Ekologiczny ogród – jak urządzić ogród przyjazny dzikim zwierzętom?

Materiał Partnera OBI.pl
Budka lęgowa DIY
Ogród to Twoja oaza i oczko w głowie? Doskonale to rozumiemy! Jak powiedziała zapalona miłośniczka natury, Cora Lea Bell, uzależnienie od ogrodnictwa nie jest najgorszym spośród życiowych wyborów. My twierdzimy, że jest… jednym z najlepszych!

Każdego ogrodnika cechuje optymistyczne i przedsiębiorcze podejście do własnego ogrodu, a także swoiste nienasycenie. Przecież każdego dnia, miesiąca i roku można zrobić coś więcej, lepiej, inaczej… Ogromną satysfakcję z uprawiania ogrodu daje możliwość dzielenia się swoją przestrzenią z innymi. I niekoniecznie mamy tutaj na myśli Twoją rodzinę, przyjaciół i znajomych, którzy prawdopodobnie uwielbiają spędzać czas w Twoim królestwie. Chodzi nam o mniejszych i większych przedstawicieli fauny, którzy mogą u Ciebie znaleźć spokojne miejsce do życia.

Chcesz zaprosić do swojego ogrodu owady i ptaki? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Zaproś naturę do swojego ogrodu!

Dzikie zwierzęta w ogrodzie? To doskonały pomysł, pod warunkiem, że stworzysz przestrzeń, w której będziecie mogli w satysfakcjonujący sposób koegzystować. Mowa przede wszystkim o owadach i ptakach, czyli dwóch bardzo zróżnicowanych gromadach zwierząt, które doskonale sprawdzą się w roli współlokatorów.

Jeżeli cenisz sobie kontakt z przyrodą i dokładasz wszelkich starań, by Twój ogród był jak najbliższy naturze, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Dzięki karmnikom, budkom lęgowym, poidłom oraz domkom i hotelom dla owadów – w Twoim ogrodzie bezpiecznie zamieszkają dzikie zwierzęta.  Twoja zielona oaza zyska dodatkowy wymiar i stanie się jeszcze bardziej wyjątkowa!

Ale to nie wszystko! Ptaki i owady zadbają również o porządek w ogrodzie (m.in. ograniczając liczebność natrętnych komarów i niszczących nasze rośliny ślimaków) oraz efektywność owocowych zbiorów (pszczoły są w tej kwestii niezastąpione, dosłownie!).

Jesteś gotowy na udostępnienie swojego ogrodu wybranym przedstawicielom zwierząt? Dowiedz się, jak to zrobić!

Ptaszki w ogrodzie – karmniki, poidła, budki lęgowe

Do swojego ogrodu w prosty i przyjemny sposób możesz zaprosić ptaki. Zastanawiasz się, dlaczego warto to zrobić i jak zachęcić je, by wybrały właśnie Twój ogród? Podpowiadamy!

Dlaczego warto zaprosić ptaki do ogrodu?

Ptaki w ogrodzie to gwarancja ćwiernia, świstania, kwilenia, pitpilitania i pimpilicia, czyli kwintesencji tego, co Julian Tuwim opisał w swoim wierszu Ptasie radio. Śpiew ptaków należy do jednych z najpiękniejszych i najprzyjemniejszych dla ludzkiego ucha odgłosów natury. Koi, sprzyja wyciszeniu i ułatwia skuteczny odpoczynek.

Ptaki w naszych ogrodach mają nam jednak do zaoferowania znacznie więcej! To pogromcy uciążliwych owadów, które potrafią zepsuć przyjemność relaksu w ogrodzie. Komarami żywią się m.in. jerzyki, sikory, jaskółki i wróble. Ptasi rekordziści potrafią zjeść nawet kilkanaście tysięcy owadów dziennie!

Drugim przysmakiem ptaków są ślimaki, które potrafią spałaszować nam najpiękniejsze kwiaty oraz m.in. sałatę i pomidory z ogrodowego warzywnika. Do ptaków, które chętnie odwiedzą Twój ogród, przekąszając równocześnie ślimaka, należą kosy, rudziki, sójki, drozdy i szpaki.

Chcesz zaprosić ptaki do swojego ogrodu? Czas na stworzenie optymalnych warunków dla skrzydlatych przyjaciół!

Ogród przyjazny dla ptaków, czyli…

Zanim przejdziemy do omawiania poideł, karmników i budek lęgowych – musimy coś sobie wyjaśnić! Ogród naturalny to ogród, w którym nie ma miejsca na stosowanie agresywnych preparatów chemicznych, zarówno tych przeznaczonych do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, jak i tych, które maja powodować ich intensywniejszy wzrost czy kwitnienie.

