Po kryzysie w 2008 r. sprzedaż kwiatów w Wielkiej Brytanii spadła o 30 proc., choć ostatnio sytuacja się ustabilizowała, to Brexit może znów negatywnie wpłynąć na tę branżę. Efekt odczują także holenderscy producenci kwiatów i eksporterzy wysyłający towar na Wyspy Brytyjskie.
Na ten temat debatowali w De Kwakel (Holandia) 28 lipca przedstawiciele sektora z Wielkiej Brytanii i Holandii. Holendrzy są zaniepokojeni przyszłością, gdyż wartość ich eksportu kwiatów i roślin ozdobnych na Wyspy Brytyjskie wynosi 925 mln euro, a Brexit może zredukować zyski.
– Dopiero po wyjściu Wielkiej Brytanii rozpoczną się negocjacje na temat ustanowienia nowych relacji handlowych z Unią Europejską. Samo wyjście z Unii może zająć ok. 2 lat, a następnie negocjacje od 8 do 10 lat – tak uważa Henk van Ginkel – lobbysta.
Poza barierami handlowymi można spodziewać się spadku wartości funta brytyjskiego do poziomu euro, a to wpłynie na wzrost cen kwiatów i roślin ozdobnych importowanych z Holandii. Wyliczono, że spadek wartości brytyjskiej waluty zwiększy cenę kwiatów o 20 proc., a bariery handlowe o kolejne 15 proc. Ostatecznie ceny wzrosną o jakieś 35 proc., co może przełożyć się na spadek popytu i zmniejszenie poziomu sprzedaży na poziomie 70 proc.
Skąd te założenia? Analitycy powołują się na sytuację, która miała miejsce w Hiszpanii. W 2013 r. zwiększono tam podatek VAT na rośliny ozdobne z 8 do 21 proc., co skutkowało spadkiem sprzedaży tych produktów o 26 proc. Następnie po obniżeniu VATu do 10 proc. sprzedaż ponownie wzrosła.
Sytuacja na brytyjskim rynku kwiatów jest trudna. Od lat 90. XX w. kwiaciarnie w Wielkiej Brytanii zmagają się z silną konkurencją w postaci sprzedaży detalicznej w marketach. Obecnie 65 proc. kwiatów i roślin ozdobnych sprzedawana jest za pośrednictwem supermarketów. Sieciowi detaliści mają często długoterminowe kontrakty z eksporterami co uodparnia ich w pewnym stopniu na wahania w kursie walut. Współzawodniczenie z marketami, pod kątem ceny roślin i kwiatów, wpłynęło negatywnie na jakość tych produktów w kwiaciarniach. Brexit może jeszcze pogorszyć warunki funkcjonowania tej branży.
Na podstawie: vakbladvoordebloemisterij.nl
RS