Czy zdarzyło Ci się kiedyś zerwać soczystą, słodką wiśnię czy czereśnię prosto z drzewa? Jeżeli tak, to na pewno wiesz, jakie to uczucie dumy i radości. A jeśli nie, to zapraszam do lektury tego artykułu, który poświęcony jest tym właśnie cudownym owocom. Dowiesz się tutaj o najpopularniejszych odmianach wiśni i czereśni oraz jak właściwie rozpocząć ich hodowlę. Gotowy na tę owocową przygodę? Zaczynamy!
Wiśnie i czereśnie – krótkie wprowadzenie
Drzewa wiśniowe oraz czereśniowe to prawdziwe skarby naszych sadów i przydomowych ogródków. Już wczesną wiosną potrafią zachwycać nas swoimi pięknymi kwiatami w kolorze białym bądź różowym. Upalnym latem oferują nam słodkie, soczyste owoce, które wykorzystywane są do przetworów, soków czy deserów. Wiśnie są szczególnie cenione ze względu na swój lekko cierpki smak uważany za jeden z najbardziej wykwintnych w świecie owoców. Czereśnie natomiast uchodzą za jedne z najsmaczniejszych i najzdrowszych sezonowych owoców, uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Warto zwrócić uwagę na różnorodność odmian tych drzewek owocowych. Dzięki temu każdy miłośnik wiśni czy czereśni może wybrać dla siebie idealne drzewko, które z biegiem czasu obdarzy go soczystymi, pięknymi owocami.
Najpopularniejsze odmiany wiśni
Wiśnie to owoce szczególnie cenione za swój smak. Cena sadzonek wiśni uzależniona jest od odmiany oraz gatunku. Największym powodzeniem cieszą się uprawy z sadzonek I gatunku. Najbardziej popularne odmiany wiśni to:
- Nana,
- Łutówka,
- Kelleris,
- Nefris,
- Szklanka,
- Pandy,
- Sabina,
- Debreczyn.
Najpopularniejsze odmiany czereśni
Czereśnie to owoce wiśni ptasiej długowiecznej, która zaliczana jest do rodziny różowatych. Drzewo czereśni może osiągać nawet dwudziestu pięciu metrów wysokości. Stożkowata korona oraz strzelisty pień to jej cechy charakterystyczne. Owoce o kształcie kulistych pestkowców przybierają różnorodne barwy w zależności od odmiany czereśni. Najbardziej popularne są owoce w kolorze jasno i ciemno czerwonym, jednak można napotkać także czereśnie w kolorze czarnym bądź żółtym. Cena sadzonek czereśni uzależniona jest od odmiany, jaką chcemy nabyć. Do najbardziej popularnych zalicza się:
- Burlat,
- Kordia,
- Lapins,
- Regina,
- Summit,
- Sylvia,
- Sam,
- Rivan,
- Donissena (odmiana żółta),
- Vega.
Jak hodować wiśnie i czereśnie – kilka praktycznych porad
Jeśli już wybraliśmy odpowiednią dla nas odmianę wiśni czy czereśni, przyszedł czas na sadzenie drzewek. Najlepiej jest to zrobić jesienią (około połowy października) lub wiosną, gdy grunt po zimie odmarznie i będzie można go przekopać oraz rozpulchnić (przełom marca i kwietnia). Wiśnie i czereśnie najlepiej rosną na dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Duża ilość promieniowania słonecznego wpływa korzystnie na wybarwienie i smak owoców. Co więcej, te drzewka owocowe są odporne na niskie temperatury panujące w Polsce podczas zimy, dlatego można je spotkać w każdym obszarze naszego kraju. Optymalnym podłożem dla wiśni i czereśni jest gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta, o pH utrzymującym się na poziomie 7. Należy unikać gruntu ciężkiego i podmokłego, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia chorób grzybowych u drzewek owocowych. Podczas hodowli drzewek czereśniowych i wiśniowych nie powinniśmy zapominać o ich przycinaniu, dzięki czemu zapewnimy roślinie odpowiednie ukształtowanie korony, jak również polepszymy jej kwitnienie oraz owocowanie. Niebagatelne znacznie odgrywa także odpowiednie nawożenie roślin.
Wiśnie i czereśnie to prawdziwe perełki naszych sadów i przydomowych ogródków. Ich uprawa może być nie tylko źródłem pysznych owoców, ale także satysfakcji z własnoręcznej hodowli. Warto więc spróbować swoich sił w tej dziedzinie, a być może już za jakiś czas będziemy mogli cieszyć się własnymi smacznymi owocami prosto z drzewa!
źródło: https://www.podkarpackiesady.pl/16-czeresnie-i-wisnie
Materiał Partnera Podkarpackie Sady