Mączka bazaltowa – naturalny środek do zadań specjalnych

Mączka bazaltowa to jeden z naturalnych środków, który zyskuje na popularności wśród pasjonatów ogrodnictwa. Dzięki swojemu naturalnemu składowi i wszechstronnym zastosowaniom jest doskonałym wyborem dla osób dbających o ekologię i zdrowy rozwój roślin. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu W.Legutko wyjaśnia, czym jest mączka bazaltowa, jakie ma właściwości oraz jak efektywnie ją wykorzystać.

Czym jest mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa to drobno zmielona skała pochodzenia wulkanicznego, bogata w minerały. Jest jednym z coraz bardziej popularnych naturalnych stymulatorów wzrostu roślin. Jej głównym składnikiem jest krzemionka (około 50%), a także tlenki wapnia, magnezu, potasu i żelaza. Te substancje odgrywają kluczową rolę w poprawie kondycji roślin i gleby, wspierając je na wielu poziomach. Krzemionka wzmacnia ściany komórkowe roślin, poprawiając ich odporność na choroby, a żelazo wspomaga proces fotosyntezy, co przekłada się na zdrowszy wzrost i intensywniejsze wybarwienie liści. Dodatkowo mączka bazaltowa pomaga zwiększyć pojemność wodną gleby i wspiera rozwój systemu korzeniowego.

Właściwości mączki bazaltowej

Dzięki bogatemu składowi mineralnemu mączka bazaltowa przyczynia się do poprawy struktury gleby, co jest szczególnie istotne w przypadku gleb ubogich i zdegradowanych. Jej zastosowanie poprawia aerację podłoża, zwiększa przepuszczalność wody i wspomaga rozwój mikroorganizmów, które korzystnie wpływają na kondycję roślin. Środek ten nie tylko nawozi, ale także lekko odkwasza glebę. Można go stosować do nawożenia większości roślin ozdobnych, sadowniczych, różnego rodzaju warzyw, a także trawników. Należy jednak pamiętać, że — ze względu na zasadowy odczyn — nie należy używać go przy uprawie roślin kwasolubnych np. różaneczników czy borówek, gdyż może odkwasić glebę. Mączkę warto wykorzystywać przez cały sezon wegetacyjny, choć najlepsze efekty przyniesie wczesną wiosną oraz jesienią.
Produkt ten działa powoli, uwalniając minerały stopniowo, co zmniejsza ryzyko przenawożenia i wypłukiwania przez wodę deszczową. Dzięki temu można go stosować bez obaw o nadmierne gromadzenie się składników odżywczych czy negatywny wpływ na środowisko​.

Sposoby wykorzystania mączki bazaltowej

Mączka bazaltowa ma wiele zastosowań w ogrodnictwie. Można ją wykorzystywać jako naturalny nawóz, dostarczający glebie mikro i makroelementy, co wspiera zdrowy wzrost roślin. Wzmacnia też działanie nawozów organicznych, takich jak kompost, wspomagając rozwój pożytecznych mikroorganizmów i poprawiając strukturę gleby. Mączka pełni również funkcję środka ochrony roślin – zabezpiecza je przed szkodnikami, takimi jak mszyce czy ślimaki oraz patogenami takimi jak grzyby czy pleśń. Świetnie sprawdzi się także przy pielęgnacji trawnika – dzięki bogatym składnikom odżywczym wzmacnia system korzeniowy i poprawia przepuszczalność gleby, zapewniając równomierny wzrost trawy oraz dobrą kondycję.

Informacja prasowa W.Legutko

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBiodegradowalna trawa z rolki od CBRTP już w sprzedaży – to pierwszy taki wynalazek na świecie
Następny artykułNie tylko chemia w ochronie roślin. Teraz także środki mikrobiologiczne. Co w ofercie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.