Doniczki – jak je wybierać?
lub zioła powinna być dostosowana wielkością do sadzonej w niej rośliny. Powinna też mieć system odprowadzania wody (najczęściej są to otwory na dnie doniczki). Do większości roślin wystarczą donice o średnicy o 2,5 cm większej niż system korzeniowy kwiatka. Jeśli przewidujesz, że roślina będzie się bardzo rozrastać, kup doniczkę większą nawet o 10 cm od średnicy korzeni.
Doniczki w różnych rozmiarach – do jakich roślin?
W zależności od tego, jakie rośliny sadzisz na tarasie lub w ogrodzie, wybierz:
- doniczkę o średnicy 25 cm dla sukulentów, ziół, a także takich warzyw, jak sałata, buraki, małe marchewki czy rzepa, owoców (truskawek) oraz kwiatów (aksamitek, cynii);
- doniczkę o średnicy 35 cm dla kapusty, groszku, dużych odmian marchwi, szpinaku, jarmużu, warzyw kapustnych oraz botwinki;
- doniczkę o średnicy 45 cm dla większych warzyw, takich jak brokuły, kalafior, bakłażan, cukinia, papryka, pomidory – taka doniczka będzie też odpowiednia do sadzenia borówek, jagód, malin oraz małych krzewów, kaktusów, a nawet karłowatych drzew cytrusowych;
- doniczkę o średnicy 60 cm dla dużych i mocno rozrastających się roślin – w takiej donicy zmieści się np. mała jabłoń czy karłowata grusza;
- doniczkę o średnicy ponad 75 cm dla sadzonek drzew. Taką donicę wykorzystuje się najczęściej do uprawy drzew, które docelowo trafią do gruntu. Pojemnik może jednak posłużyć do uprawy drzew (śliwy, jabłoni, gruszy) np. na tarasie lub balkonie.
Nie ma znaczenia, czy wybierasz – za każdym razem powinna być ona dobrana do wielkości rośliny. Zbyt mały pojemnik uniemożliwi korzeniom swobodny rozrost. Ziemia nie będzie utrzymywała też odpowiedniego nawilżenia pomiędzy jednym a drugim podlewaniem. Roślina będzie usychać lub więdnąć. Nie będzie też dawać owoców. Jeśli posadzisz swój kwiatek lub zioła w zbyt dużej donicy, roślina zużyje całą swoją energię na rozbudowanie systemu korzeniowego. Nie będzie więc rosła wzwyż.
Jaki rodzaj doniczki wybrać?
Główną rolę odgrywa tu estetyka. Jeśli nie przepadasz za plastikowymi pojemnikami i cenisz sobie naturalność, zapewne zdecydujesz się na doniczki ceramiczne lub takie z drewnianą osłonką.
Czytaj więcej na temat tego, jaką doniczkę wybrać do konkretnych roślin: Doniczka na kwiatek – kiedy wybrać donicę plastikową, a kiedy ceramiczną?
- Donice plastikowe są lekkie, niedrogie i dostępne w wielu różnych wariantach i kolorach. Sprawdzają się szczególnie dobrze w domowej uprawie roślin. Wystawione na działanie słońca mogą powodować przegrzewanie sadzonek. Jeśli decydujesz się na plastikowe pojemniki na kwiaty, wybierz te przeznaczone na tarasy i balkony. Takie donice będą wystarczająco odporne nawet na wysokie letnie temperatury.
- Donice z terakoty wykonane są z czerwonej gliny. Ładnie prezentują się i na tarasie, i wśród zieleni ogrodu. Ze względu na porowatą strukturę terakota pochłania wodę z gleby i odprowadza ją na zewnątrz. Donice z czerwonej gliny sprawdzą się najlepiej w przypadku roślin niewymagających obfitego nawadniania (sukulenty, kaktusy). Dla kwiatów i sadzonek lubiących wodę wybierz raczej terakotową osłonkę na doniczkę lub przygotuj się na obfite podlewanie swojej rośliny.
- Donice ceramiczne są ciężkie, ale też bardzo estetyczne. Dostępne w wielu różnych wariantach i kolorach dopasują się do każdego stylu tarasu czy balkonu. W takich donicach możesz uprawiać właściwie każdą roślinę. Ceramiczna osłonka na doniczkę kosztuje zazwyczaj więcej niż donica plastikowa czy terakotowa. Może też pękać przy niskich temperaturach.
- Wisząca doniczka sprawdzi się w przypadku sukulentów oraz roślin pnących. Powieś ją na tarasie lub balkonie w takim miejscu, żeby spływająca z donicy woda nie kapała na meble lub inne rośliny.
