FLORALIËN Gent

Wystawa FLORALIËN Gent organizowana jest w belgijskiej Gandawie już od 207 lat - jej pierwszą edycję zorganizowano bowiem w 1809 roku! Z upływem lat impreza stawała się coraz większa i promowała te rośliny, które w danym okresie były ważne dla belgijskich producentów (m.in. róże, azalie, kamelie, różaneczniki, storczyki, paprocie, palmy, hortensje, bromelie, kliwie). Poprzednie edycje FLORALIËN Gent organizowano w halach centrum wystawowego w tym mieście. Jednak ostatnia, wciąż trwająca edycja (22 kwietnia – 1 maja) zbliżyła rośliny do centrum miasta.

Tym razem prezentacje odbyły się bowiem nie tylko w hali centrum wystawowego, ale także w namiotach, na historycznych placach i we wnętrzach zabytkowych obiektów (np. katedry Św. Piotra czy hali dworcowej) oraz ogrodów na starym mieście Gandawy. Zwiedzający przemieszczali się pomiędzy obiektami wystawowymi, do których dostęp umożliwiała w tym roku elektroniczna opaska (za jej pomocą można było również opłacać napoje i posiłki, czy dokonywać zakupów).

Nad przygotowanie tego spektakularnego pokazu pracowało w tym roku 80 ogrodników, którzy użyli ponad 100 tys. roślin: jednorocznych rabatowo-balkonowych, doniczkowych ozdobnych z liści i kwiatów, bylin, krzewów oraz drzew (w tym okazów o wysokości ponad 7 m). Łącznie zaprezentowano publiczności ponad 250 gatunków i odmian.

Prym wiodły oczywiście słynne azalie (Azalea indica) z Gandawy, przeznaczone do dekoracji wnętrz i od 2010 roku strzeżone unijnym znakiem chronionego oznaczenia geograficznego. Od 2015 r. w ten sam sposób belgijscy ogrodnicy chronią również produkowane w regionie drzewka laurowe. Bardzo mocno promowano także różaneczniki, w których produkcji specjalizują się liczne szkółki wokół Gandawy.

Uczestnicy wystawy mieli także możliwość przyjrzenia się stoiskom pokazującym nowoczesne techniki produkcji, wykorzystania owadów zapylających, a także celom i sposobom hodowli nowych odmian gatunków ogrodniczych.

WG   
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEkologiczne WorldFood Warsaw
Następny artykułKE przyjrzy się ustawie ws. obrotu ziemi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.