Sakata
Wśród nowości tego obchodzącego w tym roku 100-lecie istnienia przedsiębiorstwa hodowlano-nasiennego na uwagę zasługuje grupa Alissa eustomy wielkokwiatowej (Lisianthus grandiflorum) o bardzo dużych, dobrze wypełnionych lekko postrzępionymi płatkami kwiatach. Są one osadzone na mocnych pędach i mają być bardzo trwałe. Zaprezentowano 3 odmiany w tej grupie: ‘Alissa White’ (kwiaty białe), ‘Alissa Light Apricot’ (kremowomorelowe, fot. 1) i ‘Alissa Blue’ (fioletowe).
Grupa Cape Daisy™ osteospermum Ecklona (Osteospermum ecklonis) znana jest na rynku już od 20 lat. I choć w ostatnich latach popularność tych roślin wśród odbiorców detalicznych spadła, hodowcy w firmie Sakata nadal pracują nad uzyskaniem kolejnych kreacji tego gatunku. W tym roku zaprezentowano odmiany ‘Cape Daisy™ Eye Catcher Purple’ o paskowanych, fioletowo-białych kwiatach języczkowatych (fot. 2), ‘Cape Daisy™ Magic Sunrise’ o początkowo żółtych, a później morelowych „płatkach” oraz ‘Cape Daisy™ Softly Pink Improved’ o jasnoróżowych kwiatostanach. Grupę Cape Daisy wzbogacono ponadto o podgrupę Zanzibar, której przedstawicielki mają być tolerancyjne wobec upałów, a ich kwiaty mają pozostawać otwarte nawet w gorszych warunkach świetlnych. Rośliny te charakteryzują się zwartym pokrojem, dobrym krzewieniem się, ich uprawa ma być zaś krótka i łatwa.
Fot. 1. Eustoma wielkokwiatowa ‘Alissa Light Apricot’
Fot. 2. Osteospermum Ecklona ‘Cape Daisy™ Eye Catcher Purple’
Firma Sakata zaprezentowała także nową grupę Grandissimo fiołka rogatego (Viola cornuta) składającą się z 8 odmian. Kwiaty tych roślin są bardzo duże. Fiołki te mają charakteryzować się bardzo wyrównanym wzrostem (poleca się je do uprawy w doniczkach o średnicy 12 cm, ale też w „pakach”) i zwartym pokrojem, mają być ponadto łatwe w uprawie. Pokazano również grupę Dynamite bratka ogrodowego (Viola x wittrockiana) o dużych kwiatach, przeznaczoną do produkcji jesiennej. Rośliny te mają być bardziej tolerancyjne wobec wysokiej temperatury uprawy niż przedstawicielki grupy Premier.
W ofercie tego japońskiego hodowcy wyróżniały się pierwiosnki bezlodygowe (Primula vulgaris, syn. P. acaulis) z grupy Danessa (6 odmian), które do kwitnienia mają nie wymagać okresu przechłodzenia i wytwarzać kwiaty nawet w wysokiej temperaturze (można je więc produkować na jesienny termin sprzedaży – wrzesień lub październik, razem z „jesiennymi” bratkami).
Zaprezentowano także kilka już znanych, ale poprawionych (improved) kreacji. W tej grupie znalazła się m.in. odmiana ‘Ambassador White Improved’ begonii stale kwitnącej (Begonia cucullata, syn. B. semperflorens) o dużych, licznych, białych kwiatach, która ma się lepiej krzewić niż jej poprzedniczka. Ulepszono ponadto grupę Calipetite kalibrachoi (Calibrachoa sp.), której przedstawicielki mają się charakteryzować bardziej zwartym wzrostem (w ich uprawie ma być zbędne stosowanie regulatorów wzrostu) i lepszym krzewieniem się roślin. Jak informowali przedstawiciele firmy, odmiany z tej grupy są tolerancyjne wobec wysokiego pH podłoża.
