Eurochryzantemy 2012

Pod takim tytułem 6 i 7 października 2012 r. zorganizowano wystawę chryzantem w Zakładzie Ogrodniczym Produkcji Sadzonek Chryzantem Kazimierz Pychyński w Praszce. Firma ta co roku przygotowuje specjalnie dla klientów kwitnącą kolekcję chryzantem w celu zaprezentowania trendów hodowlanych oraz bogatej oferty odmian tych roślin i ich walorów dekoracyjnych.

‘Tourbillon’ jest jedną z najatrakcyjniejszych doniczkowych odmian wielkokwiatowych w ofercie firmy. Jeśli jest uprawiana w tradycyjnych warunkach, wykształca kulisty kwiatostan, regularnie wypełniony czerwonymi od góry, złocistymi od dołu kwiatami języczkowatymi. Warte polecenia są także odmiany ‘Angelys’ o białych (ładnie kontrastujących z ciemnozielonymi liśćmi), prawie kulistych kwiatostanach z „płatkami” zawiniętymi ku jego środkowi i krótkich, wyrównanych pędach oraz zwartym pokroju, a także  ‘Bilkis’ o białokremowych koszyczkach (fot. 1), która jest wytrzymała na trudniejsze warunki produkcji w tunelach foliowych – głównie na wodę skraplającą się na osłonie i opadającą na rośliny. U tej ostatniej, pomimo zwilżania, kwiaty języczkowate są dość odporne na szarą pleśń i trwałe. Roślina świetnie reaguje na uszczykiwanie, bardzo dobrze się krzewi.

Wśród odmian wielkokwiatowych w testach znalazła się nowość – ‘Angelys Yaune’ o kremowych kwiatostanach, nieco wcześniejsza od siostrzanej, białej kreacji. Godne uwagi są także ‘Romy’ (fioletowo-srebrzysta) i ‘Romy Bordeaux’ (bordowo-złocista) o bardzo niskich pędach zwieńczonych półkulistymi, atrakcyjnymi koszyczkami. Wzrok wielu klientów przyciągał ‘Santosh’ o pełnych, srebrzysto-bordowych, oryginalnych kwiatostanach osadzonych na niskich, sztywnych pędach (fot. 2). Odmiana ta wymaga jednak intensywnej ochrony przeciwko mszycom. Nieźle zapowiada się także ‘Faibelle’ o fioletowych „płatkach” tworzących pełny, kulisty koszyczek. Dobrze się krzewi, przy czym zaleca się pozostawienie najwyżej trzech pąków na pędzie.

Fot. 2. Wśród doniczkowych chryzantem wielkokwiatowych uwagę zwracała odmiana ‘Santosh’

[NEW_PAGE]Wszystkie wielkokwiatowe odmiany wymagają systematycznych, profilaktycznych zabiegów przeciwko szarej pleśni – radził licznie przybyłym gościom Tomasz Soberka, kierownik produkcji w tej firmie. Dodał, że już na pierwszych etapach formowania kwiatostanu należy zapobiegać porażeniu i wietrzyć obiekty uprawowe. W przeciwnym razie w pełni wykształcone, gęste kwiatostany chłonące wilgoć jak „gąbka” trudno ochronić przed tą groźną chorobą. Według T. Soberki, należy utrzymywać podczas zabiegów i do kilku godzin po nich temperaturę otoczenia na poziomie 18–20°C, aby nie doszło do uszkodzenia kwiatostanów lub oszpecenia liści.

Wśród chryzantem o średniej wielkości kwiatostanach do uprawy doniczkowej zainteresowanie zwiedzających wzbudziły zwłaszcza odmiany z nowej grupy Mount: ‘Mount Gerlach’ o białokremowych kwiatostanach, ‘Mount Listou’  o biało-żółtych koszyczkach, ‘Mount Runca’, u której zielone kwiaty rurkowate otacza podwójny rząd białych „płatków”, ‘Mount Verde’ o igiełkowych, seledynowych koszyczkach (fot. 3), ‘Mount Tolima’ o żółtych kwiatach języczkowatych z ciemnopomarańczowymi nasadą i delikatną obwódką oraz ‘Mount Ventoux’ o różowobordowych kwiatostanach. U wszystkich przedstawicielek tej grupy koszyczki są osadzone na sztywnych, wzniesionych, ale zwartych pędach z ciemnozielonymi liśćmi.

