Grünewald
W tej niemieckiej firmie można było zapoznać się m.in. z nowymi odmianami petunii ogrodowych (Petunia hybrida). W grupie Sunpleasure (jej przedstawicielki silnie rosną i mają duże kwiaty) pojawiły się m.in. odmiany ‘Sunpleasure Neon Sugar Beat’ o intensywnie różowych kwiatach z jaśniejszym środkiem, ‘Sunpleasure Old Pink’ o cieniowanych, różowych kwiatach z ciemniejszym żyłkowaniem oraz ‘Sunpleasure Porch Old Pink Star’ o kwiatach w kolorze waniliowym z różowym żyłkowaniem. Z kolei w grupie Sweet Pleasure tego samego gatunku, w której rośliny charakteryzują się kwiatami średniej wielkości i tolerancją wobec niekorzystnych warunków pogodowych, wyróżniały się m.in. odmiany ‘Sweet Pleasure Porch White Lavender Star’ o rzucających się w oczy białych z fioletową „gwiazdą” kwiatach (fot. 1), ‘Sweet Pleasure Lightpurple Yellow Circle’ o czerwonoróżowych kwiatach z żółtą obwódką oraz ‘Sweet Pleasure Hot Cherry’, u której są one czerwone.
Fot. 1. Petunia ogrodowa ‘Sweet Pleasure Porch White Lavender Star’
Premierę miały dwie odmiany kalibrachoi (Calibrachoa sp.) z grupy Sweet Bells, charakteryzujące się regularnym, kulistym pokrojem – ‘Sweet Bells Golden Peach’ (pomarańczowa) i ‘Sweet Bells Strawberry Cream Eye’ (kremowa z czerwonym „oczkiem”).
Nowością na rynku kwiaciarskim jest mieszaniec rodzajów Torenia i Mimulus oferowany pod nazwą Torelus. W skład tej grupy wchodzą 3 odmiany (o pomarańczowoczerwonych, żółtych – fot. 2 – oraz żółtych z charakterystycznym wzorem, jak u alstremerii, kwiatach). Rośliny te są polecane do wczesnowiosennej sprzedaży (mogą być produkowane „na zimno”, znoszą spadki temperatury do –3°C).
Fot. 2. Nowość na rynku kwiaciarskim – mieszaniec rodzajów Torenia i Mimulus oferowany pod nazwą Torelus
HilverdaKooij
Ta specjalizująca się w hodowli goździków (Dianthus sp.) i alstremerii (Alstroemeria sp.) firma podczas FlowerTrials® zaprezentowała kilka nowych odmian tych gatunków. W grupie Inticancha® alstremerii polecanej do uprawy w pojemnikach pojawiła się odmiana ‘Inticancha® Sunshine’, która charakteryzuje się szybkim, średnio silnym wzrostem i różowymi, lekko kremowymi wewnątrz kwiatami.
Do grupy Sunflor® goździków przeznaczonych do uprawy w doniczkach dołączyło sześć nowych odmian. ‘Sunflor® Sofia’ ma ciemnoróżowe kwiaty z białym obrzeżeniem płatków (fot. 3), rośnie średnio silnie i zachowuje zwarty pokrój. Jasnopomarańczowe kwiaty charakteryzują odmianę ‘Sunflor® Luigi’. Średnio wczesnym kwitnieniem i średnio silnym wzrostem wyróżniają się odmiany ‘Sunflor® Desire’ o czerwonych kwiatach, ‘Sunflor® Sterre’ – o białych, ‘Sunflor® Feline’ oraz ‘Sunflor® Fygi’ – obydwie kwitnące na intensywnie różowo.
Fot. 3. Odmiana ‘Sunflor® Sofia’ goździków do uprawy w doniczkach
[NEW_PAGE]Jaldety
To izraelskie przedsiębiorstwo oferuje materiał wyjściowy ciekawych roślin balkonowo-rabatowych, wyróżniających się np. nietypowymi kolorem liści czy kształtem kwiatów. W tegorocznym asortymencie znalazła się m.in. gazania (Gazania sp.) ‘SunBathers® Cremazu’ o półpełnych, dużych kwiatostanach, w których kwiaty języczkowate są kremowe, a rurkowate – czerwone, oraz ‘SunBathers® Tikal’ o bardzo atrakcyjnie zabarwionych „płatkach” – są one żół topomarańczowe z wyraźnym, czerwonym paskiem wzdłuż nich. Obydwie odmiany są polecane do uprawy w pojemnikach, rośliny osiągają wysokość ok. 20 cm.
