Narzędzia do ogrodu: przegląd elektrycznych urządzeń do pielęgnacji roślin i nie tylko

Materiał Partnera TIM
Kosiarka ogrodowa
Jakie narzędzia elektryczne warto mieć “pod ręką”, aby zadbać nie tylko o wygląd, ale również świetną kondycję ogrodu?

Elektryczne narzędzia do ogrodu


Na początku warto wspomnieć o tym, że elektryczne narzędzia ogrodowe mogą występować w dwóch formach:

  • Sprzętów podłączanych do sieci, które są wyposażone w kable umożliwiające stałe zasilanie urządzeń w prąd. Ich przewagą jest brak konieczności ładowania. Natomiast pewną niedogodność stanowi przewód, którego długość jest ograniczona, a dodatkowo – może rodzić ryzyko uszkodzenia.
  • Rozwiązań akumulatorowych, które posiadają specjalne baterie pozwalające na prowadzenie nieprzerwanych pracy – od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Ich istotną zaletą jest mobilność, która pozwala na prowadzenie prac bez względu na miejsce (nawet tam, gdzie nie ma żadnych źródeł zasilania). Jedyne, o czym należy pamiętać, to regularne ładowanie akumulatorów.

Znajdują swoje zastosowanie podczas prac prowadzonych na zewnątrz – w ogrodzie, na działce, w parkach, jak i wielu innych miejscach. Tym, co różni narzędzia elektryczne od klasycznych rozwiązań spalinowych, jest oczywiście charakterystyka pracy. Jak sama nazwa wskazuje, są zasilane za pomocą energii elektrycznej (z sieci lub akumulatorów).

Dzięki temu ich praca jest:

  • Bardziej komfortowa dla uszu (nie towarzyszy im bowiem “warkot”, który jest charakterystyczny dla urządzeń spalinowych). 
  • Ekologiczna (nie emitują szkodliwych i niebezpiecznych spalin).
  • Ergonomiczna (podczas ich użytkowania nie trzeba się martwić o kłopotliwe dostawy paliwa – wystarczy podłączyć do sieci lub po prostu zadbać, aby ich akumulator był zawsze naładowany).

Rodzaje urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w ogrodzie

Sprzęty użytkowane w ogrodzie możemy podzielić na dwie zasadnicze grupy związane z ich przeznaczeniem. Do pierwszej z nich należą wszelkiego rodzaju narzędzia wyposażone w ostrza, które służą do przycinania oraz obcinania roślin, a także te wykorzystywane do prowadzenia innych zabiegów pielęgnacyjnych. Z kolei druga grupa to urządzenia użytkowane podczas prowadzenia prac porządkowych.

Elektryczne narzędzia ogrodowe do pielęgnacji roślin

Gama rozwiązań służących do przycinania drzew, krzewów i kwiatów, koszenia traw, a także stosowania innych zabiegów mających na celu poprawę wyglądu i kondycji upraw. Zaliczamy do nich:

Elektryczne sekatory

Urządzenia te są wyposażone w dwa ostrza. Ich działanie można porównać do klasycznych nożyc, które się zaciskają, a więc pozwalają ciąć gałęzie oraz inne części roślin (o niewielkich rozmiarach).

Stanowią doskonałą alternatywę dla ręcznych sekatorów, które są nie tylko większe i mniej poręczne, ale przede wszystkim – wymagają angażowania znacznie większych pokładów siły.

Elektryczne nożyce do ogrodu

Nazwa tego ogrodowego urządzenia może być nieco myląca. Wszystko przez fakt, że działanie nożyc na prąd nie polega na ruchu zamykającym i otwierającym (tak, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych nożyczek lub wspomnianych już sekatorów). Ich ostrza poruszają się w dwóch kierunkach (do przodu i do tyłu).

Sprawdzają się świetnie podczas pielęgnacji żywopłotów, krzewów, niewielkich drzew, a czasami również traw.

Piły i pilarki ogrodowe

Elektryczne piły i pilarki to grupa urządzeń, których system tnący opiera się o zastosowanie ostrych łańcuchów. Są one umieszczone na specjalnej, półokrągłej płozie. Elektryczny silnik wprawia łańcuch w ruch, dzięki czemu pozwala na sprawne cięcie drewnianych elementów (pni, gałęzi i wielu innych), z którymi nie są w stanie poradzić sobie zarówno sekatory, jak i nożyce.

