Pierwiosnek ząbkowany

Do rodzaju pierwiosnek (Primula) zalicza się około 500 gatunków roślin wieloletnich zielnych, rzadziej jednorocznych, które należą do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Występują głównie w Europie i Azji na obszarach o klimacie umiarkowanym, najliczniej w Chinach i Himalajach. Wśród licznych uprawianych gatunków na uwagę zasługuje pierwiosnek ząbkowany (P. denticulata).

Liście odziomkowe u pierwiosnka ząbkowanego zebrane są w rozetę, mają 5–15 cm długości, są od spodu owłosione, rozwijają się w trakcie kwitnienia roślin. Kwiaty są liliowe, zebrane są w kuliste główki osadzone na sztywnym pędzie o długości 10–30 cm, pojawiają się od marca do czerwca.



‘Blaue Auslese’


‘Corolla™ Blue’

Rozmnażanie
W zależności od odmiany pierwiosnek ząbkowany może być rozmnażany z siewu, przez podział roślin lub sadzonki korzeniowe sporządzane od grudnia do marca. Pora siewu, w zależności od oczekiwanego terminu kwitnienia, przypada od maja–czerwca do połowy lipca – z wcześniejszych wysiewów kwitnące rośliny uzyska się w połowie marca. W 1 g jest 20 000 –22 000 nasion, a do wyprodukowania 1000 roślin należy ich wysiać 0,5–1 g.

Nasiona najlepiej umieszczać po 2–3 szt. w paletach wielootworowych. Powinny one być przykryte warstwą wermikulitu, aby utrzymać odpowiednią wilgotność, jednak nie może ona być zbyt cienka, gdyż nasiona kiełkują w ciemności. Temperatura podłoża w okresie kiełkowania powinna wynosić 14°C przez pierwsze 8–10 dni, po tym okresie należy ją podnieść do 18°C, co zapewni wyrównane kiełkowanie nasion. Wschody trwają 20–30 dni.

Po wytworzeniu pierwszych właściwych liści temperaturę należy stopniowo obniżać do 14–16°C i zmniejszać wilgotność wokół roślin.

Uprawa
Do produkcji tych roślin można użyć podłoża torfowego z dodatkiem gliny (15–30%) i rozluźniającego materiału, np. przekompostowanej kory, zrębków lub perlitu (do 20%). Jego odczyn pH powinien wynosić 5,8–6,2. Rośliny można sadzić pojedynczo do doniczek o średnicy 10–12 cm bądź po dwie lub trzy do pojemników o średnicy 13–15 cm.

Korzystnym rozwiązaniem jest dodanie do podłoża nawozu wieloskładnikowego o spowolnionym działaniu, w dawce 1,5– 3,0 kg/m3. W wypadku młodych okazów po wytworzeniu liści właściwych zaleca się dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi w dawce 50–75 ppm N, a po posadzeniu do doniczek – 130–150 ppm N. Przy nadmiernej wilgotności podłoża i niskiej temperaturze rośliny mogą zamierać.
 
Pierwiosnek ząbkowany do zimowania wymaga temperatury 3–5°C, wyższa w okresie spoczynku wpływa negatywnie na trwałość kwiatów.
 
Zastosowanie
Pierwiosnek ząbkowany powinien być sadzony w miejscach półcienistych. Znakomicie komponuje się z innymi roślinami, zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Nadaje się do tworzenia grup, do sadzenia na skarpach i w ogrodach skalnych. Dobrym sąsiedztwem są np. dąbrówka rozłogowa, bergenia, ułudka, miodunka, omieg, pragnia.


Alba’

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. P. Czuchaj

Artykuł pochodzi z numeru 4/2017 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKalafiory. Jakie ceny we Włoszech?
Następny artykułPolska pieczarka dominuje na unijnym rynku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.