Projekt ogrodu – czy warto go robić?
Jeśli chcemy, aby ogród był piękny i jednocześnie funkcjonalny, warto go dobrze zaplanować. Zacząć należy od potrzeb wszystkich domowników. Zwykle w ogrodzie mamy strefy:
- reprezentacyjną z altaną, trawnikiem i kwiatowymi rabatami, najczęściej znajduje się od frontowej strony domu;
- wypoczynkową z miejscem na grilla i spotkań ze znajomymi, powinna być zlokalizowana na uboczu i osłonięta od ulicy i sąsiadów;
- aktywności, gdzie będą huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownica dla dzieci – jest to bardzo ważny element, kiedy w domy są maluchy;
- użytkową z grządkami warzywnymi i krzewami owocowymi;
- gospodarczą np. z domkiem narzędziowym i kompostownikiem.
Pozornie jest to mało skomplikowane zadanie. Jednak bez wiedzy na temat roślin i ich wymagań co do ziemi i pielęgnacji, może się okazać, że nic nam nie wyrośnie, albo będzie to niemiły dla oka miszmasz. Pod uwagę trzeba też wziąć ukształtowanie terenu, wielkość ogrodu i stopień nasłonecznienia.
Projekt ogrodu można zrobić samemu albo zlecić jego przygotowanie architektowi krajobrazu. Takie osoby mają szeroką wiedzę od architektury po biologię. Dzięki temu są w stanie zaplanować na terenie ogrodu nie tylko rozkład alejek i rozmieszczenie małej architektury, ale i dobrać odpowiednie nasadzenie do stopnia nasłonecznienia, nawodnienia o ukształtowania terenu. Odpowiednich specjalistów można znaleźć w grupach tematycznych w social mediach albo w serwisie Fixly.
Co zawiera projekt ogrodu?
Projekt ogrodu powinien odzwierciedlać styl życia domowników. Jeśli często jedzą posiłki na świeżym powietrzu, zapraszają gości, ale nie lubią pracować w ziemi, warto do minimum ograniczyć warzywniak, a rozbudować strefę wypoczynkową. I na odwrót. Doświadczony architekt powinien to uwzględnić.
Każdy projekt ogrodu zawiera:
- Rzut z góry ukazujący lokalizację wszystkich elementów. Znajdziemy na nim budynki, ławki, rozkład ścieżek, miejsce sadzenia nowych roślin i zaznaczenie już istniejących, oczka wodne wraz z punktami nawadniania, place zabaw i plan oświetlenia.
- Kosztorys.
- Opis roślin i sposób ich pielęgnacji.
- Harmonogram pracy – o ile firma projektująca ogród będzie go realizowała.
Projekt ogrodu – od czego zależy cena
Koszt projektu jest uzależniony od kilku czynników. Są to m.in.:
- Lokalizacja. Ceny zwykle wyższe są w dużych miastach takich jak Warszawa albo Kraków oraz na ich obrzeżach.
- Powierzchnia, jaką ma objąć projekt ogrodu. Zwykle im większa przestrzeń do zaplanowania, tym wyższa cena za usługę.
- Renoma i doświadczenie firmy odpowiedzialnej za projekt ogrodu. Ile kosztuje zaplanowanie terenu, to zależy też od architekta. Z pewnością mniej zapłacimy za usługi początkującego specjalisty niż osoby mającej kilkaset aranżacji za sobą.
- Stopień zagospodarowania działki – inna cena jest za przeprojektowanie już zaaranżowanego ogrodu, a inna przy dopiero tworzonym.
- Ilość i rodzaje roślinności – drzewa, krzewy i kwiaty muszą być dobrane pod względem jakości i wilgotności gleby oraz stopnia nasłonecznienia ogrodu. Zatem im więcej chcemy posadzić roślin, tym droższa będzie usługa.
- Zaplanowanie oświetlenia, tarasu, małej architektury – im bardziej skomplikowany projekt, tym wyższa cena.
Projekt ogrodu – ile kosztuje
Architekci krajobrazu za projekt standardowo żądają ok. 5-10% całkowitych kosztów stworzenia ogrodu. Co oznacza, że za niewielki ogródek przy szeregowcu zapłacimy ok. 2000 zł. Zaplanowanie ogromnego ogrodu przy rezydencji może za to wynieść nawet 20 tys. zł.
Pamiętajmy, że poza kosztami projektu ogrodu, są jeszcze wydatki związane z przygotowaniem gruntu, nabyciem roślin i elementów małej architektury (np. ławek i altanek). Trzeba też zapłacić za robociznę, czyli posadzenie roślin, ułożenie tarasu i alejek oraz założenie trawnika.
Artykuł sponsorowany