Geopark planuje rozbudowę kieleckiego Ogrodu Botanicznego

O fundusze unijne na rozbudowę Ogrodu Botanicznego w Kielcach zabiega zarządzający placówką Geopark. W tym tygodniu ogłoszono przetarg na dwa zadania dotyczące m.in. wybudowania trzech oczek wodnych, wodospadu oraz udostępnienia dla zwiedzających podziemnych pustek geologicznych.

Pierwsze zadanie dotyczy wybudowania trzech oczek wodnych o powierzchni ok. 6 tys. m kw. wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. W ramach projektu ma powstać także Alpinarium Pieniny, wodospad i ścieżki, a oczka wodne obsadzone zostaną roślinami.

Drugie zadanie dotyczy udostępnienia podziemnych pustek geologicznych, które zostały wykryte na terenie placówki. Jak poinformowała kierownik Ogrodu Botanicznego Katarzyna Socha, „prace mają dotyczyć stosunkowo niewielkiego obszaru, ale będą to zarówno prace badawcze, związane ze skanowaniem laserowym, odkrywką tych przestrzeni podziemnych, oraz prace bardziej górnicze, które udostępnią ten teren”.

– W tej chwili nie wiemy, jak on wygląda, czy jest to forma jaskini, czy są to jakieś przestrzenie bez stropu. To się okaże na etapie tych badań – przekazała. Dodała, że po zakończeniu prac planowane jest udostępnienie tego miejsca zwiedzającym.

Władze Geoparku koszt rozbudowy Ogrodu Botanicznego szacują na ponad 9 mln zł, z czego ok. 6,3 mln zł może wynieść dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Uzyskanie współfinansowania jest warunkiem podpisania umów z wykonawcami.

Socha przekazała, że wstępnie rozbudowa ogrodu powinna zakończyć się w połowie 2019 r.

Ogród Botaniczny w stolicy województwa świętokrzyskiego powstaje od 2010 r. Władze Geoparku planują udostępnienie części ogrodu wiosną lub na początku lata.

Pierwsze inicjatywy związane z budową w Kielcach Ogrodu Botanicznego pojawiły się ponad 40 lat temu. W 2005 r. władze miasta i Akademii Świętokrzyskiej (dzisiejszy Uniwersytet Jana Kochanowskiego) podpisały list intencyjny w tej sprawie. Prace projektowe zakończono w 2007 r., a budowę ogrodu rozpoczęto w 2010 r.

Ogród powstaje na ponad 13 ha, na wschodnim stoku wzgórza Karczówka (339 m n.p.m.). Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich. W ogrodzie znajdą się m.in. najważniejsze zbiorowiska leśne i roślinne charakterystyczne dla regionu, wrzosowisko, alpinarium a także szereg roślin ozdobnych i użytkowych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWłochy: aktualne ceny jabłek na rynku hurtowym
Następny artykułCopa i Cogeca apelują o wsparcie dla organizacji producentów owoców i warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.