Betonowi mówimy NIE!

W wielu Polskich miastach czyhają na nas potwory budzące  skrajne emocje - od zachwytu po nienawiść. O czym mowa? O dobrze nam znanych betonowych gazonach… Na szczęście coraz częściej władze miast walczą z okrutnym betonem metodą prostą i skuteczną – kwiatami.
 
Kwiaty są jednym z najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych w miejscach użyteczności publicznej. Nie tylko podkreślają piękno zabytkowych kamienic i nowoczesnych budynków, ale przede wszystkim poprawiają nastrój ich mieszkańców i dodają miastom świeżości i elegancji. Nie bez powodu niektóre miasta, na przykład holenderski Amsterdam, czynią kwiaty jedną ze swoich najważniejszych atrakcji turystycznych. Pomimo wszystkich zalet ukwieconej przestrzeni publicznej, istnieje w Polsce wiele mniejszych lub większych miejscowości, których mieszkańcy na drodze z domu do pracy nie zobaczą ani jednego skupiska zieleni, bo go po prostu nie ma. 
 
Najbardziej tradycyjne i cały czas najczęściej wykorzystywane są betonowe gazony. Są ich w mieście setki. Od lat służą nam już nie tylko jako kwiatowe gazony. Właściwie, jako gazony nie służą nam już wcale. Co nie oznacza, że są bezużyteczne. Bo jak się okazuje dobry miejski mebel niejedną ma funkcję… Często przechodnie traktują je jak śmietnik. Betonowe konstrukcje wypełnione są petami, butelkami, papierkami czy gumami do żucia. Gazonów spełniających funkcję śmietnikową przybywa zwykle w piątkowe i sobotnie wieczory. Rzadka, świadcząca o szczelności betonowych konstrukcji, jest funkcja akwariowa. Z powodzeniem można w nich hodować rybki akwariowe, uprawiać rośliny wodne lub kisić ogórki. Gazony to także znakomity punkt obserwacyjny!

Na swojej drodze możemy również spotkać tak zwane „gazony niespodzianki”. Nikt nie wie, kto obraca betonowe konstrukcje do góry dnem. 
 
Istnieje wiele sposobów na ozdobienie roślinami dużych powierzchni asfaltu lub betonu i stworzenie tam efektownych kompozycji bez angażowania znaczących środków finansowych. Kwiecisty efekt uzyskamy choćby dzięki wieżom kwiatowym. To produkt innowacyjny: jego elementy cięte są za pomocą lasera i  cynkowane techniką ogniową. Poszczególne pierścieniowe warstwy kwietnika nie posiadają dna, dzięki czemu system korzeniowy nasadzanych roślin, w przeciwieństwie do doniczek i mis, ma nieskrępowane warunki rozwoju. Najważniejszą zaletą wież jest bardzo duża efektowność aranżacji kwiatowych. Konstrukcja kwietnikowa pozwala w zaciszu firm ogrodniczych przygotować gotową wieżę, przez co na miejscu docelowym uzyskuje się natychmiastowy efekt aranżacyjny.
 
terra

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJagodowe – i nie tylko – Ukrainy
Następny artykułOwocowe powitanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.