IPM Essen – na rozpoczęcie sezonu

Jedna z najważniejszych w roku w branży roślin ozdobnych imprez – targi Internationale Pflanzenmesse (IPM) Essen – odbyła się 23–26 stycznia. Na jej 35. edycję przyjechało ok. 57 tys. gości, z czego ponad 38% stanowili zwiedzający z zagranicy (na uwagę zasługuje fakt, że prawie 98% z nich to osoby profesjonalnie związane z branżą). Po raz kolejny wystawa ta udowodniła, że jest ważnym miejscem prezentacji nowości, inspiracji oraz miejscem komunikacji w „zielonym” biznesie. Swoją ofertę w Essen zaprezentowało 1577 wystawców z 45 krajów na świecie.

Partnerem tegorocznej edycji targów była Holandia (reprezentowało ją 400 wystawców), dla której Niemcy są ważnym ogniwem w łańcuchu sprzedaży roślin ozdobnych. Armin Rehberg, prezes niemieckiej organizacji producentów roślin ozdobnych Landgard, stwierdził, że IPM Essen to najpiękniejsza wystawa na świecie. Biorąc pod uwagę ogrom prezentowanej oferty roślin ozdobnych (gatunków balkonowo-rabatowych, roślin doniczkowych, kwiatów ciętych, bylin, krzewów i drzew) i oryginalnych koncepcji ich sprzedaży – jest to jak najbardziej prawdziwe określenie.

Przekrój oferty targowej
Na targach IPM Essen w ofercie kwiaciarskiej najbardziej widoczną grupą roślin są gatunki balkonowo-rabatowe. W tym roku niektóre firmy hodowlano-nasienne nie ujawniły się w Niemczech jednak z wszystkimi nowościami przygotowywanymi na sezon 2018, odkładając premierę na czerwcowe pokazy FlowerTrials®. Taka decyzja wydaje się słuszna, bo choć większość roślin udaje się przygotować na styczniowy termin wystawy w Essen, to nie prezentują one swoich walorów ozdobnych tak, jak w czerwcu.

W tym roku wyraźną tendencją było włączenie do oferty kwiaciarskiej ziół oraz roślin użytkowych (w tym np. przydatnych do uprawy w pojemnikach topinamburów czy szczawików). Choć moda na uprawę warzyw i ziół na nawet niewielkich powierzchniach (np. balkonach) zarysowuje się już od kilku lat, wydaje się, że w tym sezonie będzie ona szczególnie widoczna. Trend ten wskazuje jednak na łączenie w kompozycjach roślin użytkowych z kwitnącymi gatunkami ozdobnymi.

Sporą grupę prezentowanych roślin stanowią kwiaty cięte. Nie brakuje także roślin doniczkowych wykorzystywanych do dekorowania wnętrz – ich najbogatszą ofertę można zobaczyć w pawilonie duńskim. Liczni wystawcy oferują w Niemczech gatunki szkółkarskie – byliny, krzewy (ozdobne i owocowe) oraz drzewa. IPM Essen to także ważne święto dla florystów – skupiające wielu zainteresowanych pokazy mistrzów tej profesji to dobry sposób na pobudzenie popytu na rośliny ozdobne. Ważnym działem targów IPM Essen są środki produkcji i technologia do ogrodnictwa. Właśnie tu wiele ciekawych rozwiązań ma swoją premierę.

Polska reprezentacja
Nasze rodzime firmy reprezentowali m.in. producenci doniczek i pojemników szkółkarskich (np. MZ Forma, Z.P.T.S. Don-Kwiat, Don-Plast, Form-Plastic, IPP, P.P.H.U. „Kłoda”, P.P. Martex). Najbardziej widoczną grupę stanowili szkółkarze – dziewięć polskich gospodarstw zaprezentowało swoją ofertę na wspólnym stoisku zorganizowanym przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni. Choć było ono mniejsze niż np. w ubiegłym roku (część dotychczasowych wystawców zrezygnowała w tym roku z uczestnictwa z powodu zmiany lokalizacji ekspozycji na – ich zdaniem – niekorzystną, co było spowodowane wyburzeniem pawilonu 9, w którym zwykle znajdowało się polskie stoisko), to postarano się o to, aby było widoczne. W pierwszym targowym dniu promowano bowiem na międzynarodowym forum 25. Międzynarodowe Targi „ZIELEŃ TO ŻYCIE”, które odbędą się na przełomie sierpnia i września br.

Wśród polskich gospodarstw bliższych branży kwiaciarskiej na targach IPM Essen swoją ofertę zaprezentowały firmy Vitroflora Grupa Producentów sp. z o.o. oraz JPM Flowers.

Medaliści
Ranga wystawy IPM sprawia, że rozstrzyganych jest na niej wiele konkursów bądź ogłaszane są wyniki konkurencji przeprowadzanych niezależnie od targów (np. odmian wyróżnianych co roku przez międzynarodową organizację Fleuroselect czy najlepszych producentów roślin ozdobnych wyłanianych w konkursie International Grower of the Year organizowanym przez AIPH).

Od dziewięciu lat rozstrzygany jest konkurs „IPM Innovation”. Także w tym roku wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

 Ciemierniki z kolekcji ‘Helleborus Gold Collection® Ice N’Roses®’

Drugi, rozstrzygany podczas targów IPM w Essen konkurs – The Show Your Colours Award organizowany jest wspólnie przez Messe Essen GmbH i agencję Bizz Communications. W tym wypadku o nagrodach decydują także zwiedzający, którzy mogą głosować na swoich faworytów wśród nominowanych roślin. Zwycięzcą tegorocznej edycji tego konkursu została mięta korsykańska (Mentha requienii) ‘Match & Moss Menthol’ zgłoszona do rywalizacji przez holenderską szkółkę Van Son & Koot B.V.

Tekst i fot. Ilona Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułObrót i wytwarzanie materiału szkółkarskiego – zmiany w 2017 r.
Następny artykuł250 mln zł na kredyty dla rolników po klęskach żywiołowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.