Oba rozwiązania różnią się od siebie mocą oraz rozmiarami (piły łańcuchowe są zdecydowanie większe).

Kosiarki i roboty koszące

Kosiarka to sprzęt ogrodowy, który może przyjąć formę klasycznego wózka (do “pchania”) lub w zaawansowanej wersji – 4-kołowego pojazdu, za pomocą którego można przemieszczać się np. po ogrodzie. W obu wersjach wymaga manualnej obsługi osoby, która odpowiada za przebieg prac.

Robot koszący to z kolei w pełni autonomiczne urządzenie, które działa całkowicie samodzielnie. Wystarczy zadbać o naładowanie jego akumulatora, umieścić go w odpowiednim miejscu, uruchomić oraz wybrać właściwy program koszący.

Wszystkie z wyżej wymienionych rozwiązań pozwalają dbać o to, aby trawa porastająca ogród, była idealnie i równo przycięta!

Kosy (wykaszarki) na prąd

Mniejsze i bardziej poręczne urządzenia służące do koszenia niewielkich powierzchni lub też trudno dostępnych miejsc. W zależności od modelu mogą być wyposażone w tarcze tnące lub cieszące się zdecydowanie większą popularnością – żyłki do koszenia.

W przeciwieństwie do kosiarek oraz robotów koszących obsługa elektrycznych kos wymaga zaangażowania nie tylko umysłu, ale również mięśni.

Wertykulatory i aeratory

Kluczowym przeznaczeniem tych urządzeń jest usuwanie z trawnika niechcianych roślin (chwastów, mchów itp.). Oba przyjmują formę zbliżoną do klasycznych kosiarek. Jednak ich rolą nie jest jedynie “powierzchowne” podcinanie roślin.

Aeratory wykonują krzyżowe, nawet 10-centymetrowe nacięcia na trawniku (wzdłuż i wszerz), które rozluźniają i spulchniają glebę. Dzięki temu jest ona zdecydowanie lepiej napowietrzona, a tym samym – przyczynia się do poprawy jakości upraw.

W przypadku wertykulatorów  głębokość nacięcia jest zdecydowanie mniejsza i wynosi około 2 centymetrów.

Elektryczne urządzenia do sprzątania w ogrodzie

Sprzęty, które sprawdzają się zwłaszcza gdy wszelkie prace pielęgnacyjne dobiegną końca i trzeba po nich posprzątać

Dmuchawy ogrodowe

Dmuchawa to elektryczne urządzenie, które generuje kierunkowy strumień powietrza, za pomocą którego można transportować liście, lekkie gałęzie, jak i wiele innych pozostałości po pracach pielęgnacyjnych odbywających się w ogrodzie.

W zależności od parametrów zastosowanego silnika wyprofilowana dysza potrafi wydmuchiwać powietrze o prędkości nawet kilkuset kilometrów na godzinę!

Elektryczne odkurzacze do liści

Przeciwieństwo wspomnianych już dmuchaw. W ich przypadku działanie silnika pozwala na “zasysanie” powietrza do środka. W ten sposób liście są gromadzone w specjalnych pojemnikach (lub torbach), które umożliwiają sprawny transport oraz umieszczenie ich chociażby w kompostowniku.

Cechuje je poręczna i lekka konstrukcja, dzięki której pozwalają na swobodne i komfortowe prowadzenie wszelkich prac.

Myjki ciśnieniowe

W skład tego rodzaju urządzeń wchodzi silnik, pompa oraz cały osprzęt, które zazwyczaj przyjmują formę poręcznego wózka – wyposażonego w uchwyt oraz kółka. Zwieńczenie myjki stanowi charakterystyczny pistolet, który pozwala skierować strumień wody prosto na wybraną powierzchnię.

Tego rodzaju urządzenia mają szerokie zastosowanie, dzięki czemu sprawdzają się podczas czyszczenia elewacji, chodników, podjazdów, dachówki, a nawet różnych pojazdów (samochodów, motocykli, rowerów itp.). Ponadto można je doposażyć w specjalne szczotki, dysze, a nawet teleskopy, które nie tylko poszerzają zakres możliwości, ale również poprawiają ergonomię ich użytkowania.

Materiał Partnera TIM

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł30 Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu. 6 i 7 kwietnia 2022 – Zaproszenie
Następny artykułPrzed nami stopniowa poprawa pogody i zanik opadów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.