Krwawnik pospolity

Rodzaj krwawnik (Achillea) obejmuje od 85 do 120 gatunków. Występuje on na półkuli północnej, w Europie (także w Polsce) oraz w Azji, gdzie rośnie na łąkach, bezdrożach oraz brzegach lasów. To przeważnie bylina o łodygach w górze rozgałęzionych, a u podstawy – drewniejących. Najpopularniejszym ozdobnym gatunkiem z tego rodzaju jest krwawnik pospolity (A. millefolium).

Krwawnik pospolity osiąga wysokość 10–80 cm. Łodygi ma wzniesione, gęsto ulistnione, mniej lub bardziej owłosione. Liście są podłużne, podwójnie pierzastosieczne, o równowąskich odcinkach, w początkowym okresie rozwoju wełniście owłosione. Koszyczki kwiatowe są małe, o średnicy ok. 5 mm, zebrane w płaskie baldachogrona. Kwiaty języczkowate są białe, a rurkowate – szarobiałe. Okres kwitnienia tych roślin jest bardzo długi – trwa od czerwca do października.

Odmiany krwawnika
W sprzedaży dostępne są odmiany rozmnażane wegetatywnie oraz z nasion.
 
W tej pierwszej grupie warto zwrócić uwagę na: ‘Coronation Gold’ – o żółtych kwiatostanach, dorasta do wysokości 100 cm; ‘Moonshine’ – o żółtych kwiatach języczkowatych i srebrzyście zabarwionych liściach, osiąga wysokość 45–60 cm; ‘Terracotta’ – o k wiatostanach rudobrązowych i wysokości roślin 40–60 cm; ‘Appleblossom’ – o różowych koszyczkach, rośliny dorastają do wysokości 60–70 cm; ‘Paprika’ – o intensywnie ciemnoczerwonych kwiatach języczkowatych z wyraźnymi żółtymi środkami i wysokości 60–70 cm; ‘Red Velvet’ – o czerwonobordowych kwiatostanach, osiąga wysokość 60–75 cm; grupa Tutti Frutti charakteryzuje się zwartym pokrojem, dostępna jest w odmianach: ‘Apricot Delight’ – pomarańczoworóżowoczerwona, wysokość roślin wynosi 50–60 cm; ‘Pineapple Mango’ – różowożółtopomarańczowa, dorasta do wysokości 50–60 cm; ‘Pomegranate’ – czerwona, osiąga wysokość 55–75 cm, ‘Pink Grapefruit’ – różowopurpurowa, wysokość roślin wynosi 55–70 cm; grupa Song Siren™ charakteryzuje się zwartym pokrojem i wysokością roślin 50–55 cm, reprezentują ją odmiany: ‘Laura’ – o czerwonych kwiatach języczkowatych; ‘Layla’ – o purpurowoczerwonych oraz ‘Little Susie’ – o różowych; grupa Desert Eve charakteryzuje się bardzo zwartym pokrojem roślin osiągających wysokość 25–30 cm i równomiernie wybarwionymi kwiatostanami, odmiany mają koszyczki: kremowe, jasnożółte, pomarańczowe, ciemnoróżowe i intensywnie czerwone.

‘Paprika’; fot. I. Sprzączka

Z nasion rozmnażane są: ‘Cassis’ – o wiśniowych kwiatach języczkowatych, wysokość roślin wynosi 60 cm; ‘Kelwayi’ – o koszyczkach karminowoczerwonych; ‘Purpurglut’ – o purpurowoczerwonych kwiatach języczkowatych; ‘Cerise Queen’ o purpuroworóżowych kwiatach języczkowatych; grupa Summer Fruits – reprezentowana przez trzy odmiany o wiśniowych, jasnożółtych i łososiowych koszyczkach, osiągających wysokość 50 cm; ‘Summer Pastel Mixed’ osiągająca wysokość 60 cm oraz ‘Colorado’ dostępne są w mieszankach kolorów (brzoskwiniowy, łososiowy, szkarłatny, lila, kremowy, pomarańczowy, biały i złotożółty).

Cerise Queen’; fot. P. Czuchaj

[NEW_PAGE]Rozmnażanie krwawnika
Krwawnik pospolity najczęściej rozmnażany jest wegetatywnie, głównie przez podział lub – w wypadku upraw wielkotowarowych – z sadzonek wierzchołkowych z piętką. Należy przy tym zaznaczyć, że większość odmian jest chroniona i do ich rozmnażania wymagane jest posiadanie licencji. Odpowiednim terminem do pobierania sadzonek jest wczesna wiosna. Temperatura podłoża w okresie ukorzeniania powinna wynosić 20–23°C.

W początkowym okresie (przez 7–10 dni) wskazane jest uruchamianie zamgławiania, przy czym należy pamiętać, że krwawnik na tym etapie uprawy jest wrażliwy i może dochodzić do rozwoju szarej pleśni. W okresie ukorzeniania sadzonek, po około dwóch tygodniach, można zacząć ich dokarmianie na bardzo niskim poziomie, dostarczając z nawadnianiem około 75–100 ppm N. Sadzonki powinny się ukorzenić w ciągu 3–4 tygodni. W sprzedaży coraz częściej pojawiają się odmiany rozmnażane z nasion – potrzeba ich 1 g do wyprodukowania 1000 roślin. W wypadku odmian kwitnących w pierwszym roku uprawy nasiona należy wysiewać (po 2–3 szt. w komórce palety wielootworowej) od stycznia do maja, a pozostałych – od czerwca. Nie przykrywamy ich podłożem, gdyż do kiełkowania wymagają dostępu światła. Temperatura do kiełkowania, tak jak w początkowym okresie uprawy, powinna wynosić 18–22°C. Po wytworzeniu kilku liści właściwych należy ją stopniowo obniżyć o dwa stopnie, a w końcowej fazie produkcji utrzymywać na poziomie 14–16°C. Od wysiania nasion do sadzenia młodych roślin w doniczkach, w zależności od odmiany, mija około 8–10 tygodni.

Uprawa krwawnika
Krwawnik wymaga podłoża przepuszczalnego o pH 5,8–6,4. Do doniczek o średnicy 11–12 cm sadzi się jedną lub dwie rośliny, a do większych, o średnicy 15 cm – dwie lub trzy. Odmiany kwitnące w pierwszym roku uprawy nie wymagają okresu chłodzenia. W wypadku późno rozpoczynanej uprawy zimą rośliny warto jednak poddać działaniu niższej temperatury, co wpływa korzystnie na wyrównane kwitnienie. Możliwe jest także przyspieszanie kwitnienia pod osłonami, ale należy rośliny doświetlać, wydłużając dzień do 16 godzin. W czasie uprawy zalecane jest żywienie roślin, w wypadku fertygacji zalecana jest dawka 50–75 ppm N z każdym podlewaniem lub 150–200 ppm N co 7–10 dni. Wskazane jest dodanie nawozu wolnodziałającego (3g/l podłoża). W wypadku odmian o zwartym pokroju nie zaleca się stosowania regulatorów wzrostu.

Zastosowanie krwawnika
Krwawnik nadaje się do sadzenia na słonecznych rabatach i do uprawy w pojemnikach. Wysokie odmiany mogą być produkowane na kwiaty cięte.

‘Summer Fruits Carmine’; fot. I. Sprzączka

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Artykuł pochodzi z numeru 9/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrezydent podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników
Następny artykułO marchwi w Miernowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.