[NEW_PAGE]Schoneveld
Ta istniejąca już od 1930 r. holenderska firma specjalizuje się w hodowli cyklamenów i pierwiosnków. Podczas FlowerTrials® zaprezentowano m.in. nową grupę Super Serie Carino F1 cyklamenu, w której rośliny charakteryzują się kulistym, zwartym pokrojem i małymi liśćmi. Podobny, ładny pokrój, utrzymujący się przez cały okres uprawy, mają cyklameny z grupy Super Serie Merengue F1, której przedstawicielki wyróżniają się silnie pofałdowanymi płatkami i mocnymi szypułkami. Atrakcyjne liście z szerokim, srebrzystym obrzeżeniem to z kolei zaleta odmian z grupy Super Serie Rembradt F1, które mają być wyrównane we wzroście i kwitnieniu.
Selecta Klemm
W kolekcji tej niemieckiej firmy wyróżniał się mieszaniec międzyrodzajowy uzyskany w wyniku skrzyżowania arktotisu (Arctotis sp.) z gazanią (Gazania sp.). Zaprezentowano trzy odmiany (o kwiatostanach żółtych, pomarańczowych i różowych – fot. 3), które oferowane są jako grupa Opera. Rośliny te mają małe liście, bardzo mocne pędy i mogą być uprawiane „na zimno” (w temperaturze 6–7°C) oraz dostarczane na rynek razem z doniczkowymi pierwiosnkami czy jaskrami.
Fot. 3. Jedna z przedstawicielek grupy Opera mieszańca międzyrodzajowego uzyskanego w wyniku skrzyżowania arktotisu z gazanią
Pokazano także dwie grupy mieszańców międzygatunkowych pelargonii (Pelargonium sp.) – Perillo i Marcada. Przedstawicielki pierwszej z nich (7 odmian) są bardziej podobne do jednego z gatunków rodzicielskich – pelargonii rabatowej (P. x hortorum, syn. P. zonale), bardzo obficie i wcześnie kwitną, ponadto charakteryzują się średnio silnym wzrostem. Pelargonie z grupy Marcada (‘Marcada Pink’, ‘Marcada Magenta’ i ‘Marcada Dark Red’) mają natomiast więcej cech z pelargonii bluszczolistnej (P. x hederaefolium, syn. P. peltatum), choć kwitną wcześniej od większości przedstawicielek tego gatunku i lepiej się krzewią. Rośliny te mają być odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i same oczyszczać się z przekwitłych kwiatów.
Najnowszym osiągnięciem w grupie Dalaya dalii (Dahlia sp.) są trzy nowe odmiany: ‘Dalaya Shiva’ (kwiatostany żółte z pomarańczowo-czerwonym środkiem), ‘Dalaya Devi’ (koszyczki intensywnie ciemnoczerwone) i ‘Dalaya Raja’ (kwiatostany różowopurpurowe). Wszystkie charakteryzują się średnio silnym wzrostem, wzniesionym pokrojem oraz bardzo obfitym i długim kwitnieniem. Według hodowcy, dalie z grupy Dalaya mają być tolerancyjne wobec mączniaka prawdziwego.
Cieszącą się popularnością w Polsce grupę Oscar® goździka (Dianthus sp.) przeznaczonego do uprawy w doniczkach wzbogaciła odmiana ‘Oscar® White and Red’ o biało-czerwonych kwiatach.
Zwracano także uwagę na dwie nowe odmiany werbeny ogrodowej (Verbena hybrida) z grupy Bebop™ – ‘Bebop™ Dark Violet’ i ‘Bebop™ Pink’ o dwubarwnych, odpowiednio, fioletowo-białych i różowo-białych kwiatach.
