Owoc głogu, liczi i morwa biała. Smaczne, a jednocześnie zdrowe przekąski

Materiał Partnera Allegro.pl
Owoc głogu, liczi i morwa biała. Smaczne, a jednocześnie zdrowe przekąski
Przekąski nie muszą być niezdrowe. Chipsy czy orzeszki można zamienić na coś, co ma korzystny wpływ na organizm i samopoczucie, np. morwę białą. Posiada ona wiele cennych dla zdrowia składników.

Morwa biała to pochodzące z Chin drzewo liściaste. Coraz częściej morwa jest jednak spotykana również w Polsce. Jej owoce przypominają jeżyny. Morwa może być koloru białego, żółtawego, a czasem fioletowego lub nawet czerwonego. Najzdrowsze są jednak liście morwy białej, które często stosuje się np. w medycynie. Owoce morwy czerwonej i czarnej są jednak lepsze w smaku i bardziej soczyste.

Właściwości zdrowotne morwy białej

Morwa biała to lek na różne dolegliwości, pozytywnie wpływa np. na cukrzyków, gdyż pomaga obniżyć stężenie glukozy we krwiMorwa biała wzmacnia też organizm i pomaga zbić gorączkę, a także ma działanie przeciwzapalne. Dodatkowo morwa biała może wspomagać odchudzanie, a także spowalnia procesy starzenia i pomaga chronić wątrobę oraz oczyścić organizm z toksyn. Morwa jest też pomocna przy anemii czy problemach sercowo-naczyniowych, a także często stosowana przez osoby z chorobami układu krążenia czy miażdżycą, gdyż pomaga zredukować cholesterol. Morwa biała to źródło cennych antyoksydantów, a także takich witamin jak np. witamina B i C oraz minerałów jak potas, żelazo, cynk, miedź czy fosfor. Morwa poprawi również odporność oraz pomoże w walce z przeziębieniem.

Morwę białą można spożywać zarówno jako przekąskę przypominającą orzeszki, jak i pić specjalne napary czy herbaty z morwy białej. Morwa jest słodka, z lekko gorzkim posmakiem. Owoc ten jest często wykorzystywany także do produkcji kosmetyków, gdyż dzięki swoim przeciwutleniającym właściwościom pomaga skórze zachować młodość, poprawia jej kondycję, nawilża, zmniejsza widoczność przebarwień oraz łagodzi podrażnienia. Dobrze wpływa też na włosy i paznokcie. W niektórych krajach morwę dodaje się do posiłków i produkuje z niej np. mąkę. Owoce morwy są całkowicie jadalne i łatwo można z nich przygotować np. konfitury, sok czy nalewkę. Morwę można dodawać do płatków śniadaniowych, a także jako dodatek do jogurtu czy ciast.

Morwę można kupić np. w formie suszonej bez pestek lub zacząć samodzielnie ją hodować. Morwa wyrasta jednak bardzo duża, trzeba więc wziąć pod uwagę, że będzie ona potrzebować dużo miejsca do wzrostu, gdyż może osiągać wysokość nawet 10 do 15 m. Morwa dojrzewa zazwyczaj pod koniec lipca.

Owoc głogu i liczi – idealne na przekąskę

Zdrową przekąską będą też owoce głogu oraz liczi. Owoce głogu przypominają nieco jabłka, tylko w mniejszym rozmiarze. Roślina ta jest nie tylko piękna, kiedy kwitnie, ale świetnie sprawdzi się też jako przekąska czy dodatek do potraw. Owoce głogu są też używane w ziołolecznictwie, m.in. przy dolegliwościach trawiennych, problemach z nerkami, przy nadciśnieniu i przy stanach lękowych. Głóg wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Pomaga również przy nerwobólach czy bezsenności oraz obniża cholesterol. Głóg obfituje w błonnik, witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C i E oraz kobalt, krzem, mangan, potas, wapń czy żelazo. Owoce głogu pije się zazwyczaj w formie herbatki lub nalewki. Czasem dodaje się je również do sałatek i deserów.

Liczi to z kolei słodkie owoce o egzotycznym wyglądzie przypominającym nieco skorupkę. Sam owoc jest podobny do śliwki i winogrona. Liczi świetnie pasuje zwłaszcza do deserów, a także owsianki. Dodaje się je też często do drinków. Dobrze komponuje się np. z martini. Z owoców liczi przygotowuje się też soki i syropy. Liczi można również jeść jako przekąskę, gdyż jest nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Owoce liczi są cennym źródłem przede wszystkim witaminy C. Poza tym zawierają też dużo potasu. Inne składniki odżywcze zawarte w liczi to białko, witaminy z grupy B, witamina E i K oraz minerały np. cynk, fosfor, magnez, mangan czy selen. Liczi jest często składnikiem kosmetyków ze względu na przyjemny zapach oraz pozytywne działanie na skórę – nawilża ją i odżywia. Owoce liczi pomagają też obniżyć cholesterol, leczą choroby układu oddechowego i stany zapalne oraz zapobiegają miażdżycy. Dzięki wysokiej zawartości błonnika liczi poprawia trawienie oraz zapobiega zaparciom, a także ma działanie przeciwbólowe.

Materiał Partnera Allegro.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProf. Hołownicki: Drewno z sadu to wartościowy opał
Następny artykułZaproszenie na webinarium 15.12.2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.