Osłonki na doniczkę
Donica na kwiaty czy zioła musi odprowadzać nadmiar wody. Inaczej roślina będzie więdła, a nawet może zacząć gnić. Na dnie plastikowych czy terakotowych pojemników na kwiaty zazwyczaj znajdują się otwory. Jednak w tych ceramicznych lub drewnianych raczej ich nie będzie. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Posadź roślinę np. w plastikowej doniczce, a tę wstaw do ozdobnej osłonki. Możesz wybrać np. osłonkę na doniczkę w stylu boho, plecioną z wikliny czy trawy morskiej. Możesz też wstawić plastikowe doniczki do drewnianej skrzynki pełniącej rolę osłonki.
Drewniane skrzynki mogą też stać się donicami.
Konewki ogrodowe
Do nawadniania roślin w ogrodzie lub na tarasie przyda się konewka. Jakie naczynie do podlewania wybrać? Wśród konewek znajdziesz takie z cienkim dzióbkiem, z długą wylewką lub z drobnym sitkiem. Którą z nich wybrać? Zastanów się, jakie rośliny będziesz nią nawadniać. Dzięki długiej wylewce bez większych problemów podlejesz kwiaty rosnące w trudno dostępnych miejscach lub te o bardzo rozłożystych liściach. Konewka z cienkim dzióbkiem będzie idealna do podlewania większości balkonowych roślin, a ta z drobnym sitkiem przyda się do zwilżania ziemi delikatnych ziół i kwiatów. Wodny prysznic nawilży listki, a woda równomiernie wsiąknie w ziemię i odżywi korzenie.
Metalowa czy plastikowa konewka?
Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. I konewka z plastiku, i ta metalowa spełniają tę samą rolę. Różnią się jedynie trwałością i wagą. Plastikowa jest lżejsza, ale też mniej wytrzymała. Metalowa z kolei będzie cięższa, ale zapewne posłuży Ci przez lata, a kiedy nie będzie już nadawała się do podlewania kwiatów, wykorzystasz ją jako oryginalną doniczkę.
Wielkość konewki ogrodowej
Duża konewka przyda się do podlewania większej liczby kwiatów. Wybierz naczynie z długą wylewką, żeby nawadniać rośliny wiszące i te znajdujące się w trudno dostępnych miejscach. W większości przypadków wystarczy Ci konewka o pojemności do 5 l. Bez częstego uzupełniania naczynia podlejesz kwiaty na tarasie i w małym ogrodzie.
Przygotowanie doniczek do wiosennych nasadzeń
W tym sezonie możesz wykorzystać doniczki, które stały na tarasie zeszłej wiosny i zeszłego lata. Wystarczy tylko, że odpowiednio je przygotujesz, i możesz zabrać się do sadzenia nowych kwiatów i ziół.
Zacznij od dokładnego wyczyszczenia doniczek. Pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń, żeby tegoroczne sadzonki nie zostały zainfekowane żadną chorobą. Wypłucz donice wodą. Dodatkowo użyj roztworu wody z wybielaczem – włóż do niego pojemniki na ok. 10 minut.
Donice z gliny wyczyść z pozostałości resztek mineralnych. Użyj do tego szczotki z ostrym włosiem. Przepłucz donice czystą wodą. Możesz pozostawić je w wodzie do czasu sadzenia roślin. Glina nasiąknie wodą, dzięki czemu będzie w mniejszym stopniu odprowadzała ją z ziemi, w której posadzisz kwiatki.
Zrób otwory w donicach lub upewnij się, że donice, w których zamierzasz posadzić rośliny, mają już otwory w dnie. Dzięki takiemu prostemu systemowi odprowadzania wody Twoje kwiaty będą korzystały tylko z takiej ilości wody, jakiej potrzebują. Kiedy spadnie deszcz, nadmiar wilgoci z gleby będzie na bieżąco odprowadzany. Dzięki temu kwiaty czy zioła nie będą gniły. Jeśli nie możesz zrobić otworów w donicy, umieść kwiaty w plastikowym pojemniku. Wybierz osłonkę na donicę pasującą do aranżacji tarasu i gotowe!
Wybierz odpowiednią ziemię do roślin – każda roślina potrzebuje innego rodzaju podłoża, by dobrze rosnąć. Sadząc kwiaty i zioła w doniczkach, zastosuj gotową mieszankę ze sklepu ogrodniczego. Kieruj się też wskazówkami uprawy danej rośliny. Być może do doniczki trzeba będzie nasypać żwirku pochłaniającego nadmiar wilgoci lub wyłożyć pojemnik plastikową wyściółką.
Wiesz już, jak przygotować się do sadzenia roślin i czego potrzebujesz na swój taras lub balkon. Czas zatem na wiosenne prace ogrodowe!
Materiał Partnera OBI