Boiska sportowe na zielonych dachach

W wielkich miastach coraz trudniej o wolną przestrzeń, dlatego wykorzystanie dachu obiektu użyteczności publicznej pod budowę boiska sportowego szybko zyskuje na popularności zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Do tej pory w Polsce oraz na świecie zrealizowano niewiele takich projektów, ale obserwując trendy w architekturze krajobrazu, już dziś można stwierdzić, iż w przeciągu najbliższych lat boiska na dachach staną się w przestrzeni miejskiej normą, a nie ewenementem. Największą popularnością cieszą się obecnie inwestycje na dachach szkół oraz centrów handlowych. Przykładowe realizacje tego typu możemy zobaczyć zarówno w Polsce – np. we Wrocławiu, jak i za granicami naszego kraju – m.in. w Holandii, Serbii iJaponii.

Jedną z ciekawszych inwestycji jest projekt boisk na dachu sklepu IKEA w mieście Utrecht w Holandii z 2013 roku. Powierzchnia handlowa IKEA została wtedy poszerzona o około 12 000 m². Władze gminy nie chciały dopuścić, by rozbudowa sklepu wyeliminowała istniejące boiska sportowe, dlatego na dachu budynku postanowiono wybudować dwa boiska ze sztucznej trawy o łącznej powierzchni 20 000 m² oraz pomieszczenie klubu na dachu nowego parkingu. Do realizacji inwestycji wykorzystano Systemy Nophadrain dla ciągów pieszych na zielonych dachach.

 
Umożliwiają one zastosowanie nawierzchni betonowych, z naturalnego kamienia lub wylewek nawierzchni bezpiecznej, która często towarzyszy terenom przeznaczonym do uprawiania sportu. Zasadzają się one na  firmowym zintegrowanym systemie drenażowym ND 600 / ND 620. Jego rdzeniem jest odporny na ściskanie drenaż z innowacyjnymi wypustkami. Warstwę filtracyjną stanowi natomiast tkana i bardzo wytrzymała geowłóknina. Od spodu rdzeń drenażu połączony jest z dodatkową warstwą folii, która w kombinacji z podstawową warstwą pełni funkcję poślizgową oraz chroni membranę hydroizolacyjną, rozkładając siłę nacisku na większą powierzchnię.
 
Za: mat firmowe Nophadrain

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZmiany w strukturze produkcji ogrodniczej na Ukrainie
Następny artykułBranża pieczarek – duże sukcesy, ale i spore wyzwania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.