Glebogryzarka do ogrodu – kiedy się przydaje i jak ją wybrać?

Materiał Partnera CASTORAMA
Posiadanie własnego ogrodu jest z jednej strony czymś bardzo przyjemnym i miłym dla oka, jednak również wymaga pracy i zaangażowania, aby zadbać o stan roślin w czasie gdy tego potrzebują. Jak glebogryzarka może nam w tym pomóc?
  1. Co to jest glebogryzarka?
  2. Jakie są rodzaje glebogryzarek?
  3. Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę
  4. Czy w ogóle warto wyposażyć się w glebogryzarkę?

Co to jest glebogryzarka?

Glebogryzarka to urządzenie, które przyda się w każdym większym ogrodzie, szczególnie jeżeli uprawiamy w nim kwiaty czy warzywa. Narzędzie to ma za zadanie mechanicznie spulchnić glebę, tak aby uczynić ją lepszym środowiskiem do rozwoju roślin, a także ułatwić nam zasadzenie ich. Glebogryzarki przeznaczone do ogrodów są oczywiście znacznie mniejsze od ich rolniczych odpowiedników – posiadają własny silnik, są operowane bez konieczności użycia dodatkowego sprzętu i w większości przypadków nie różnią się wielkością od standardowej kosiarki spalinowej. Mogą wykonywać swoją pracę dzięki zestawowi obracających się noży, które zagłębiają się w glebę i czynią ją mniej ubitą.

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

Do zastosowań ogrodniczych wyróżniamy kilka rodzajów glebogryzarek, które różnią się od siebie sposobem napędu, jaki zastosowano w konstrukcji. Do wyboru mamy następujące opcje:

  • glebogryzarka ręczna, czyli najprostszy możliwy wariant. Zwykle jest to urządzenie o dość wąskim frezie. Proces spulchniania gleby wymaga siły naszych własnych rąk, przez co dla niektórych może być uciążliwa w użyciu. Z drugiej strony jest to jednak najtańsza grupa narzędzi tego rodzaju, więc sprawdzi się świetnie w przypadku, gdy chcemy zbudować budżetowy zestaw ogrodnika;
  • glebogryzarka elektryczna, będąca drugą najtańszą grupą w tej kategorii sprzętów do pracy z roślinami. Jest prosta w obsłudze i zwykle szersza, niż wariant ręczny. Wybierając ten model możemy liczyć na frez o szerokości między 30 a 50 centymetrów, umożliwiający zagłębienie się w ziemi na około 10 do 15 centymetrów. Podobnie jak glebogryzarka ręczna, wersja elektryczna sprawdzi się w niewielkim ogródku, posiadającym miękką i dającą się łatwo obrobić ziemię. Jej plusem jest przede wszystkim niska waga, poręczność i cicha praca;
  • glebogryzarka spalinowa, czyli wariant przeznaczony do dużych ogrodów, o ubitej ziemi. Sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie nie możemy podpiąć się z urządzeniem do prądu. Wersja spalinowa jest zdecydowanie głośniejsza od elektrycznej, a także w wielu wypadkach ma również bardziej imponujące rozmiary. Warto mieć na względzie również to, że glebogryzarki spalinowe są ciężkie – mogą ważyć nawet do 50 kilogramów. Z tego względu przed zakupem powinniśmy zastanowić się, czy będziemy mieli jak nasz nowy sprzęt transportować.

Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę

Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w glebogryzarkę do ogrodu, poza wymiarami warto jest sprawdzić również kilka innych parametrów. Zaliczamy do nich kolejno:

  • moc silnika glebogryzarki: ten parametr jest istotny w kontekście wielkości urządzenia, jak i rodzaju gleby z jakim chcemy pracować. Im bardziej zbita ziemia, tym większy opór muszą pokonać noże podczas pracy. Podobnie im większy model, tym większe noże (lub liczniejszą ilość rzędów) musi wprawić w ruch. Standardem dla glebogryzarek elektrycznych jest przedział między 0,3 a 2 kW. W przypadku wersji spalinowej możemy liczyć na od 1,8 do 10 kW mocy;
  • szerokość pracy glebogryzarki: szerokość frezu powinna być dobrana pod rozmiar naszego ogrodu. Jeżeli jest niewielki lub średniej wielkości, możemy skupić się na modelach o zakresie pracy do 50 centymetrów. Z kolei w przypadku dużych, rozległych ogrodów zdecydowanie lepiej i szybciej spulchnimy glebę wykorzystując urządzenie o bardziej rozbudowanych wymiarach;
  • zmienna głębokość pracy glebogryzarki: ta funkcja jest zwykle domeną bardziej zaawansowanych, wielozadaniowych modeli. Pozwala na pracę z wgryzaniem się w ziemię na różną głębokość, dzięki czemu możemy dobrać, jak intensywnego działania potrzebuje dany fragment ogrodu;
  • mobilność glebogryzarki: mobilność w przypadku modeli z silnikiem jest bardzo istotna. O ile małe glebogryzarkę elektryczną będzie w stanie podnieść nawet dość drobna osoba, o tyle w przypadku najcięższych modeli spalinowych nie jest już to takie łatwe. Dlatego jeżeli chcemy zakupić większy egzemplarz, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada osobny napęd do poruszania się, a także bieg wsteczny, aby można było łatwo wycofać się z krańca obrabianego pola.

Czy w ogóle warto wyposażyć się w glebogryzarkę?

Jeżeli lubimy pracę w ogrodzie i uprawiamy w nim wiele roślin, zakup glebogryzarki może znacząco ułatwić nam coroczne działania użyźniające glebę. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy mamy duży areał do obrobienia – na przykład rozległą posesję dookoła domu, działkę rekreacyjną i tym podobne przestrzenie. Wykorzystanie glebogryzarki jest również świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dość siły by wykonać tę pracę samodzielnie i pozwalają na przeznaczenie zaoszczędzonego czasu na inne zadania, których wymagają nasze rośliny.

Materiał Partnera CASTORAMA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWczesne kapustne – przegląd oferty odmianowej na sezon 2021
Następny artykułBronisze 29.12.2020 – sadownicy wracają z towarem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.