Kolorowy świat chryzantem w Rzgowie

Tegoroczne Dni Otwarte zorganizowane 7–9 października w gospodarstwie ogrodniczym Violetty i Ryszarda Turskich w Rzgowie były okazją do uczczenia jubileuszu 25-lecia istnienia firmy. Zaprezentowano na nich dużą kolekcję chryzantem (przedsiębiorstwo to specjalizuje się, między innymi w produkcji ich sadzonek), goście mogli także zwiedzić gospodarstwo oraz porozmawiać ze specjalistami na temat uprawy tych roślin.

Violetta i Ryszard Turscy produkcję ogrodniczą prowadzą w dwóch szklarniach – jeden obiekt, zbudowany jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, ma powierzchnię 7000 m2, natomiast drugi (wzniesiony po 2000 r.) – 22 000 m2. Cieplarnie są nowocześnie wyposażone: zamontowano w nich lampy do doświetlania asymilacyjnego roślin, kurtyny termoizolacyjne oraz zaciemniające, opryskiwacz zawieszony na konstrukcji górnych rur grzewczych, ponadto w części szklarni rośliny uprawia się na stołach zalewowych. Włączanie i wyłączanie lamp, temperatura, praca kurtyn i wietrzników oraz dawkowanie dwutlenku węgla są sterowane automatycznie za pomocą komputera klimatycznego.

Jedną ze specjalizacji tego gospodarstwa jest produkcja sadzonek chryzantem. – Przede wszystkim stawiamy na ich jakość – podkreśla właścicielka. Sadzonki do zakładania mateczników (uzyskane metodą in vitro) sprowadzane są od znanych na rynku hodowców, między innymi Royal Van Zanten, Fides, Gediflora, Sauve-Guittet, Brandkamp. Gros materiału wyjściowego do dalszej produkcji chryzantem V. i R. Turscy sprzedają klientom polskim, choć firma ma także odbiorców za granicą – w Niemczech, na Białorusi i Ukrainie.

Mocną pozycję w asortymencie gospodarstwa Violetty i Ryszarda Turskich stanowią chryzantemy uprawiane na kwiaty cięte – zwłaszcza odmiany gałązkowe.  – Staramy się przekonywać naszych chryzanklientów do ich całorocznej uprawy, choć zdajemy sobie sprawę, że taka produkcja wiąże się z inwestycjami w odpowiednie wyposażenie szklarni. Z reguły są one uprawiane w kilku terminach, z przerwami pomiędzy poszczególnymi cyklami – mówiła V. Turska. Jak informowali właściciele gospodarstwa, w grupie odmian gałązkowych największym zainteresowaniem cieszą się odmiany ‘Zembla White’ i ‘Zembla Yellow’. Kolejnym hitem jest grupa Radost, w której dostępne są trzy odmiany – o białych, kremowych i żółtych oraz anemonowych kwiatostanach. Klienci chętnie wybierają także odmiany z grupy Anastasia, której przedstawicielki wyróżniają się igiełkowatymi kwiatostanami. Chryzantemy te można uprawiać zarówno na jeden, jak i na kilka pędów. Spośród odmian o drobnych kwiatostanach warto zwrócić uwagę na grupę Calimero, w której dostępnych jest aż dziewięć odmian o atrakcyjnych, pomponowych koszyczkach w żywych barwach.

W przypadku chryzantem wielkokwiatowych uprawianych na kwiaty cięte, wprowadza się do asortymentu niewiele nowości i stawia raczej na sprawdzone kreacje. Wśród nich największym uznaniem klientów firmy ze Rzgowa cieszą się te z grupy Creamist – znane na rynku od lat, o dużych, kulistych i trwałych kwiatostanach. Ich niewątpliwą zaletą jest także przydatność do uprawy tradycyjnej (bez sterowania). Ciekawie zapowiada się również nowa kreacja o jasnofioletowych koszyczkach – ‘Vienna’. – Odmiany o okazałych kwiatostanach nie są zbyt popularne wśród naszych klientów, zdecydowanie najwięcej takich chryzantem oferuje się w Polsce wciąż w okresie Dnia Wszystkich Świętych – informuje V. Turska.

W ofercie gospodarstwa V. i R. Turskich nie brakuje chryzantem doniczkowych. Wśród nich niesłabnącą popularnością cieszą się odmiany drobnokwiatowe, zwłaszcza te z grup Avalon oraz Pamplona. Spośród odmian o kwiatostanach średniej wielkości największy popyt właściciele gospodarstwa odnotowują na odmiany ‘Willowbrook’ (białe, pełne koszyczki), ‘Wilmington’ (żółte, pełne) oraz ‘Mayfield’ (różowofioletowe, pełne). Z nowości zwracano uwagę na grupę Chrystal o pełnych kwiatostanach. Ponadto wyróżniały się odmiany ‘Artistic Spiderwoman’ o atrakcyjnych, białokremowych koszyczkach oraz ‘Elmira Yellow’ o żółtych (u obydwu kwiatostany są igiełkowate). Choć kwitnące chryzantemy drobnokwiatowe i o kwiatostanach średniej wielkości można oferować już od kwietnia, w Polsce wciąż są one najpopularniejsze w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych. Co prawda tendencja ta się zmienia – chryzantemy stają się bowiem uzupełnieniem asortymentu roślin balkonowo-rabatowych – jednak postęp jest dość wolny. – Ogromny wybór bardzo atrakcyjnych odmian na rynku powinien pomóc zmienić u konsumentów skojarzenie chryzantem jako roślin służących wyłącznie do dekoracji nagrobków – stwierdza V. Turska.

Chryzantemy gałązkowe z grupy Radost do uprawy na kwiaty cięte, fot. T. Kodłubański

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzereśniowe szaleństwo u Dolińskich
Następny artykułŁadowacze czołowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.