Kandydatki do nagrody

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect, skupiająca hodowców i producentów materiału wyjściowego roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) co roku, podczas pokazów FlowerTrials®, ogłaszała zwycięską odmianę w konkursie FleuroStar. Trzydziestoosobowe jury wyłaniało w nim kreację, która zwróci na siebie uwagę w punktach sprzedaży detalicznej i ma duże szanse być kupiona pod wpływem impulsu.

W tym roku prezentacja kandydatek i głosowanie przebiegną w nieco zmienionej formule, co jest spowodowane pandemią koronowirusa i odwołaniem pokazów FlowerTrials®. Rośliny będą wyeksponowane w jednym miejscu – na terenie firmy Takii Europe B.V. w Niderlandach i sędziowie zostaną poproszeni o oddanie swojego głosu – osobiście lub za pośrednictwem platformy Zoom, 9 i 10 czerwca. W tym roku w konkursie FleuroStar powalczą:
Dalia ogrodowa (Dahlia x cultorum) Sincerity (zgłaszający – Syngenta Flowers)
Odmiana ta zachwyca ogromnymi, osiągającymi średnicę ponad 20 cm (!) kwiatostanami, które są pełne, różowo-białe (środek jest delikatnie żółty). Rośliny mają jednocześnie zwarty pokrój, znakomicie się krzewią,  kwitną od połowy lata do jesieni. Odmiana ta może być wykorzystywana do uprawy na terenach zieleni miejskiej, w ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Barwa i wielkość kwiatostanów na pewno zwrócą uwagę konsumentów.

Dalia ogrodowa Sincerity fot. Fleuroselect

Naparstnica (Digitalis sp.) Panther (zgłaszający – Takii)
U kreacji tej uwagę zwraca bardzo dobre krzewienie się roślin i liczne pędy kwiatostanowe. Naparstnica Panther jest odmianą sterylną, rozmnażaną z nasion, od wczesnej wiosny do późnej jesieni tworzy różowe kwiaty z nakrapianą gardzielą. Rośliny te mają zwarty pokrój, osiągają wysokość 50-90 cm. Mogą być sadzone na rabatach i w dużych pojemnikach.

Naparstnica Panther fot. Fleuroselect

Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida) Mystical® 'Midnight Gold’ (zgłaszający – Florensis)
To nie lada gratka dla osób pragnących się wyróżnić. Odmiana ta tworzy ciemnofioletowe, niemal czarne, podwójne kwiaty z kontrastowymi cytrynowymi obwódkami. Duża liczba płatków sprawia, że kwiaty wyglądają jak małe różyczki. Petunia Mystical® Midnight Gold dobrze się krzewi i jest wytrzymała. Najlepiej się prezentuje w wiszących pojemnikach, ale może też być uprawiana w skrzynkach i na rabatach. Obok tej petunii nie przechodzi się obojętnie.

Petunia ogrodowa Mystical® 'Midnight Gold’ fot. Fleuroselect

Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida) Shock Wave® 'Purple Tie Dye’ (zgłaszający – PanAmerican Seed)
Odmiana ta zaskakuje ogromną liczbą bardzo trwałych, drobniejszych, fioletowo-ciemnopurpurowo-białych kwiatów (wybarwienie zależy m.in. od natężenia oświetlenia i temperatury). Atrakcyjnego kwitnienia mają nie zakłócać opady deszczu czy zmieniające się warunki świetlne i temperatura. Petunia Shock Wave® Purple Tie Dye ma przewieszający się pokrój, dlatego najlepiej wygląda w wiszących koszach i wyższych pojemnikach. Można ją sadzić samodzielnie lub w kompozycjach. Rośliny te szybko regenerują się po deszczu, zdobiąc otoczenie atrakcyjnymi kwiatami. W produkcji odmiana ta jest bardzo wyrównana.

Petunia ogrodowa Shock Wave® 'Purple Tie Dye’ fot. Fleuroselect

Koleus (Solenostemon sp.) Main Street 'Hollywood Boulevard’ (zgłaszający – Dümmen Orange)
W kwitnącym ogrodzie czy na tarasie warto też znaleźć miejsce dla roślin o ozdobnych liściach. Ta odmiana koleusa jest dobrym dodatkiem do miejskiej dżungli. Tworzy bordowe liście z karmazynowym przebarwieniem pośrodku blaszki liściowej i kontrastowym, jasnozielonym obrzeżeniem. Rośliny te są bardzo trwałe, mogą być uprawiane zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach. Dobrze komponują się z innymi roślinami.

Koleus Main Street 'Hollywood Boulevard’ fot. Fleuroselect

W ubiegłym roku zwyciężczynią konkursu FleuroStar została begonia (Begonia sp.) Dreams® Garden MacaRouge℗ o wyjątkowo atrakcyjnych, jaskrawoczerwonych, pojedynczych kwiatach.

Na podstawie informacji organizacji Fleuroselect

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDieta w czasie i po pandemii
Następny artykułPoskrzypka cebulowa – zagrożeniem dla cebuli, czosnku i pora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.