Jasnota plamista

Do rodzaju jasnota (Lamium) zalicza się około 40–50 gatunków roślin wieloletnich  zielnych i jednorocznych, które należą do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).  W stanie naturalnym występują w Europie, północnej Afryce, w rejonie od  Morza Śródziemnego po Azję Mniejszą i Iran. Wśród nich najpopularniejsza jest  jasnota plamista (L. maculatum).

Jasnota plamista tworzy zwarte kępy o częściowo pokładających się pędach. Osiąga wysokość 10–60 cm. Łodygi są gęsto  ulistnione, mniej lub więcej owłosione. Dolne liście są drobne,  koliste, długoogonkowe, górne – jajowatookrągłe do trójkanciastych,  o nasadzie sercowatej lub prostej. Brzeg liści jest grubo  karbowany. Kwiaty osadzone są po 4–8 w nibyokółkach, są różowopurpurowe  lub fioletowe, rzadziej białe.

Bylina ta kwitnie  od maja do jesieni. Łodyga i liście zawierają olejki eteryczne  i w słoneczne, ciepłe dni wydzielają mocny specyficzny zapach.
 
Odmiany
W uprawie znajdują się liczne kreacje jasnoty  plamistej, które w porównaniu z gatunkiem mają większe  wymagania i są mniej lub bardziej długowieczne.

 

‘Beacon Silver’


‘Chequers’


Odmiana ‘Gold Nuggets’: wiosną…


… i w czasie kwitnienia

Rozmnażanie
Odmiany jasnoty mogą być rozmnażane  przez sadzonki pędowe, a gatunek – przez wysiew nasion. Wiele  nowych kreacji jest chronionych i przy rozmnażaniu wegetatywnym  należy uzyskać licencję od hodowcy. Termin siewu  przypada od stycznia do kwietnia – w wypadku uprawy letniej na  zewnątrz, lub od czerwca do sierpnia, gdy jasnotę produkuje się pod osłonami. W 1 g jest około 1400 nasion, a do  wyprodukowania 1000 roślin należy ich wysiać  3 g. Nasiona najlepiej umieszczać w paletach  wielootworowych i przykrywać je niewielką  ilością wermikulitu, co zapewni odpowiednią  wilgotność. Temperatura podłoża w okresie  kiełkowania, które trwa 2–4 tygodnie, powinna  wynosić 18–22°C, następnie obniża się ją stopniowo  do 16–18°C i zmniejsza wilgotność wokół  roślin. Temperatura podłoża w trakcie ukorzeniania  sadzonek powinna wynosić 18–20°C,  w tym czasie wskazane jest także utrzymywanie  wysokiej wilgotności powietrza, co przyspieszy  proces tworzenia korzeni.
 
Uprawa
Do wypełnienia pojemników najlepsze będzie podłoże torfowe z niewielką zawartością  gliny (5–15%) i rozdrobnionej materii organicznej, np. kory lub włókien  kokosowych (do 20%). Podłoże powinno  być luźne i przepuszczalne, o odczynie pH  5,5–6,3. Rośliny można sadzić pojedynczo  do doniczek o średnicy 12 cm lub po trzy-cztery do doniczek 15-centymetrowych.
 
Korzystnym rozwiązaniem jest dodanie  do podłoża nawozu wieloskładnikowego  o powolnym uwalnianiu składników  pokarmowych (w dawce 0,5–1,5 kg/m3)  z dodatkową zawartością żelaza. Młode rośliny po ukorzenieniu warto dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi  w dawce 75–100 ppm N, a po czterech tygodniach  od posadzenia do doniczek dawkę można zwiększyć  do 150–200 ppm N.
 
Zastosowanie
Jasnota znakomicie komponuje się z innymi roślinami ozdobnymi, zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Nadaje się do tworzenia grup, do sadzenia na rabatach w miejscach lekko ocienionych. Dobrym sąsiedztwem dla jasnoty są: serduszka okazała, barwne odmiany funkii, miodunki czy żurawek. Może być ona również stosowana przy zbiornikach wodnych lub jako roślina okrywowa pod wyższymi krzewami  i drzewami.

Orchid Frost’

‘White Nancy’

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Fot. P. Czuchaj

Artykuł pochodzi z numeru 2/2107 „Hasła  Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSyngenta tworzy siedliska dla pszczół
Następny artykułKlub Gaja chce leczyć najcenniejsze drzewa w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.