Obiecujące medalistki

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect, zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) oraz producentów materiałów wyjściowych, co roku wyróżnia złotymi medalami nowe odmiany. Jury zwraca uwagę przede wszystkim na ich innowacyjność, wysokie walory ozdobne i niezawodność w uprawie. Tegorocznymi laureatkami zostały trzy kreacje. Ich materiał wyjściowy będzie powszechnie dostępny w przyszłym roku.

Celozja srebrzysta (Celosia argentea) Sol™ Gekko Green (hodowca: PanAmerican Seed)
Odmiana Sol™ Gekko Green zupełnie nie przypomina innych przedstawicielek tego gatunku. Jej ozdobą nie są bowiem barwne kwiatostany (te pojawiają się późno), a bardzo dekoracyjne, bordowo-zielone liście, dzięki czemu upatruje się w niej alternatywy dla koleusów. Rośliny te, pokrojem przypominające niskie krzewy (osiągają wysokość 20–30 cm i szerokość 35–40 cm), rozmnażane są w nasion. Są łatwe w uprawie (mączniak rzekomy nie stanowi problemu), a ich produkcja jest szybka. Jury konkursowe podkreśliło wysokie walory dekoracyjne tej rośliny oraz jej uniwersalność zastosowania – celozja Sol™ Gekko Green pięknie prezentuje się w pojemnikach (sadzona pojedynczo i w kompozycjach) oraz na kwietnikach (znakomicie wygląda jako obwódka). Może być też wykorzystywana na terenach zieleni miejskiej. Jej zaletą jest też wysoka trwałość i jakość roślin podczas sprzedaży w punktach detalicznych.

Celozja srebrzysta Sol™ Gekko Green fot. mat. pras. Fleuroselect

Ostróżka wielkokwiatowa (Delphinium grandiflorum) Cheer Blue (hodowca: Miyoshi & Co. Ltd.)
Ta bardzo popularna w Japonii w uprawie na kwiat cięty roślina doczekała się karłowej formy, dzięki czemu przydatna jest do uprawy na rabatach i w pojemnikach. Odmiana Cheer Blue ostróżki wielkokwiatowej tworzy krótkie pędy (maksymalnie 40-centymetrowe), gęsto pokryte dużymi (o średnicy ok. 3 cm), intensywnie niebieskimi (kolor ten sędziowie konkursu określili jako „innowacyjny i oszałamiający”), szeroko otwartymi, skierowanymi w górę kwiatami, pozbawionymi charakterystycznych ostróg. Rośliny te – rozmnażane z nasion – mają dobry wigor i wyrównany wzrost. Odmiana Cheer Blue jest cennym uzupełnieniem stosunkowo ubogiego wyboru gatunków balkonowo-rabatowych o niebieskich kwiatach.

Ostróżka wielkokwiatowa Cheer Blue fot. mat. pras. Fleuroselect

Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) Amarillo Gold (hodowca: Benary)
Ta rozmnażana z nasion odmiana, o dużych (o średnicy 13–15 cm) , złocistożółtych koszyczkach z zielonkawym środkiem, doda blasku każdemu otoczeniu. Roślina ta kwitnie od wczesnego lata do pierwszych przymrozków, tworząc liczne kwiatostany osadzone na mocnych szypułach. Zachowuje jednak niski wzrost (osiąga wysokość ok. 30 cm) i zwarty pokrój. Znakomicie sprawdzi się zarówno w uprawie w pojemnikach, jak i na rabatach. Może być też źródłem letnich kwiatów ciętych. Zaletą tej odmiany jest krótki czas produkcji.
Na podstawie informacji organizacji Fleuroselect

Jak właściwie zadbać o zdrowotność bylin? Informacje te znajdziesz w naszej książce https://www.plantpress.pl/produkt/ochrona-bylin/

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEliksir życia
Następny artykułDrzewa z niezwykłą historią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.