Pokazano także bardzo dekoracyjne odmiany koleusa Blumego (Solenostemon scutellarioides): ‘Dipt in Wine’ o bordowych liściach z jasnozielonym obrzeżeniem i nasadą, ‘Fishnet Stockings’ o zaokrąglonych, początkowo jasnozielonych liściach z kontrastowym, bordowym żyłkowaniem (fot. 4), później ciemniejących i ostatecznie niemal całkowicie bordowych, ‘Kingswood Torch’ o bordowych blaszkach liściowych z jasnoczerwonymi przebarwieniami wzdłuż nerwu głównego oraz ‘Kiwi Fern’ o bordowych z żółtozielonym obrzeżeniem, mocno powcinanych liściach, przypominających te u paproci. Rośliny dorastają do wysokości ok. 50 cm, dobrze się krzewią i mają wzniesiony pokrój.
Fot. 4. Odmiana ‘Fishnet Stockings’ koleusa Blumego
KP Holland
Specjalizacją tego holenderskiego przedsiębiorstwa jest hodowla nowych odmian trzech gatunków roślin wykorzystywanych do uprawy pojemnikowej i dekoracji wnętrz: kalanchoe (Kalanchoë sp.), kurkumy (Curcuma sp.) oraz skrzydłowiatu (Spathiphyllum sp., fot. 5). Ciekawie zapowiada się odmiana ‘Siam Supreme’ kurkumy o bardzo zwartym pokroju, niskim wzroście (jest polecana do uprawy w doniczkach o średnicy 12 cm) i jasnopurpurowych liściach przykwiatowych. ‘Rosalina Don Amarillo’ to nowa odmiana kalanchoe o pełnych, żółtych kwiatach i zwartym pokroju. Spośród nowości tego gatunku warto zwrócić uwagę na grupę Passion, której przedstawicielki charakteryzują się pojedynczymi kwiatami i mają się dobrze sprawdzać w uprawie w doniczkach o różnych średnicach, od 7 cm do 15 cm. Polecano zwłaszcza odmiany ‘Passion White’ (kwiaty białe), ‘Passion Purple’ (czerwonoróżowe) oraz ‘Passion Compact White’ (białe, bardziej zwarty pokrój niż dwie wcześniej wymienione). Czas uprawy tych roślin od momentu posadzenia ukorzenionych sadzonek do doniczek 12-centymetrowych trwa ok. 12 tygodni.
Fot. 5. Jedna z atrakcyjniejszych nowych odmian skrzydłokwiatu (jeszcze bez nazwy) wyhodowana w firmie KP Holland
W grupie Cupido skrzydłokwiatu także pojawiły się nowości. ‘Cupido Bingo’ to odmiana o okazałych podsadkach. ‘Cupido Coco’ ma jasnozielone liście i kwitnie bardzo obficie, polecana jest do uprawy w doniczkach 17–19-cm. ‘Cupido Pearl’ to z kolei odmiana o zwartym pokroju, wąskich, zwiniętych, białych podsadkach z zielonymi końcami, osadzonymi na krótkich pędach kwiatostanowych, która ma być przydatna do produkcji w bardzo małych 6–9-centymetrowych doniczkach (fot. 6). Podobnym do ostatniej kreacji wyglądem podsadek charakteryzuje się odmiana ‘Cupido Pronto’, ta jednak jest polecana do uprawy w pojemnikach o średnicy 15 cm.
Fot. 6. Spathiphyllum ‘Cupido Pearl’
Moerheim New Plant
Bohaterem tegorocznych pokazów tej holenderskiej firmy była grupa Crackling Fire begonii (Begonia boliviensis). Jej 8 przedstawicielek (w tym nowa odmiana ‘Crackling Fire Light Yellow’ o bladożółtych kwiatach – fot. 7) charakteryzuje się wzniesionym, zwartym pokrojem, odpornością na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne oraz obfitym kwitnieniem. Jak informowali reprezentanci tego przedsiębiorstwa, uprawa tych roślin jest łatwa i szybka pod warunkiem zapewnienia im przynajmniej 20°C po posadzeniu sadzonek do doniczek (o 10–27 cm) i uszczyknięcia ich w miarę wcześnie tuż nad trzecim liściem.
Fot. 7. Begonia boliviensis ‘Crackling Fire Light Yellow’
Odmiany z nowej „podgrupy” kalibrachoi z grupy Million Bells®, z określeniem „Bouquet” w nazwie, mają się wyróżniać bardzo wczesnym i obfitym kwitnieniem oraz zwartym pokrojem. Dostępnych jest 5 kreacji o purpurowych, jasnoczerwonych, intensywnie żółtych, różowych i żółtych z czerwonym „oczkiem” kwiatach.
