Bodziszek czerwony

Do rodzaju bodziszek (Geranium) zalicza się około 400 gatunków roślin wieloletnich zielnych, dwuletnich i jednorocznych, które należą do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). W stanie naturalnym występują w strefie klimatu umiarkowanego, zwłaszcza na półkuli północnej. Spośród około 80 gatunków uprawianych jako rośliny ozdobne na uwagę zasługuje bodziszek czerwony (G. sanguineum).

Liście tej byliny są dłoniasto dzielne, w zarysie okrągłe do nerkowatych, delikatnie owłosione. Łodygi silnie się rozgałęziają i osiągają wysokość około 15–30 cm. Kwiaty są purpurowoczerwone, o średnicy 2,5–4 cm. Bodziszek czerwony kwitnie bardzo długo – od maja do września.

Odmiany
W uprawie znajduje się wiele odmian różniących się siłą wzrostu, wielkością i barwą kwiatów.



Odmiana ‘Compactum’

Rozmnażanie
W zależności od odmiany bodziszek czerwony może być rozmnażany z siewu, przez podział roślin lub sadzonki korzeniowe sporządzane od grudnia do marca. Nasiona można wysiewać w kwietniu–maju – wówczas w sierpniu–wrześniu uzyska się niekwitnące, dobrze rozkrzewione rośliny do sadzenia jako okrywowe. Jeśli nasiona zostaną wysiane w czerwcu–sierpniu, kwitnące okazy będą gotowe do sprzedaży w kwietniu–maju. W 1 g, w zależności od odmiany, jest 100–150 nasion, a do wyprodukowania 1000 roślin należy ich wysiać 10 g. Najlepiej umieszczać je po 2–3 szt. w paletach wielootworowych. Powinny one być przykryte cienką warstwą wermikulitu, co zapewni odpowiednią wilgotność, warstwa ta nie może być jednak zbyt cienka, gdyż nasiona kiełkują w ciemności. Temperatura podłoża w okresie kiełkowania przez pierwsze 10–14 dni powinna wynosić 20–24°C.

Po wytworzeniu pierwszych właściwych liści należy ją stopniowo obniżać do 18–20°C i zmniejszać wilgotność wokół roślin.

Uprawa
Podłoże torfowe polecane do produkcji tych bylin można wymieszać z gliną (15–30%) z dodatkiem rozluźniającego materiału, np. przekompostowaną korą, zrębkami lub perlitem (do 20%). Jego odczyn pH powinien wynosić ok. 7,0. Rośliny można sadzić pojedynczo do doniczek o średnicy 10–12 cm bądź po dwie lub trzy do doniczek o średnicy 13–15 cm.

Korzystnym rozwiązaniem jest dodanie do podłoża nawozu wieloskładnikowego o spowolnionym działaniu, w dawce 1,5–2,5 kg/m3. W wypadku młodych okazów po wytworzeniu liści właściwych zaleca się dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi ze zwiększoną zawartością żelaza w dawce 50–75 ppm N, a po posadzeniu do doniczek – 130–150 ppm N. Przy nadmiernej wilgotności podłoża i niskiej temperaturze rośliny mogą zamierać. Rośliny do zimowania wymagają temperatury 3–5°C. Aby obficie kwitły i miały regularny, zwarty pokrój, okres niskiej temperatury powinien wynosić 15 tygodni.

Zastosowanie
Bodziszek czerwony nadaje się do sadzenia w miejscach słonecznych i półcienistych. Znakomicie komponuje się z innymi roślinami, zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Nadaje się do tworzenia grup okrywowych, do sadzenia na skarpach i w ogrodach skalnych.


Bodziszek czerwony świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa

Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Fot. P. Czuchaj

Artykuł ukazał się w numerze 6/2017 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł1 lipca – Dzień Polskiej Borówki. Tak świętowano w Warszawie
Następny artykułPolska wzbogaciła się o milion nowych drzew

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.