W grę nie wchodzi również stosowanie chemicznych środków owadobójczych. Dlaczego? To proste! Przede wszystkim dzikie skrzydlate zwierzęta będą omijać ogród spryskany chemią, wybierając do zamieszkania obszary nią nieskażone, jak najbliższe ich naturalnemu środowisku. Musisz również pamiętać, że owady są najistotniejszym komponentem ptasiego menu. Spożywanie owadów, które w mniejszym lub większym stopniu miały kontakt z preparatami chemicznymi, może się skończyć tragicznie dla ptaków.

O czym jeszcze musisz wiedzieć? Ptaki uwielbiają drzewa i to w ich koronach najczęściej szukają schronienia i odpoczynku. Jeśli Twój ogród dopiero zaczyna rosnąć, a drzewa są niewielkie – zaproszenie ptaków na stałe będzie dość trudne. Jeśli jednak na Twojej działce rośnie kilka drzew lub choćby minilasek – lokalizacja może być maksymalnie atrakcyjna dla ptaków!

Poidła dla ptaków

Dobrym pomysłem na początek przygody z ptakami we własnym ogrodzie jest zadbanie o bezpieczny i wygodny dostęp do wody. Musisz wiedzieć, że ptaki potrzebują wody nie tylko po to, by nawadniać organizm, ale również po to, by pielęgnować upierzenie. Jeżeli więc w Twoim ogrodzie będzie woda, ptaki z pewnością będą do Ciebie wpadać z wizytą – podglądanie ich rytuałów związanych z czyszczeniem piórek jest… czystą przyjemnością!

W roli wody dla ptaków doskonale sprawdzi się oczko wodne czy niewielki staw. Jeśli jednak nie masz ani jednego, ani drugiego – nic straconego! Wystarczy postawić w odpowiednim miejscu ogrodu poidełko i dbać o jego regularne napełnianie.

Wróble korzystają z ogrodowego poidła dla ptaków
Wróble korzystają z ogrodowego poidła dla ptaków

Jak wybrać i ustawić poidło dla ptaków w ogrodzie? Oto najważniejsze zasady:

  • Poidełko dla ptaków może być wykonane z dowolnego materiału, który nie wchodzi w reakcję z wodą – materiał powinien zapewniać naczyniu stabilność i odporność na zmienne warunki atmosferyczne (przede wszystkim promieniowanie UV i skrajne temperatury), najlepsze naczynia to poidła kamienne i poidełka ceramiczne
  • Poidełko dla ptaków powinno być płytkie, ale szerokie – dzięki temu ptaki będą mogły swobodnie z niego korzystać, również w kontekście zabiegów higienicznych; jeśli wybrane przez Ciebie naczynie na wodę jest głębsze, możesz je spłycić, układając na dnie kamienie
  • Naczynia z wodą dla ptaków można ustawić bezpośrednio na gruncie lub na dowolnej konstrukcji czy podwyższeniu, pod warunkiem, że całość będzie stabilna i bezpieczna
  • Jeśli z Twojego ogrodu korzystają również psy czy koty – koniecznie umieść poidło poza ich zasięgiem!
  • Regularnie myj naczynie i uzupełniaj wodę w poidle – rozczarowanie ptaków brakiem wody może skutkować ich wyprowadzką z Twojego ogrodu!

Karmniki dla ptaków

Karmniki dla ptaków to jeden z najprostszych sposobów na przyciągnięcie do swojego ogrodu skrzydlatych przyjaciół. Pamiętaj jednak, że dokarmianie ptaków powinno odbywać się zgodnie z zasadami, dzięki którym dzikie zwierzęta pozostaną zdrowe i niezależne!

Najważniejsze reguły dokarmiania ptaków:

  • Ptaki należy dokarmiać wyłącznie w okresie zimowym – wiosną, latem i jesienią karmik powinien być pusty
  • Dokarmianie powinno być celowe i zgodne z preferencjami żywieniowymi danej ptasiej gromady – konieczne jest poznanie zwyczajów żywieniowych zwierząt , a następnie wypełnianie karmnika pokarmem dopasowanym do potrzeb odwiedzających go ptaków, np. słoniną i ziarnami słonecznika dla sikorek, owocami dla kosów czy prosem i owsem dla trznadli; w sklepach zoologicznych i hipermarketach można kupić gotowe produkty i mieszanki do dokarmiania ptaków
  • Regularne uzupełnianie karmnika niewielkimi, jednorazowymi porcjami pokarmu – duże ilości wsypywane na raz mogą nie zostać zjedzone i zaczną się psuć
  • Karmnik powinien mieć odpowiednią konstrukcję – daszek dla ochrony pokarmu przed opasami) oraz otwarte ścianki, dzięki czemu ptaki będą mogły swobodnie i bezpiecznie wlatywać i odlatywać z karmnika
  • Odpowiednie umiejscowienie karmnika w ogrodzie – karmnik powinien znajdować się na podwyższeniu, minimum 1,5 metrów nad poziomem gruntu, np. na specjalnym postumencie lub na drzewie, bądź zostać podwieszony pod balkonem czy powałą zadaszenia altany; do karmnika nie mogą mieć dostępu psy i koty!

