Organizatorzy targów ,chcąc zaspokoić oczekiwania wszystkich grup zwiedzających, podzieli obszar hal wystawowych na salony tematyczne: • salon architektury krajobrazu, gdzie prezentowali się architekci krajobrazu, • salon małej architektury, w którym można było zobaczyć elementy i aranżacje wyposażenia ogrodu, meble ogrodowe, rzeźby, lampy, ogrodzenia, fontanny, nawierzchnie ogrodowe, • salon florystyczny, w którym nie zabrakło producentów materiałów florystycznych, kwiatów ciętych, kwiatów cebulowych, nasion, • salon ogrodniczy, w którym ofertę przedstawiali szkółkarze oraz producenci nawozów, podłoży i narzędzi ogrodniczych, • salon pszczelarstwa, gdzie można było zobaczyć nowe technologie związane z produkcją miodu, suplementy i kosmetyki (wszystko związane z działalnością rodzin pszczelich), • salon techniki ogrodniczej, gdzie firmy prezentowały kosiarki, opryskiwacze, odkurzacze ogrodowe i wiele innych narzędzi, które ułatwiają pracę w ogrodzie.
W ciągu trzech dni trwania targów odbywały się także konferencje tematyczne. W licznym gronie omawiano w piątek, 7 kwietnia najnowsze trendy w europejskim sadownictwie i zastanawiano się jak zarobić na ekologii. Wśród prelegentów byli m.in. mgr Łukasz Zaremba z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB, dr Dorota Kruczyńska, dr Paweł Wójcik i dr Artur Miszczak z Instytutu Ogrodnictwa, dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz specjaliści z ODR-ów i firm zajmujących się sprzedażą owoców i warzyw ekologicznych (relacja z tej konferencji już niebawem na naszych łamach).
Organizatorzy przygotowali także kilka ciekawych prelekcji na temat terenów zieleni i możliwości ich zagospodarowania, jak np. konferencja ta – „Architektura krajobrazu współczesnych Chin”. Obok konferencji przybyli na targi zwiedzający mogli także wziąć udział w licznie organizowanych warsztatach, np. projektowania „Ogród przydomowy niskobudżetowy”, czy warsztatach siania ziół, układania kwiatów, kompozycji. Profesjonalne warsztaty projektowania tarasów poprowadziła Maja Popielarska, znana z audycji „Maja w Ogrodzie”.
Na stoisku Instytutu Ogrodnictwa (IO) została także wydzielona strefa z salą wykładową, w której pracownicy prezentowali problematykę ochrony, nawożenia i aspektów związanych z produkcją ogrodniczą. Wygłoszono m.in. referaty na temat szkodników i chorób warzyw i roślin ozdobnych, a także problemach z nimi w sadach i sposobach rozwiązywania (zespół naukowców z Zakładu Ochrony Roślin). Prelegenci z IO omówili także stare odmiany jabłoni oraz mniej znane gatunki roślin sadowniczych (dr hab. S. Pluta) i odmiany wyhodowane w Instytucie (prof. E. Żurawicz), proponowali jak założyć przydomowy jagodnik czy warzywnik (dr Agnieszka Stępowska), a prof. Jadwiga Treder pokazała nowy trend w ogrodnictwie – zielone ściany (uprawy wertykalne). Na wystawie zorganizowanej przez IO prezentowano m.in. wertykalne ogrody, przetwory ze świdośliwy oraz wyniki prowadzonych projektów. Swoją ofertę pokazały spółki IO – KZD Nowy Dwór i OEMS w Prusach.
Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury
W pitek można było się ścigać po targach – nikogo nie było. W sobotę i niedzielę mieszkańcy Warszawy kupić roślinkę. Całkowicie działkowe tragi. Nieporozumieniem jest udawanie że to ma cokolwiek wspólnego z profesjonalnymi uprawami a dobór wykładów nietrafiony.