Wśród innych wartych uwagi odmian o średniej wielkości koszyczkach znalazły się ‘Aurelio’ (kremowobiała – fot. 4) oraz ‘Zizinho’ (żółta, pełna, może być sterowana także na wiosnę). Hitem kolekcji okazała się żółtopomarańczowa ‘San Jose’ – zarówno w wersji „czyszczonej”, jak i z pozostawionymi wszystkimi pąkami na szczycie pędu. Godną polecenia jest także pomarańczoworuda ‘Barbosa’ o kulistych, pełnych (w przypadku usuwania części pąków) lub półpełnych (gdy pozostawiane są wszystkie pąki na pędzie) kwiatostanach.

Fot. 3 ‘Mount Verde’

Fot. 4 ‘Aurelio’

Większość chryzantem doniczkowych drobnokwiatowych w ofercie firmy to kreacje, których nie trzeba sterować, kwitnące w 40.–42. tygodniu roku. Przebojem okazała się grupa Avalon – o bardzo dużych, różnobarwnych koszyczkach, popularne są także odmiany z grup Jasoda, Stavisky, Artemis czy Amico. Wśród propozycji o białych, pełnych koszyczkach na uwagę zasługiwały ‘Elrond’ i ‘Gandalf’. Spośród chryzantem o żółtych kwiatostanach atrakcyjnie wyglądała letnia, dobrze się krzewiąca odmiana ‘Paularo Yellow’. ‘Mikimoto’ to kreacja o dość dużych, pojedynczych, pomarańczowych kwiatostanach. Ciemnoczerwonymi, przyciągającymi wzrok kwiatostanami charakteryzowały się odmiany ‘Zinzi Red’ (wczesna) oraz zapowiadająca się na hit ‘Boda Red’ (fot. 5). Wyróżniała się także odmiana ‘Mefisto Purple’ o oryginalnych, purpurowych koszyczkach.

Fot. 5. Dobrze zapowiadająca się nowość spośród chryzantem drobnokwiatowych – odmiana ‘Boda Red’

Obecnie hodowla chryzantem zmierza nie tylko w kierunku otrzymania niespotykanych barw kwiatostanów, ale także stworzenia ciekawych pod względem kształtu „płatków”. Udało się to m.in. firmie Syngenta, która uzyskała powcinane wierzchołki różowych kwiatów języczkowatych u kreacji ‘Angela Pink’ (fot. 6), natomiast specyficzną budową kwiatostanów, przypominających kwiaty pełnych odmian róż okrywowych, wyróżniała się odmiana oznaczona jeszcze numerem 38.8766.

Fot. 6. Odmiana ‘Angela Pink’ chryzantemy drobnokwiatowej wyróżnia się nietypową budową kwiatów języczkowatych

Wśród chryzantem gałązkowych przeznaczonych do uprawy na kwiaty cięte o igiełkowych kwiatach języczkowatych wciąż prym wiedzie bezkonkurencyjna grupa Anastasia. Atrakcyjnymi, fioletowymi koszyczkami przyciągała także wzrok odmiana ‘Racoon Purple’. Wśród nowości o pomponowych koszyczkach wyróżniały się odmiany: ‘Hondo’ (żółtozielonkawa, fot. 7), ‘Paladov’ (ceglasta, fot. 8), ‘Sachalin’ (żółta), ‘Aragon’ oraz ‘Marka Purple’ (dwie ostatnie bordowe).

Fot. 7. 'Hondo'

Fot. 8. W grupie chryzantem gałązkowych uwagę zwracała odmiana ‘Paladov’

Cieszącą się dużą popularnością wśród klientów zakładu jest grupa Zembla, w tym m.in. ‘Zembla Brasil’ (kremowo-żółta) i ‘Zembla Lime’ (biało-zielona). ‘Sombrella’ to odmiana o fantazyjnych, kremowo-zielonych kwiatostanach. Oryginalnymi, pełnymi, koszyczkami wypełnionymi żółtymi, łyżeczkowatymi „płatkami” charakteryzowała się odmiana ‘Ranomi’. W kolekcji wyróżniała się także odmiana ‘Salvador’ o bardzo dużych, pełnych, białych kwiatostanach. Ciekawie zapowiadającymi się nowościami są odmiany ‘Gabana Yellow’ i ‘Gabana Cream’ (fot. 9) o, odpowiednio, żółtych i kremowych, anemonowych kwiatostanach.

Fot. 9. ‘Gabana Cream’ to dobrze zapowiadająca się nowość wśród chryzantem gałązkowych przeznaczonych do uprawy na kwiaty cięte

Katarzyna Kupczak
Fot. 1–9 K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŻywność w 2013 r. może podrożeć o ok. 3 proc.
Następny artykułElektroniczna weryfikacja uprawnień do świadczeń zdrowotnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.