Budki lęgowe dla ptaków

Chcesz, żeby odwiedzające Cię ptaki zostały z Tobą na dłużej? Musisz sprawić, żeby poczuły się… jak w domu. Zrezygnowałeś z oprysków ogrodu preparatami chemicznymi oraz zapewniłeś ptakom dostęp do wody i okresowy dostęp do pożywienia. Czas na zaproponowanie skrzydlatym przyjaciołom miejsca, w którym będą mogły bezpiecznie złożyć jaja i odchować potomstwo.

Część odwiedzających Cię ptaków wykorzysta jako bazę dla swoich gniazd drzewa i bujne krzewy. Jaskółki zbudują swoje gniazda pod dachem Twojego domu, garażu lub wiaty czy altany ogrodowej. Dla ptaków, które lepiej czują się w rożnego rodzaju wnękach, szczelinach i dziuplach – skonstruuj budkę lęgową. To domek, który ochroni ptaki przed deszczem, wiatrem i chłodem oraz drapieżnikami.

Budkę lęgowa dla ptaków możesz zbudować samodzielnie lub kupić gotowy produkt w jednym ze sklepów zoologicznych lub marketów budowlano-ogrodniczych.  Konstruując lub kupując budkę, zwróć uwagę na dobór odpowiednich materiałów. Najlepsze jest nieheblowane drewno, które ułatwi młodym ptaszkom wydostanie się z budki. Ważne są też wielkość domku i średnica otworu wlotowego. Ten ostatni parametr będzie decydujący w kwestii gatunku ptaków, które będą się mogły w niej zadomowić.

Przykładowo, jeśli chcesz zapewnić domek dla sikory, czubatki, bogatki, dzięciołka lub wróbla – wybierz budkę z otworem wlotowym o średnicy od 2,7 cm do 3,5 cm. Dla większych gości Twojego ogrodu, takich jak szpaki, dzięcioły duże i sóweczki potrzebna będzie budka z otworem wlotowym o średnicy od 4,7 cm do 5,5 cm.

Pamiętaj, że malowanie budki jakimikolwiek preparatami nie jest dobrym pomysłem. Zapach farby i lakierów może odstraszać potencjalnych mieszkańców. Zrezygnuj również z patyczka czy balkoniku, który często montowany jest pod otworem wlotowym – dla ptaków jest zbędny gadżetem, a drapieżnikom może ułatwiać dostęp do mieszkańców budki.

Budki lęgowe dla ptaków wieszaj i czyść poza okresem lęgowym czyli od października do końca lutego.

Montaż budek zaplanuj na wysokości około 4 metrów nad poziomem gruntu – to wysokość, która zapewni ptakom bezpieczeństwo. Zadbaj również o to, by w Twoim ogrodzie nie znajdowało się zbyt dużo tego typu domków. To zmusi ich mieszkańców do walki o pożywienia, a przecież nie o to Ci chodzi! Przyjmuje się, że budki powinny być rozmieszczone w odległości minimum 20  metrów od siebie.

Chcesz dowiedzieć się jak zwabić ptaki do swojego ogrodu? Sprawdź poradnik – Ptaki w ogrodzie – karmnik, budka i poidełko dla ptaków

Poprowadź własny hotel dla pszczół! Jak zrobić domek dla owadów?

Hotel dla owadów DIY w trakcie przygotowania
Hotel dla owadów DIY w trakcie przygotowania

Czas na owady! Jak zaprosić pożytecznych przedstawicieli owadziego gatunku do swojego ogrodu? Pierwszym krokiem jest, oczywiście, zaniechanie stosowania chemicznych substancji ochrony roślin.

Jeśli konieczne jest przeprowadzenie jakiejś akcji ratunkowej dla Twoich roślin – wybierz preparaty ekologiczne, z maksymalnie naturalnym składem.

Co musisz wiedzieć o owadach w swoim ogrodzie?

Owady pożyteczne dla ogrodu

W każdym ogrodzie żyją tysiące owadów, choć nie wszystkie mają dobre zamiary względem Ciebie i Twojego ogrodu! Jeśli zależy Ci na tym, żeby w Twoim ogrodzie dobrze się działo – zaproś do niego drapieżne biedronki i chrząszcze, pająki oraz pszczoły, trzmiele i złotooki. To naturalni wrogowie wielu szkodników (m.in. mszyc!) oraz pracowici zapylacze, bez których Twoje plony byłyby zdecydowanie uboższe.

Jak przyciągnąć owady do ogrodu?

