Porównanie rozdrabniaczy tarczowych i frezowych: zalety i wady

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Usuwanie obciętych gałęzi przy użyciu rozdrabniacza do gałęzi
Źródło:123rf
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak efektywnie i bezpiecznie pozbyć się gałęzi po przycięciu drzew w swoim ogrodzie lub innych odpadów organicznych? Rozdrabniarki do gałęzi to doskonałe rozwiązanie, które ma wiele zalet. Istnieją dwa główne typy takich urządzeń – tarczowe i frezowe. Jak działają rozdrabniacze do gałęzi i które z nich są lepsze? Przedstawiamy kompleksowy poradnik na ich temat.

Do czego służy rozdrabniacz do gałęzi?

Rozdrabniacz do gałęzi, często nazywany również rębakiem ogrodowym, to maszyna służąca do mechanicznego rozdrabniania drewna i innych odpadów organicznych z ogrodu. Gałęzie i inne materiały umieszcza się w specjalnym otworze, po czym za pomocą ostrzy są one cięte na niewielkie kawałki. Przekształcanie dużych, zdrewniałych i twardych fragmentów roślin na mniejsze sprawia, że odpady zmniejszają swoją objętość, przez co łatwiej je zutylizować.

Zrębki, które powstają w wyniku pracy rozdrabniarki, mogą być wykorzystane w różny sposób. Dodane do kompostu przyspieszają proces rozkładu i produkcji naturalnego nawozu. Doskonale sprawdzają się jako ściółka na rabatach. Warstwa mulczu chroni glebę przed utratą wilgoci, hamuje rozwój chwastów i zwiększa żyzność podłoża. Zrębki z drewna nadają się także na opał. Można je również wysypać na ścieżkach ogrodowych ze względu na estetyczny wygląd i funkcjonalność.

Rozdrabniacz do gałęzi jest szczególnie przydatny w ogrodach, sadach, parkach czy na działkach, na których generowane są duże ilości odpadów roślinnych. Dzięki tej maszynie można efektywnie wykorzystać te materiały organiczne.

Rodzaje rozdrabniaczy do gałęzi

Do zastosowań przydomowych najczęściej wykorzystywane są rozdrabniacze do gałęzi elektryczne. Wśród nich wyróżnia się modele tarczowe i frezowe. Wybór zależy m.in. od tego, jaki chcemy uzyskać materiał po przerobieniu. Rozdrabniarka do gałęzi frezowa wytwarza drobniejsze zrębki. Natomiast rozdrabniacz tarczowy tnie drewno ma większe kawałki.

Czytaj więcej: Rozdrabniacza do gałęzi. Jaki wybrać: frezowy czy tarczowy?

Resztki gałęzi i krzewów w środku rozdrabniacza do gałęzi
Źródło:123rf

Rozdrabniacze tarczowe

Rozdrabniacze do gałęzi tarczowe wyposażone są w duże, obracające się tarcze, na których zamocowane są ostrza. Wprowadzane do komory gałęzie i inne materiały organiczne są dociskane do tych tarcz i w efekcie rozdrabniane na mniejsze kawałki. Rozdrabniarki tarczowe skutecznie mielą gałęzie o różnych średnicach. Ich zaletą jest łatwa obsługa wynikająca z prostej konstrukcji. Wadą jest natomiast konieczność regularnego konserwowania, ponieważ ostrza szybko się tępią.

Rozdrabniacze frezowe

Rozdrabniacze do gałęzi frezowe (zwane także rozdrabniaczami wałowymi) wyróżniają się wydajniejszą pracą w porównaniu do modeli tarczowych. Ich głównym elementem są obracające się wałki z ostrzami. Włożone do komory odpady są wciągane, a następnie rozdrabniane przez frezowe ostrza. Taki mechanizm działania znacznie zwiększa tempo i komfort pracy.

Rozdrabniarki frezowe efektywnie rozdrabniają nawet gałęzie o różnych średnicach (także mniejszych) i tworzą bardziej jednorodne zrębki, które są gotowe do natychmiastowego wykorzystania. Ostrza na wałkach zapewniają precyzyjne i równomierne cięcie gałęzi oraz innych materiałów organicznych.

Szybki sposób na pozbycie się odpadów po cięciu drzew i krzewów

Właściciele ogrodów, działek czy sadów często mają problem z utylizacją odpadów organicznych. Prawo zakazuje spalania materiałów roślinnych, a wrzucenie nawet drobno pociętych gałęzi do kompostownika lub śmietnika na odpady zielone sprawia, że zajmują dużo miejsca. Oczywiście odpady biodegradowalne są odbierane przez specjalne firmy. Problematyczne jest jednak spakowanie ich dużej ilości do worków, które dodatkowo niszczą się w wyniku kontaktu z kolcami i ostrymi końcówkami gałęzi.

Szybkim sposobem na pozbycie się odpadów organicznych jest wykorzystanie rozdrabniacza ogrodowego. Gałęzie pocięte na mniejsze kawałki mają nie tylko mniejszą objętość, przez co łatwiej je zutylizować, ale także stają się użytecznym materiałem do ponownego wykorzystania w ogrodzie. Warto też wiedzieć, że stosowanie rozdrobnionego materiału jako mulczu lub kompostu przynosi długoterminowe efekty, ponieważ przyczynia się do zdrowego rozwoju roślin.

Akumulatorowy frezowy rozdrabniacz do gałęzi RYOBI

rozdrabniacz do gałęzi na akumulator
Źródło: RYOBI Polska

Polecanym elektrycznym rozdrabniaczem do gałęzi jest model RYOBI RSH3045U z frezowym systemem cięcia. Urządzenie to ma wiele zalet, które decydują o jego przewadze nad konkurencją. Przede wszystkim w rozdrabniarce RYOBI zastosowano mechanizm przekładniowo-bębnowy i silnik elektryczny o mocy 3000 W. Dzięki temu maszyna bez trudu radzi sobie z rozdrabnianiem gałęzi o średnicy do 45 mm. Natomiast system automatycznego pobierania materiału pozwala na szybką pracę.

Rozdrabniarka została wyposażona w funkcję odwracania kierunku działania rozdrabniacza (funkcja biegu wstecznego). To rozwiązanie ułatwia odblokowanie zakleszczonych oraz zblokowanych gałęzi. Natomiast zbiornik o pojemności aż 55 l pozwala na dłuższą pracę, bez częstych przerw na jego opróżnianie. Pojemnik łatwo się też demontuje, aby wysypać zrębki. Komfort użytkowania poprawiają również duże kółka zapewniające stabilność podczas transportu maszyny do każdego zakątka ogrodu. Warto też podkreślić, że rozdrabniarka do gałęzi cechuje się solidną ramą wykonaną z metalu.

Elektryczny rozdrabniacz do gałęzi to dobry wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Maszyna pracuje dość cicho i nie wytwarza szkodliwych spalin jak modele spalinowe. Poza tym jej obsługa jest znacznie prostsza, ponieważ nie są konieczne częste konserwacje silnika czy wymiana części eksploatacyjnych. Nawet niedoświadczony użytkownik, bez wiedzy technicznej poradzi sobie z rozdrabnianiem gałęzi przy pomocy rozdrabniacza elektrycznego.

Artykuł sponsorowany RYOBI

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzczepione rośliny iglaste wciąż na topie
Następny artykułMniej malin jesiennych niż przed rokiem. Mimo tego ceny skupu nadal są na dnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.