W Stanach Zjednoczonych begonia stale kwitnąca (Begonia cucullata var. cucullata, syn. B. semperflorens) znajduje się na czwartym miejscu na liście najpopularniejszych gatunków balkonowo- rabatowych (wartość obrotów na rynku tych roślin w 2009 r. sięgnęła 36 mln dolarów). Problemem pozostawał jednak fakt, że begonii z tej grupy nie można było uprawiać w tych stanach USA, w których lato jest upalne i wilgotne (chodzi tu przede wszystkim o Mississippi, Georgię, Alabamę i Florydę).
Dwie nowe linie genetyczne, nazwane FB08-59 i FB08-163, zostały oficjalnie zaprezentowane we wrześniu 2014 r. Begonie te są już używane w programach hodowlanych dwóch największych na świecie firm zajmujących się roślinami balkonowo-rabatowymi – informuje Cecil Pounders, genetyk z oddziału ARS w Poplarville w stanie Missisipi. Naukowiec ten w hodowli begonii współpracuje ze swoimi dwoma kolegami: Hamidou Sakhanokho (ARS) i L eopoldem Nyochembengiem (Alabama A&M University). Do stworzenia linii FB08-59 i FB08-163 zespół ten użył konwencjonalnych metod hodowli, korzystając m.in. z odmian ‘Kaylen’ i ‘Shanzi’ begonii stale kwitnącej oraz gatunku B. cucullata var. arenosicola. FB08-59 dorasta do wysokości około 30 cm, a FB08-163 – około 50 cm. Oba typy mają ciemne, pokryte silnym nalotem woskowym liście oraz fioletowoczerwone kwiaty.
Przez pięć lat doświadczeń te dwie begonie poradziły sobie z bardzo stresowymi warunkami uprawy, m.in. wysoką temperaturą i nawadnianiem latem za pomocą spryskiwaczy, co w wypadku większości znanych odmian prowadzi do gwałtownego rozprzestrzeniania się chorób grzybowych, powodowanych głównie przez grzyby z rodzaju Pythium.
WG (Na podstawie AgResearchMagazine 5/2015)
Fot.Donna Marshall, materiały prasowe ARS USDA
Informacja pochodzi z numeru 6/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”