Nowości odmianowe

Międzynarodowe Targi Roślin IPM (Internationale Pflanzenmesse) w niemieckim Essen to zazwyczaj pierwsza okazja w sezonie do prezentacji nowych odmian roślin ozdobnych. Także w tym roku można było przyjrzeć się trendom rynkowym oraz efektom prac hodowlanych wielu znanych firm, a dotyczących głównie gatunków balkonowo-rabatowych (choć w ich przypadku większość premier ma miejsce podczas letnich pokazów FlowerTrials® w Holandii i Niemczech).

Wybrane nowości, które można było obejrzeć podczas ostatniej edycji targów IPM Essen, przedstawiam poniżej.

Dalina Genetics®. W tym duńskim przedsiębiorstwie hodowlanym, specjalizującym się w produkcji dalii (Dahlia sp.) przeznaczonych do uprawy pojemnikowej, jako nowość promowano odmianę ‘Salinas’ z grupy Dalina Maxi (fot. 1). Prezentowanym okazom towarzyszyły opisy przedstawiające je jako „mini” rośliny (mają osiągać wysokość zaledwie 35 cm przy podobnej średnicy) o „maxi” kwiatostanach (do 14 cm średnicy), pełnych oraz z efektem dwubarwności („płatki” są kremowo-fioletowe).

Fot. 1. Dalia ‘Salinas’ z grupy Dalina Ma

Florensis. Na stoisku dominowały kreacje, które miały już premierę wcześniej, ale dobrze sprawdzają się na rynku, w tym polskim, o czym informował Krzysztof Banaś z polskiego oddziału tej firmy. Jako przykłady wymienił bratki (Viola x wittrockiana) z grupy Cool Wave (hodowcą jest PanAmerican Seed) o kaskadowym pokroju, bardzo dobrze przyjęte przez klientów z naszego kraju. W tej grupie pojawiły się 2 nowe odmiany: ‘Golden Yellow’ (żółte kwiaty) oraz ‘Purple’ (fioletowe). Z daleka wyróżniały się także pierwiosnki bezłodygowe (Primula vulgaris, syn. P. acaulis) ‘Cleopatra’ o dużych, różowych kwiatach (fot. 2), promowane jako „serdeczny i wesoły” pomysł marketingowy stworzony na okoliczność walentynek. Nowością w tej firmie, kojarzonej u nas głównie jako dostawca materiału wyjściowego roślin balkonowo-rabatowych, jest oferta roślin (większości siewek) przeznaczonych na kwiaty cięte (będą dostępne także w Polsce). W Essen, jako przykład przyszłego asortymentu, pokazano (fot. 3) odmiany eustomy (Lisianthus sp.).

Fot. 2. Pierwiosnek ‘Cleopatra’

Fot. 3. Firma Florensis planuje poszerzyć ofertę o materiał wyjściowy kwiatów ciętych (tu odmiany eustomy)
 
Kientzler Jungpflanzen. Ta niemiecka firma specjalizuje się w mniej znanych roślinach balkonowo-rabatowych, choć wypromowała także wiele rynkowych hitów. W tym roku uwagę zwiedzających przyciągała nagrodzona w konkursie targów IPM w kategorii „Najlepsza wiosenna roślina kwitnąca” mieszańcowa odmiana gęsiówki kaukaskiej (Arabis x hybrida) ‘Alabaster’ (czyt. HO 4/2013). Ciekawym uzupełnieniem oferty wiosennej mogą być, nieco zapomniane już u nas, mieszańcowe odmiany pszonaków (Erisimum sp.), dawniej nazywanych lakami, np. najwcześniej kwitnąca ‘Mandarine’ POEM (fot. 4) o miedzianopomarańczowych kwiatach, utrzymujących się na roślinach do 7 tygodni. Polski rynek może natomiast zainteresować nowa odmiana szałwii błyszczącej (Salvia splendens) ‘Purple’ z grupy Go-Go, o fioletowych kwiatach i dużych rozmiarach roślin (są rekomendowane do sadzenia w pojemnikach).

Fot. 4. Pszonak ‘Mandarine’

Royal Van Zanten. Ta holenderska firma hodowlana przygotowała na bieżący sezon kilka nowości, z których najciekawsze były chryzantemy. Pojawiła się np. nowa grupa Baby Mum® tych roślin (4 kolory – fot. 5), którą stworzono z myślą o produkcji w najmniejszych, 6-centymetrowych doniczkach. Można je wykorzystywać do dekoracji wnętrz, ale ciekawszym pomysłem wydaje się ich produkcja w tzw. wielopakach na sprzedaż późnym latem i jesienią do sadzenia w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Fot. 5. Chryzantemy z grupy Baby Mum®

Rudy Raes Bloemzaden. Jedną ze specjalizacji tej belgijskiej firmy hodowlanej są pierwiosnki, wśród których nowością na 2013 r. była grupa Ringostar F1 Mix. Składa się ona z 8 odmian o pastelowych kolorach kwiatów z charakterystyczną czerwoną nasadą płatków (fot. 6). Rośliny mają mieć zwarty pokrój i polecano je do produkcji w sześciopakach lub doniczkach o średnicy 9 lub 10,5 cm na sprzedaż w styczniu i lutym.

Fot. 6. Pierwiosnki z grupy Ringostar F1 Mix

Sakata. W tym roku firma ta, obchodząca w Essen 100-lecie istnienia, zaprezentowała m.in. nową grupę Grandissimo fiołka rogatego (Viola cornuta) składającą się z 8 odmian. Kwiaty tych roślin reklamowane były jako największe (fot. 7) z odmian obecnie dostępnych na rynku. Fiołki te mają charakteryzować się bardzo wyrównanym wzrostem (polecano je do uprawy w doniczkach o średnicy 12–14 cm) i zwartym pokrojem, a dodatkowo być odporne na wysoką temperaturę. Firma pokazała również nowe pierwiosnki bezłodygowe z grupy Danessa (7 odmian, fot. 8), które do kwitnienia mają nie wymagać okresu przechłodzenia i wytwarzać kwiaty nawet w wysokiej temperaturze (można je więc produkować na jesienny termin sprzedaży – wrzesień lub październik).

