Ranga targów IPM ESSEN sprawia, że ogłaszane są podczas nich nie tylko wyniki konkursu urządzanego przez organizatorów (IPM Innovations), ale także innych konkurencji, także tych o światowym zasięgu.
Do konkursu „IPM Innovations 2019” zgłoszono 58 nowości odmianowych. Najlepsze – zdaniem jury – ogłoszono 22 stycznia, podczas oficjalnego otwarcia wystawy IPM ESSEN. Zwycięskie rośliny wytypowano w siedmiu kategoriach.
- Rośliny balkonowo-rabatowe. W tej kategorii nagrodzono firmę MNP Flowers za kocankę ogrodową (Xerochrysum bracteatum) Granvia® Gol – fot. 1, która wyróżnia się bardzo dużymi, znacznie większymi niż u dostępnych na rynku odmian, złocistymi kwiatostanami. Rośliny bardzo dobrze się krzewią i obficie kwitną. Wysokie walory dekoracyjne sprawiają, że znakomicie prezentują się w pojemnikach balkonowo-tarasowych, w jednolitych kompozycjach.
- Rośliny kwitnące wiosną. Zwycięzcą został pierwiosnek (Primula sp.) BELARINA ‘Candy Frost’ zgłoszony do konkursu przez firmę Kientzler. Ta odporna na mróz, długo kwitnąca roślina charakteryzuje się dwubarwnymi (fioletoworóżowymi z cienką, białą obwódką) kwiatami, które nie otwierają się do końca (pąki są jedynie mocno rozchylone). Odmianę tę poleca się m.in. jako kwiatowy upominek z okazji walentynek, podkreślając jednocześnie jego wszechstronne zainteresowanie.
- Kwitnące rośliny doniczkowe. Tegoroczna zwyciężczyni w tej kategorii – odmiana Christmas Mouse® poinsecji (Euphorbia pulcherrima) – jest przełomowym osiągnięciem w hodowli tego gatunku. Roślina ta wyróżnia się bowiem, niespotykanym dotychczas u poinsecji, kształtem podsadek, których nasada jest zaokrąglona (przypominają mysie uszy, do czego nawiązuje nazwa odmiany). Jak podkreśla hodowca – firma Selecta one® – grupą docelową odbiorców są głównie dzieci, a poinsecja ta miałaby zachęcić je do uprawy własnych roślin w ogóle.
- Rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach. Wśród zgłoszonych do konkursu gatunków do uprawy we wnętrzach dekoracyjnych z liści zwyciężyła odmiana ‘Copper Crisp’ blechnum brazylijskiego (Blechnum brasiliense), oferowana przez firmę Cultivaris. Jury konkursu uznało ją za pasującą do panujących trendów roślinę, pozwalającą poczuć się nawet mieszkańcom miast jak w dżungli. Ta domowa paproć może być uprawiana w każdym wnętrzu, a jej największą ozdobą są młode rozwijające się liście, które są rdzawo zabarwione i kontrastują ze starszymi, ciemnozielonymi.
- Drzewa i krzewy. Zwycięską rośliną w tej kategorii został ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ‘Red Star’, zgłoszony do konkursu przez firmę Plantipp B.V. Ten zimozielony, mrozoodporny krzew (ma wytrzymywać spadki temperatury do –30°C) wyróżnia się spośród innych odmian tego gatunku mniejszą liczbą kolców. Odmiana ta tworzy w czerwcu białe kwiaty, a od września zaczynają się wybarwiać na intensywnie czerwono bardzo liczne owoce, które zdobią roślinę co najmniej do końca grudnia. Ognik szkarłatny ‘Red Star’ znakomicie prezentuje się w pojemnikach i promowany jest przez agencję Plantipp B.V. także jako okolicznościowa roślina do dekorowania wnętrz w okresie Bożego Narodzenia. Podkreśla się też znakomitą wytrzymałość tego krzewu na suszę, co w ostatnich latach nabiera znaczenia w doborze gatunków do uprawy w miastach. Krzew ten kwitnie i owocuje na pędach dwuletnich.
- Byliny. Jury konkursu „IPM Innovations 2019” za najładniejszą bylinę uznało rozchodnik (Sempervivum sp.) Chick Charms® ‘Gold Nugget’. I trudno nie przyznać komisji racji, bowiem odmiana ta charakteryzuje się wyjątkowymi walorami ozdobnymi – liście tego rozchodnika są żółte, a zimą ich końca przebarwiają się na pomarańczowo. Rozety tych roślin osiągają wysokość 5 cm, a średnicę 10–15 cm. Sukulent ten, zgłoszony do konkursu przez agencję Plantipp B.V., także znakomicie sprawdzi się w czasie upalnego i suchego lata, nie tracąc swoich walorów ozdobnych. Ten łatwy w uprawie rozchodnik powinien też przypaść do gustu osobom lubiącym otaczać się roślinami, ale niesystematycznych w ich pielęgnacji. Może on być sadzony na rabatach, w ogrodach skalnych oraz w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Ma znosić spadki temperatury do –25°C.
- Rośliny do uprawy w pojemnikach tarasowych. Najwyższą ocenę jury w tej kategorii uzyskał mieszaniec dwóch taksonów z rodzaju niepokalanek (Vitex trifolia ‘Purpurea’ x Vitex agnus-astus) Flip Side®, oferowany pod marką First Editions®. Jego największą ozdobą są liczne, 20-centymetrowe kwiatostany wypełnione intensywnie fioletowymi, pachnącymi kwiatami. Odmiana ta powtarza kwitnienie do jesieni. Liście złożone są z wydłużonych, oliwkowozielonych listków, od spodu purpurowych, połyskujących. Krzew ten ma wpasowuje się w kilka trendów – ma pachnące kwiaty, jest przyjazny owadom zapylającym oraz znakomicie znosi upał i suszę. W Polsce może być polecany do uprawy sezonowej (ewentualnie zimowany w pomieszczeniach zabezpieczonych przed mrozem). Odmianę Flip Side® niepokalanka wprowadziła na rynek amerykańska szkółka Bailey.
- Nagroda specjalna. W tym roku trafiła ona do firmy MNP Flowers za mandewilę (Mandevilla sp.) Sundaville® MiMi Yello. Odmiana ta, jak podkreślało jury, wyróżnia się niespotykaną dotychczas u tego gatunku barwą kwiatów, które są żółtobrzoskwiniowe. Rośliny nie tworzą długich pędów, typowych dla mandewilii, ale pozostają zwarte, bardzo dobrze się jednak krzewią. Mandewila Sundaville® MiMi Yello może być uprawiana jako roślina balkonowo-tarasowa, ale proponuje się ją też jako elegancki kwiatowy upominek.
Ilona Sprzączka
fot. 1 – 7 I. Sprzączka