiarem (dorasta do wysokości 30–60 cm), dzięki czemu jest przydatna do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Obficie kwitnie wiosną obsypując się różowymi kwiatami. Wyróżnienie otrzymała także budleja (Buddleja sp.) ‘Pink Micro Chip’ (fot. 6) zgłoszona przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski. Odmiana ta, jedna z najniższych tego rodzaju (osiąga wysokość i szerokość 50–60 cm), kwitnie różowo od czerwca do jesieni. Pachnące kwiaty są atrakcyjne dla motyli. Jest przydatna do uprawy w pojemnikach.
Fot. 5. Żylistek ‘NCDX2’ YUKI CHERRY BLOSSOMPBR; fot. mat. Agencji Promocji Zieleni
Fot. 6. Budleja ‘Pink Micro Chip’
Od dwóch lat przyznawane jest także Wyróżnienie Dziennikarzy, które w tym roku powędrowało do Szkółki Drzew i Krzewów Fryszkowscy za mieszańcowy dereń (Cornus sp.) Venus® ‘KN 30 8’PBR (fot. 7). Odmiana ta, uzyskana ze skrzyżowania gatunków C. kousa i C. nuttallii, wyróżnia się licznymi, bardzo dużymi (o średnicy 10–15 cm), białokremowymi podsadkami otaczającymi niewielkie, główkowate kwiatostany pojawiające się na przełomie maja i września. Dodatkowymi walorami ozdobnymi tego krzewu są ładnie przebarwiające się jesienią na żółto, różowo i purpurowo liście oraz kuliste, czerwone owoce. Krzewy dorastają do wysokości 3–5 m i najładniej prezentują się jako okazy soliterowe.
Fot. 7. Wyróżniony przez dziennikarzy dereń Venus® ‘KN 30 8’PBR; fot. mat. Agencji Promocji Zieleni
Nie tylko rośliny
W najstarszym w historii tych targów konkursie o Zielony Laur nagradzane są najbardziej wartościowe, nowatorskie i atrakcyjne produkty i technologie dla szkółkarstwa, ogrodu oraz terenów zieleni, a także koncepty sprzedażowe. W tym roku główna nagroda powędrowała do firmy CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy, która wydała „Katalog Roślin” opisujących 508 gatunków i odmian roślin produkowanych w tej szkółce (fot. 8). Jak podkreślał Marcin Kryt, przewodniczący jury konkursu, publikacja ta ujęła głosujących tym, że w małej formie udało się zawrzeć wiele treści, którą można odczytywać na wiele sposobów.
Fot. 8. Agnieszka Żukowska gratuluje Szczepanowi Marczyńskiemu zdobycia Zielonego Lauru
Wyróżnienie w rywalizacji o Zielony Laur otrzymała Hurtownia Szkółkarska J.Z.W. Cur za jabłoń wieloodmianową (fot.9), która „jest spełnieniem marzeń posiadaczy małych ogrodów”.
Fot. 9. Janina Cur na tle wyróżnionej w konkursie o Zielony Laur wieloodmianowej jabłoni
Wyjątkową nagrodą jest Honorowy Laur, przyznawany przez Związek Szkółkarzy Polskich naukowcom i osobom związanym z mediami, przyczyniającym się do popularyzacji roślin ozdobnych. Tegorocznym laureatem tego wyróżnienia został Wiesław Gawryś, dendrolog, botanik, specjalista od roślin tropikalnych, od 1978 r. związany z PAN Ogród Botaniczny CZRB w Powsinie, autor „Słownika roślin zielnych łacińsko-polskiego”, współautor spisu roślin drzewiastych oraz zielnych uprawianych w Polsce (fot. 10).
Fot. 11. Honorowy Laur trafił w tym roku na ręce Wiesława Gawrysia
Ilona Sprzączka
Fot. 1-4, 6, 8-10 I. Sprzączka