Fot. 7. Fiołek rogaty ‘Purple Glow’ z grupy Grandissimo

Fot. 8. Pierwiosnek ‘Scarlet’ z grupy Danessa

[NEW_PAGE]Selecta Klemm. Na stoisku tego przedsiębiorstwa zaprezentowano kilka nowości, z których Beniamin Pudełko, polski przedstawiciel firmy, zwracał uwagę na doniczkowe goździki (Dianthus sp.). Ich popularność w Polsce ciągle rośnie. Do grupy Diantica® (goździki bylinowe, które w Polsce mogą zimować na zewnątrz) dołączyły dwie nowe odmiany (fot. 9): ‘Raspberry Cream’ i ‘Wild Berry’.

Przedsiębiorstwo pokazało również kilka nowych odmian poinsecji (Euphorbia pulcherrima), które już dobrze wypadły w próbach produkcyjnych w polskich gospodarstwach. Zdaniem B. Pudełka, do uprawy w większym zagęszczeniu ciekawa może być np. odmiana ‘Happy Day’ o kolorze przykwiatków zbliżonym do tego u odmiany ‘Glory’, ale roślinach bardziej zwartych niż u odmiany ‘Noel’. W zagęszczeniu do 18 szt./ m2 można uprawiać odmianę ‘Christmas Glory’, która ma być bardzo tolerancyjna wobec szarej pleśni i nie tracić dolnych liści. Trzecią nowością tego gatunku jest ‘Vesuvio’ (fot. 10), odmiana bardzo silnie rosnąca i polecana do produkcji dużych okazów (nie była jeszcze w Polsce testowana).

Fot. 9. Nowe odmiany goździków z grupy Diantica®: ‘Raspberry Cream’ (po prawej) i ‘Wild Berry’

Fot. 10. Poinsecja ‘Vesuvio’

Syngenta/FloriPro Services®. Bartłomiej Pierzchalski z polskiego oddziału tego przedsiębiorstwa zwracał uwagę na kilka nowości w ofercie na 2013 r. Bratki z grupy Delta® F1 wzbogaciły się o odmianę ‘Gold with Blotch Improved’ (fot. 11). Jest to właściwie jej „ulepszona” wersja o poprawionym terminie kwitnienia (zakwita kilka dni później niż pierwowzór, ale lepiej pasuje do całej grupy). Jej zaletą mają być kwiaty ustawione pionowo i osadzone na sztywnych szypułkach. Na stoisku nie zabrakło oczywiście wyróżnionej w ubiegłym roku nagrodą Fleuro- Star Award werbeny ogrodowej (Verbena x hybrida) Lanai® ‘Twister Red’ i drugiej odmiany z tej grupy – ‘Twister Blue’. Obie wnoszą do asortymentu werben nowy „powiew”, przede wszystkim cechę dwubarwności płatków, która ma nie zanikać w lecie.

Fot. 11. Bratki ‘Gold with Blotch Improved’ z grupy Delta F1

Nowością są też trzy odmiany pierwiosnków (‘Yellow’, ‘Golden Yellow’ i ‘Lila Flame’ – fot. 12), które dołączyły do wczesnej grupy Mitra, polecanej do uprawy w zagęszczeniu 60–80 szt./m2 bez ryzyka utraty jakości. Do grupy Calliope® mieszańca pelargonii (Pelargonium sp.), otrzymanego w wyniku krzyżowania pelargonii rabatowej (P. x hortorum, syn. P. zonale) i bluszczolistnej (P. x hederaefolium, syn. P. peltatum) dołączyła nowa odmiana ‘Lavender Rose’ o fioletoworóżowych kwiatach (fot. 13). Rośliny te charakteryzują się trochę mniejszą siłą wzrostu i liśćmi jaśniejszymi niż te u najbardziej znanej kreacji z tej grupy – ‘Dark Red’.

Fot. 12. Pierwiosnek ‘Lila Flame’ z grupy Mitra

Fot. 13. Pelargonia ‘Lavender Rose’ z grupy Calliope®

Takii Seed. Na stoisku tej firmy zaprezentowano odmiany begonii stale kwitnącej (Begonia semperflorens) z grup Havana® F1 (o ciemnobrązowych liściach i 4 kolorach kwiatów) oraz Monza® F1 (7 odmian o liściach zielonych), promowanych jako wczesne i intensywnie kwitnące. Z mniej popularnych gatunków, ale wciąż ważnych lokalnie (np. w Polsce), interesująca była nowość z 2012 r. – lewkonia letnia (Matthiola incana) Canetto White® 866 (patrz HO 4/2013), która ma być o 10–14 dni późniejsza od odmian ze starszej grupy Nobel tego gatunku, ale mieć duże płatki i być odporniejsza na szarą pleśń. Rośliny mają sztywne pędy, osiągają wysokość 80–90 cm i średnio 90% siewek ma tworzyć pełne kwiaty. Odmiana ta została dobrze przyjęta we Włoszech i w Turcji, gdzie rozpoczęto już jej produkcję.

Wojciech Górka
Redakcja „Szkółkarstwa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEkspert: w czasie burzy chrońmy siebie, ale i sprzęt elektryczny
Następny artykułPikieta rolników przeciwko wydobyciu gazu łupkowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.