W latach 50. ubiegłego wieku, kiedy niemieckim ogrodnikom udało się wyhodować pierwsze gwiazdy betlejemskie, które dobrze radziły sobie w ogrzewanych pomieszczeniach, stały się one nieodzownym elementem adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Te wszechstronne rośliny towarzyszą ludziom na całym świecie podczas zimowych miesięcy, pod warunkiem, że przestrzegane są zasady zasady dotyczące ich pielęgnacji.
Jak dbać o poinsecję?
Światło jest dla tej rośliny niezwykle ważne. Wskazane jest miejsce w pobliżu okna, poinsecja może stać nawet w pełnym słońcu, ponieważ zimą w naszych szerokościach geograficznych nie stanowi to dla niej problemu. Optymalna temperatura uprawy waha się w granicach 15 – 22°C. Na czas wietrzenia pomieszczenia należy gwiazdę przenieść w bezpieczny kąt. Aby utrzymać poinsecję w najlepszej formie ustaw ją w ciepłym, jasnym miejscu, z dala od przeciągów.
Należy pamiętać, że lepiej jest nieco przesuszyć podłoże niż je zalać. Należy unikać zalegania wody, ponieważ zajmuje ona sporą przestrzeń i zagraża korzeniom. Dlatego nigdy nie dawaj roślinie więcej wody, niż podłoże może wchłonąć. Warto zapewnić odpowiedni drenaż lub osłonkę z otworami na spodzie, żeby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć. Nie ma reguły dotyczącej podlewania poinsecji. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche lub roślina stoi w pobliżu grzejnika, wskazane jest nawet codzienne podlewanie – w przeciwnym razie co dwa do trzech dni. Jeśli zanurzymy bryłę korzeniową na kilka minut w wodzie, roślina nie będzie potrzebować nawadniania przez dłuższy czas. Wielkość doniczki również odgrywa rolę: małe wymagają podlewania częściej niż duże. Miniaturowe poinsecje należy sprawdzać każdego dnia. Podnosząc doniczkę można się zorientować w jakim stopniu roślina jest nawodniona. Jeśli jest lekka, nadszedł czas na ponowne podlewanie. Poinsecje preferują wodę o temperaturze pokojowej.
Poradnik zakupowy
Poinsecje będą pięknie prezentować się nawet przez bardzo długi czas, jeśli zostaną odpowiednio zabezpieczone na czas transportu z centrum ogrodniczego czy kwiaciarni do domu. Narażenie ich na przeciągi lub temperaturę poniżej 12°C spowoduje trwałe uszkodzenia, które, choć początkowo są niewidoczne, mogą spowodować gubienie liści krótko po przyniesieniu poinsecji do domu. O jakości rośliny świadczą małe, zdrowe, żółte pąki między kolorowymi podsadkami (cyathia), zdrowe liście i ładne podsadki.
Od 2000 r. organizacja Stars for Europe, zrzeszająca europejskich producentów i hodowców tych roślin (firmy Dümmen Orange, Selecta One, Beekenkamp i Syngenta, wspierane przez MNP Flowers), rozpoczęła kampanię marketingową promującą poinsecję. Działania te skierowane są głównie do konsumentów oraz przedstawicieli branży florystycznej, jednak na każdym etapie sprzedaży można korzystać z gotowych narzędzi służących pobudzeniu sprzedaży „gwiazdy”. Na stronie www.starsuniteeurope.eu znajdują się m.in. liczne zdjęcia i inspiracje, pokazujące wykorzystanie poinsecji. Pomysły można też znaleźć na kanale MyPoinsettia na YouTube, na stronie http://www.gwiazda-betlejemska.info/ oraz na Facebooku MojaPoinsecja.
Na podstawie materiałów prasowych Agencji PiART
Pięknie ozdobione poinsecją pomieszczenie fot. Star for Europe Świecznik udekorowany poinsecją będzie piękną ozdobą świątecznego stołu fot. Stars for Europe Poinsecja w doniczce może być dekoracją na stole fot. Stars for Europe Poinsecjowe „bombki” fot. Stars for Europe