Syngenta/Floripro Services
Asortyment tego hodowcy jest co roku wzbogacany nie tylko o liczne taksony jednorocznych gatunków balkonowo-rabatowych, ale także o byliny (czyt. też HO 8/2013 – red.). Najwięcej premierowych kreacji było jednak wśród tej pierwszej grupy roślin. W grupie Lanai® werbeny ogrodowej, wśród której najbardziej znana jest odmiana ‘Lanai® Twister Red’, pojawiła się odmiana ‘Lanai® Scarlet with Eye’ o dużych, czerwonych kwiatach z białym oczkiem mocno kontrastującym z barwą podstawową (fot. 4). Rośliny te wyróżnia ponadto dobre krzewienie się, wczesne kwitnienie i tolerancja wobec mączniaka prawdziwego.
Fot. 4. Werbena ogrodowa ‘Lanai® Scarlet with Eye’
Jasnoniebieskimi kwiatami charakteryzuje się nowa odmiana ‘Techno Heat Light Blue’ z grupy Techno Heat lobelii przylądkowej (Lobelia erinus). Rośliny te wyróżniają się długim kwitnieniem, dobrym krzewieniem się i wysoką tolerancją na upał.
Nowości nie zabrakło wśród pelargonii. Uwagę zwracała zwłaszcza odmiana ‘Calliope® Rose Splash’ mieszańca międzygatunkowego z grupy Calliope®, której przedstawicielki cechują się silnym wzrostem, wzniesionym pokrojem i bardzo okazałymi kwiatostanami. Nowa kreacja ma jasnoróżowe kwiaty z ciemniejszym oczkiem, rośliny kwitną bardzo obficie i długo oraz mają być tolerancyjne wobec wysokiej temperatury.
Sporo nowości pojawiło się wśród dalii. Ulepszona odmiana ‘Goldalia Scarlet Improved’ (kwiatostany czerwono-żółte) silniej rośnie niż jej poprzedniczka i ma lepszej jakości, trwalsze koszyczki. Z kolei nowa kreacja ‘Goldalia Rose Improved’ (kwiatostany ciemnoróżowo-białe) rośnie mniej intensywnie niż odmiana wyjściowa, która była nadmiernie wysoka w obrębie tej grupy. W grupie Dahlini tego samego gatunku, w której rośliny charakteryzują się małymi kwiatostanami, dobrym krzewieniem się i zwartym, kulistym pokrojem, pojawiły się odmiany ‘Dahlini White Improved’ (lepiej się krzewi, ładniej ułożone białe koszyczki), ‘Dahlini Orange’ (rośnie silniej niż ‘Dahlini Light Orange’ i ma intensywniejszy, pomarańczowy kolor kwiatostanów) oraz ‘Dahlini Rose’ (koszyczki ciemnoróżowe, fot. 5).
Fot. 5. ‘Dahlini Rose’ to nowa odmiana w grupie Dahlini dalii o małych kwiatostanach i bardzo dobrym krzewieniu się roślin
Ciekawie prezentował się nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) ‘Corey Single Gold’. Ta rozmnażana przez sadzonki bylina o pojedynczych, żółtych koszyczkach charakteryzuje się silnym wzrostem i bardzo dobrym krzewieniem się roślin.
Thompson & Morgan
W tej brytyjskiej firmie hodowlano-nasiennej na uwagę zasługuje innowacyjna odmiana ‘Fruit Salad’ nasturcji (Tropaeolum sp.) o pachnących, powcinanych, żółto-czerwonych płatkach (fot. 6). Zaletami tej rośliny mają być bardziej zwarty pokrój niż u innych przedstawicielek tego rodzaju (rośliny osiągają wysokość ok. 30 cm, a ich pędy mogą mieć długość do 60 cm) oraz sterylność – dzięki temu, że nie tworzą się nasiona, kwitnienie jest długie (do września). Odmiana ‘Fruit Salad’ jest polecana m.in. do sadzenia w wiszących pojemnikach.
Fot. 6. Nasturcja ‘Fruit Salad’ o dwubarwnych, powcinanych płatkach
Werner Oschek, Übach-Palenberg, Niemcy
Tłumaczenie Ilona Sprzączka
Artykuł pochodzi z numeru 11/2013 „Hasła Ogrodniczego”