Zadbaj o różnorodność roślin, wśród których powinny znaleźć się m.in. rośliny miododajne. Twórz miejsca, w których przedstawiciele wybranych gatunków będą mogły spokojnie się rozmnażać i zimować, np. biedronki zimują pod opadłymi liśćmi i w zakamarkach drzew. W celu rozwiązania konkretnych problemów ze szkodnikami – skorzystaj z trików doświadczonych ogrodników, którzy np. rośliny zajęte przez mszyce opryskują… słodką wodą, wabiąc tym samym biedronki i mrówki, które rozprawiają się z mszycami.

Zbuduj domek lub hotel dla owadów

Czas na zabezpieczenie kwatery dla Twoich owadzich gości! Domek dla owadów może zbudować samodzielnie lub kupić jeden z wielu modeli dostępnych m.in. w sklepach ogrodniczych i marketach budowlano-ogrodniczych.

Samodzielna budowa domku dla owadów wymaga podstawowych umiejętności technicznych. Zgromadź niezbędne materiały i… działaj! Konstrukcję domku można zrobić z desek lub np. wykorzystać starą skrzynkę po jabłkach. Do umeblowania domku wykorzystaj to, co masz pod ręką. W hotelu mogą znaleźć się pokoje z pustych łodyg, słomy, gałązek, szyszek, kory, a także z pustaków, cegieł dziurawek oraz innych elementów budowlanych (pod warunkiem, że zostały oczyszczone z farb lub lakierów).

Domki dla owadów ustawiaj w zacisznej i nasłonecznionej części ogrodu, w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru. Domki i hotele dla owadów możesz umieścić w pobliżu domu (ale nie bezpośrednio przy oknie czy drzwiach tarasowych!), domku ogrodowego lub altany. Najlepiej pod dachem, szeroką rynną lub w innym miejscu, w którym mieszkańcy domku będą osłonięci od deszczu i wiatru. Hotele dla owadów mogą również zostać umiejscowione na drzewach lub pomiędzy drzewami, np. w Twoim sadzie lub zalesionej części ogrodu.

Domek dla owadów - infografika OBI
Domek dla owadów – infografika OBI

Sprawdź dokładną instrukcję budowania domków dla owadów.

Łąka kwietna – piękny wabik dla ptaków i owadów

Moda na kwietne łąki? To coś więcej niż moda i zdecydowanie coś więcej niż niechęć do koszenia (choć możliwość niekoszenia jest ogromnym atutem tego rozwiązania!). O kwietnych łąkach mówimy w odniesieniu do przestrzeni, na której oprócz trawy swobodnie rosną wysiane wiosną kwiaty. To proekologiczne rozwiązanie, które warto zastosować w swoim ogrodzie!

Pod taką łąkę możesz przeznaczyć tę część ogrodu, z której korzystasz najrzadziej. To teren, którego nie będziesz kosić, pozwalając roślinności na swobodny wzrost i kwitnienie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką łąkę przecinały np. kamienne ścieżki! Spacer w takim otoczeniu to sama przyjemność!

Najlepszy efekt wizualny uzyskasz, stosując mix nasion kwiatów kwitnących w różnych okresach. To również najlepsze rozwiązanie w kontekście wabienia do Twojego ogrodu owadów, a za nimi również ptaków. Jeśli zależy Ci na przyciągnięciu do ogrodu pszczół – wybierz rośliny miododajne, nazywane również roślinami pszczelarskimi. To m.in.: chabry, czyśćce, dziurawce, facelie, koniczyny, krwawnica, lubczyk, łubin, mniszek i świerzbnica polna.

Pszczoła na łące kwietnej - zbliżenie na owada zapylającego kwiat
Pszczoła na łące kwietnej – zbliżenie na owada zapylającego kwiat

Przeczytaj więcej o łące kwietnej, sposobach na jej wysiewanie i pielęgnowanie.

Ogród pełen życia – stworzysz go z łatwością!

Naturalny ogród, w którym w idealnej symbiozie żyjesz Ty, rośliny oraz dzikie zwierzęta? To marzenie, które jest w zasięgu Twojej ręki! Zrezygnuj ze stosowania chemii w ogrodzie oraz zadbaj o różnorodność roślin zielonych, krzewów i drzew. Kwietna łąka? Przeznacz na nią choć część ogrodu, która stanie się magicznym zakątkiem dla Ciebie i naturalnym magnesem na owady. Zbuduj dla owadów domki w dowolnym standardzie (nic nie stoi na przeszkodzie, by były to hotele pięciogwiazdkowe!), a dla ptaków przygotuj poidła, karmniki i budki lęgowe.

Tyle wystarczy, by już wkrótce z przyjemnością obserwować, jak Twój ogród ożywa. I to dosłownie!

Materiał Partnera OBI.pl

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzegląd światowego rynku szparagów
Następny artykułPrzyłapani na gorącym uczynku. Greckie truskawki miały udawać polskie [Zdjęcia]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.