Liatra kłosowa dorasta do wysokości 60–120 cm. Liczne, równowąskie liście osiągają długość 10–40 cm. Osadzone na wydłużonych pędach fioletowoliliowe kwiaty zebrane są w koszyczki podobne do pędzelków. Kwiatostany kształtem przypominają maczugę. Charakterystyczną cechą liatry jest kolejność rozwijania się koszyczków: jako pierwsze rozkwitają te na szczycie pędu i kolejno położone niżej – od wierzchołka kwiatostanu ku dołowi. Roślina ta kwitnie od lipca do października.
Liatra należy do bylin typu korzeniowo-łodygowego, podtypu rizokaulofitów bulwiastych, co oznacza, że najważniejszymi organami podziemnymi są bulwy.
Liatra kłosowa 'Kobold'
Rozmnażanie
Liatra może być rozmnażana z siewu, przez bulwy lub przez podział rozrośniętych karp. Termin siewu przypada od stycznia do marca (produkcja letnia na zewnątrz) lub w kwietniu, bezpośrednio do gruntu. W 1 g jest około 300 nasion, a do wyprodukowania 1000 roślin należy ich wysiać 10 g. Nasiona najlepiej umieszczać w paletach wielootworowych i przykrywać cienką (do kiełkowania wymagany jest dostęp światła) warstwą wermikulitu, co zapewni odpowiednią wilgotność. Temperatura podłoża w okresie kiełkowania powinna wynosić 18–21°C. Obniżając temperaturę w nocy do 6°C, można przyspieszyć kiełkowanie nasion. Wschody trwają 2–3 tygodnie. Po tym okresie temperaturę należy stopniowo obniżać do 16–18°C. Po kolejnych czterech tygodniach siewki pikuje się do palet o większych komórkach, a po następnych 6–8 tygodniach mogą one być sadzone do doniczek. Firmy produkujące rozsad przesadzają młode rośliny do palet o liczbie komórek poniżej 100 i oferują je do sprzedaży w kolejnym roku, już po wstępnym chłodzeniu tych bylin.
Uprawa
Podłoże może być torfowe z dodatkiem gliny (15–30%) i rozluźniającego materiału, np. perlitu, piasku lub przekompostowanej kory sosnowej (0–20%). Jego odczyn pH powinien wynosić 6,0– 6,5. Rośliny można sadzić pojedynczo do doniczek o średnicy 12–15 cm lub po 2–3 okazy do doniczek 3–5-litrowych. Korzystnym rozwiązaniem jest dodanie do podłoża nawozu wieloskładnikowego o spowolnionym działaniu, w dawce 1,5– 2 kg/m3. W wypadku młodych okazów po wytworzeniu liści właściwych zaleca się dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi w dawce 75–100 ppm N, a po posadzeniu do doniczek – 150–200 ppm N.
Od końca września rośliny należy wprowadzać w okres spoczynku. Liatra kłosowa do zakwitnięcia wymaga długiego, 14-godzinnego dnia. Do kwitnienia nie jest konieczne przechłodzenie roślin, jednak poddanie roślin działaniu temperatury ok. 5°C przez 10–12 tygodni wpływa korzystnie na jakość i obfitość kwitnienia.
Zastosowanie
Liatra kłosowa świetnie prezentuje się na rabatach w sąsiedztwie zarówno bylin kwitnących, jak i tych o ozdobnych liściach – bylicy, nachyłka wielkokwiatowego, liliowców, floksa wiechowatego, słoneczniczka i jastruna (złocienia). Nadaje się także do uprawy na kwiat cięty. Kwiaty wabią liczne owady zapylające.
Liatra kłosowa 'Floristan Weiβ'
Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. P. Czuchaj
Artykuł pochodzi z numeru 1/2017 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”