Kolorowo i dekoracyjnie

24–26 sierpnia w Igołomi k. Krakowa odbyła się piąta edycja organizowanych co 2 lata Dni Otwartych jednej z największych polskich firm hodowlano-nasiennych − Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego Polan Sp. z o. o. Firma ta jest właścicielem prawie 140 odmian kilkunastu gatunków roślin ozdobnych, z czego większość stanowią te jednoroczne, choć nie brakuje w ofercie także roślin cebulowych, np. lilii, narcyzów – informowała Elżbieta Artymiuk, hodowca z tego przedsiębiorstwa.

Podczas tegorocznych Dni Otwartych pokazano rośliny balkonowo-rabatowe (m.in. petunie ogrodowe, pelargonie rabatowe, szałwie, nagietki) oraz te do uprawy na kwiaty cięte (w polu i pod osłonami), zarówno odmiany znane i dostępne na rynku od kilku sezonów, jak i nowości.

W asortymencie aksamitek rozpierzchłych (Tagetes patula) można było podziwiać odmiany z grupy Amulet. Rośliny te mają krzaczasty pokrój, silnie się krzewią, osiągają wysokość ok. 25 cm. Ich zaletą jest bardzo długie kwitnienie, trwające od maja do października. Kwiaty są pełne, w kolorach żółtym, pomarańczowym i złoto- -mahoniowym. Po raz pierwszy pokazano odmianę o kwiatach barwy cytrynowej (fot. 2), która wzbogaci tę grupę. Z kolei wśród aksamitek wąskolistnych (T. tenuifolia) prezentowano trzy znane już odmiany z grupy Talizman (fot. 3). E. Artymiuk, zachęcając do uprawy tych roślin, zaznaczyła, że aksamitki są niezawodne w naszym klimacie, ponadto można je zestawiać z innymi roślinami o kontrastowych barwach kwiatów, co dodatkowo podkreśla ich walory dekoracyjne.

Fot. 2a. Nowa odmiana aksamitki rozpierzchłej z grupy Amulet o cytrynowych kwiatach

Fot. 2b Aksamitka o cytrynowych kwiatach raz jeszcze

Fot. 3. Aksamitka wąskolistna z grupy Talizman


[NEW_PAGE]Promowano także astry chińskie (Callistephus chinensis), a w szczególności wysokie odmiany książęce z grupy Milena, o kwiatostanach białych, czerwonych, malinowych, bordowych, liliowych, fioletowych i lilaróżowych. Wkrótce dołączy do tej grupy, oznaczona jeszcze symbolem POL-I111, odmiana o biało-jasnofioletowych koszyczkach (fot. 4). Nowa odmiana, której nasiona znajdą się na rynku prawdopodobnie w przyszłym roku, charakteryzuje się wzniesionym pokrojem oraz silnym wzrostem (rośliny mają wysokość ok. 60 cm). Duże kwiatostany (o średnicy 8,5 cm) pojawiają się od sierpnia do września.

Jak podkreśliła E. Artymiuk, astry cieszą się dużą popularnością jako kwiaty cięte, są trwałe w wazonie, a ze względu na ogromną różnorodność form i kolorów, znajdują wielu amatorów.

Fot. 4. Biało-jasnofioletowe kwiatostany astra książęcego z grupy Milena (odmiana oznaczona na razie symbolem POL-I111)

W kolekcji można było podziwiać szeroką gamę kolorystyczną innych odmian tego gatunku, m.in. astrów półpełnych (grupa Iskra – fot. 5), karłowych (‘Duszek’ – o kwiatostanach amarantowoczerwonych, ‘Chochlik’ – o amarantowych, ‘Skrzat’ – o różowych, ‘Ognik’ – o karminowych z żółtym środkiem, ‘Zwodnik’ – o purpurowoamarantowych, ‘Boruta’ – o malinowoczerwonych), wysokich chryzantemowych (‘Demon’ – o kwiatostanach fioletowych, ‘Opal’ – o białych, ‘Ariel’ − o jasnoróżowych, ‘Ametyst’ – o jasnoliliowych), wysokich, o kwiatostanach przypominających kwiaty piwonii (Janina® − o łososioworóżowych, ‘Lazuryt’ – o fiołkowych, ‘Aurora’ – o białoróżowych, ‘Nimfa’− o białych), wysokich igiełkowych (‘Krakowiak’ – o kwiatostanach jaskraworóżowych, ‘Kometa’ – o ciemnowiśniowych, ‘Wioletta’ – o śliwkowoamarantowych, ‘Lemon’ – o kremowych).

Fot. 5. Aster półpełny z grupy Iskra

Atrakcyjnym wyglądem wabił zwiedzających wyżlin większy (Antirrhinum majus), zwany lwią paszczą. Na poletkach demonstracyjnych prezentowano odmiany do uprawy polowej (fot. 6), a w wazonach – te do produkcji pod osłonami na kwiaty cięte. Odmiany gruntowe karłowe z grupy Nina mają zwarty pokrój i silnie się krzewią. Zalecamy usuwanie przekwitłych kwiatostanów, zabieg ten przyczynia się do obfitego, długotrwałego kwitnienia przez całe lato aż do października – informowała E. Artymiuk. Wśród wysokich gruntowych wyżlinów o średnio zwartym lub zwartym, krzaczastym pokroju prezentowano odmianę ‘Jan’ o ciemnokarminowych kwiatach, ‘Kanarienvogel’ – o żółtych, ‘Samuraj’ – o różowych, i ‘Sułtan’ – o cynobrowoczerwonych. Do uprawy pod osłonami w terminie wiosennym polecane są natomiast odmiany: ‘Domina’ (o kwiatach białych), ‘Romina’ (o żółtych), ‘Irmina’ (o rdzawoczerwonych), ‘Torina’ (o ciemnoczerwonych), ‘Salmina’ (o łososioworóżowych), ‘Marina’ (o amarantowych), ‘Karmina’ (o czerwonych), ‘Sabrina’ (o bordowych), ‘Rozana’ (o lilaróżowych) oraz ‘Adriana’ (o amarantowych z czerwono-żółtą plamą na dolnej wardze). Odmiany te wykształcają długie pędy, a kwiatostany osiągają długość 25–30 cm.

Fot. 6. Kolekcja odmian wyżlinów

Joanna Klepacz-Baniak
Fot. 1, 2b K.Kupczak, fot. 2a, 3-6 J.Klepacz-Baniak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułII Ogólnopolskie Forum Grup Producentów Rolnych
Następny artykułSpadło zainteresowanie agroturystyką na Pomorzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.