Wystawa co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem – w ubiegłym roku odwiedziło ją 57 tysięcy osób (w większości profesjonalistów) reprezentujących ponad 100 krajów.
Tematyka IPM obejmuje rośliny ozdobne (gatunki balkonowo-rabatowe, doniczkowe, kwiaty cięte, byliny, krzewy i drzewa), technikę i technologię ogrodniczą, florystykę, a także sadownicze gatunki owocowe. Wystawcy reprezentują 45 krajów. Coraz ważniejsze w Essen stają się stoiska narodowe, które w tym roku przygotuje 18 państw – w tym Polska (jego organizatorem jest Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni). Tradycją targów IPM jest przyznawanie nagród dla najlepszych nowych odmian roślin (w kilku kategoriach), ocenianych przez profesjonalne jury.
Wystawcy co roku przygotowują bardzo atrakcyjne stoiska. W niektórych miejscach można zapomnieć, że za oknem panuje kalendarzowa zima, bowiem jest się otoczonym przez gatunki kwitnące naturalnie co najmniej dwa miesiące później. Najbardziej widoczne trendy można wychwycić w dziale szkółkarskim – tam w ostatnim zwraca się uwagę klientów na gatunki przyjazne pszczołom i motylom. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także „ogrodnictwo miejskie”, które obejmuje ofertę roślin (głównie owocowych) przydatnych do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach.
Polska reprezentacja na targach IPM, na wspólnym stoisku pod auspicjami Związku Szkółkarzy Polskich
Tekst i fot. Ilona Sprzączka
Więcej zdjęć z IPM 2015 zobaczyć można w galerii.