Interesująco prezentowała się także nowa odmiana ‘Princettia® Pearl’ mieszańca z rodzaju wilczomlecz (Euphorbia sp.), o białych podsadkach z delikatnymi, różowymi przebarwieniami i ciemnozielonych liściach (fot. 8). Rośliny te dobrze się krzewią i zachowują zwarty pokrój.
Fot. 8. Euphorbia ‘Princettia® Pearl’
Morel
Ten francuski hodowca cyklamenów (Cyclamen sp.) na tegorocznych pokazach FlowerTrials® skupił się na promocji nowej grupy Smartiz® (fot. 9) tych roślin, której przedstawicielki (11 odmian) charakteryzują się wczesnym kwitnieniem, bardzo niskim wzrostem i zwartym pokrojem (są polecane do uprawy w doniczkach o średnicy 9– 10,5 cm), a ich uprawa ma być szybka i niekłopotliwa. Pędy kwiatowe są sztywne, a kwiaty – których kolor ma być trwały – liczne.
Fot. 9. Odmiana ‘Smartiz® Victoria’ cyklamenu ma być najbardziej kompaktową odmianą na rynku
Firma Morel zaproponowała także nową wersję odmian ze znanej grupy Halios®. Kreacje te, z dodatkowym określeniem „HD” w nazwie (skrót oznaczający high density, czyli przydatność do uprawy w dużym zagęszczeniu), mają bardziej zwarty pokrój niż przedstawicielki tradycyjnej grupy Halios®, dzięki czemu na 1 m2 można wyprodukować więcej tych roślin.
[NEW_PAGE]RijnPlant
W ostatnich latach ta holenderska firma specjalizująca się w hodowli anturium (Anthurium sp.) skupiała się na uzyskaniu odmian odpornych na chłód. Cecha ta ma nie tylko decydować o przydatności takich kreacji do uprawy w pojemnikach balkonowo- tarasowych, ale także o możliwości transportowania z innymi gatunkami przewożonymi w niższej temperaturze. Poszczególne odmiany różnią się tolerancją na niższą temperaturę, np. ‘Red Bugatti’, ‘Adios Pink’ czy ‘Black Love’ znoszą jej spadki do 3°C, ‘Nano White’, ‘Princess Amalia Elegance’ czy ‘Anthedesia Red’ – do 6°C, ale ‘Princess Alexia Red’, ‘Pink Bouquet’ czy ‘Green Baby’ już tylko do 12°C.
Royal Van Zanten
Ta holenderska firma hodowlana znana jest m.in. z dużego asortymentu alstremerii polecanych do uprawy w pojemnikach, oferowanych pod nazwą Princess Lilies®. W tym roku premierę miała odmiana ‘Princess Lilies® Claire’ o bardzo dużych, białych kwiatach. Rośliny te osiągają wysokość ok. 35 cm, a ich produkcja trwa ok. 16– 17 tygodni.
Wśród nowych chryzantem przeznaczonych do uprawy w doniczkach zwracano uwagę zwłaszcza na odmianę ‘Organza’ o dużych, śnieżnobiałych koszyczkach (fot. 10). Premierę miały także, prezentowane jeszcze pod numerami, kreacje: EP 11-001591, która ma być ulepszoną wersją odmiany ‘Artist Pink’ o bardziej zwartym pokroju, większych, różowych koszyczkach, EP 10-013162 o dekoracyjnych, różowych kwiatostanach (na rynek ma trafić pod nazwą ‘Mount Ventoux Dark’) oraz odmiany: ‘Embera’ wyróżniająca się ciekawą budową żółtobrązowego koszyczka – kwiaty języczkowate mają kształt łyżeczkowaty, a rurkowate są wydłużone (fot. 11) i ‘Artistic Armin Red’ o pojedynczych kwiatostanach, w których „płatki” są paskowane, żółto-czerwone.
Fot. 10. Odmiana ‘Organza’ chryzantemy ma śnieżnobiałe, duże kwiatostany
Fot. 11. Odmiana ‘Embera’ chryzantemy
Ciekawą propozycją jest grupa Skyfalll® chryzantem drobnokwiatowych, której przedstawicielki (4 odmiany o kwiatach żółtych, purpurowych, różowych i czerwonych) mają być odporne na niekorzystne warunki (zwłaszcza na zanieczyszczenia powietrza) i dzięki temu szczególnie przydatne do sadzenia w miastach.
Werner Oschek, Übach-Palenberg, Niemcy,
Fot. 1–11 W. Oschek
Tłumaczenie Ilona Sprzączka
Artykuł pochodzi z numeru 10/2013 „Hasła Ogrodniczego”